‘Amacımız Hasta Haklarını tüm ülkede yaygınlaştırmak’

7
Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Hasta Hakları İl Koordinatörlüğü
tarafından “Hasta Hakları” konusunda düzenlenen seminerlerden bir tanesi
Hasta Hakları Birimi tarafından Kırklareli Anadolu Teknik Lisesi,
Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine verildi.

HABER MERKEZİ
“Hasta Hakları” konusunda Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü Hasta Hakları İl Koordinatörlüğü tarafından seminerler düzenleniyor. Düzenlenen bu seminerlerden bir tanesi Kırklareli Hasta Hakları Birimi tarafından 07 Nisan 2011 Perşembe günü saat 14.00’te Kırklareli Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda verildi.
Kırklareli Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerine yönelik olarak gerçekleştirilen seminerde önce öğrencilere anketler dağıtıldı anketlerde hastanelerden ve hekimlerden ne gibi hizmetler beklendiği hakkında öğrencilerin görüşleri alındı.
Seminerde Kırklareli Hasta Hakları İl Koordinatörü Dr. Mustafa Öztürk ve Hasta Haklar Birim Sorumlusu Sabriye Aydın öğrencileri bilgilendirdi.
Seminerin açılışında konuşan Dr. Mustafa Kemal Öztürk, tarihte sağlıkla ilgili yaşanılanlardan ve sağlığın kişi için öneminden bahsederek, bugüne kadar Hasta Hakları’nın olabilmesi için verilen çabaları da anlattı. Hasta Hakları Birim Sorumlusu Sabriye Aydın slayt gösterimi eşliğinde yaptığı bilgilendirmede hasta haklarını maddeler halinde ele alarak anlattı.
“Bilgilendirme ve Bilgi Edinme”, “Mahremiyet”, “Rıza ve İzin”, “Güvenlik”, “Dini Vecibelerini Yerine Getirme İsteği”, “Saygınlık Görme”, “Refakatçi Bulundurma”, “Kuruluşu Seçme ve Değiştirme” gibi konular hakkında detaylı bilgiler verdi.
Amaçlarının tüm toplumu ve sağlık çalışanlarını Hasta Hakları konusunda bilgilendirmek, eğitmek ve Hasta Hakları Uygulaması’nı tüm ülkede yaygınlaştırmak olduğunu ifade etti.
Şikâyetçi olmak isteyen hastaların ne yapması gerektiği konusunda da konuşan Sabriye Aydın hastaların şikâyet için; “ALO 184 sabim hattı www.saglik.gov.tr” ve hastanelerin Hasta Hakları Servisi’ne başvurabilirsiniz” diyerek nerelere başvurulması gerektiğini de anlattı. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here