Altınyazı ve Sultanköy Barajlarını Ergene Nehri kirletiyor

19
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Adalet Komisyon Üyesi Av. Turgut Dibek Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu tarafından cevaplandırılması üzere soru önergesi yöneltti.

HABER MERKEZİ

Ergene Nehri’nin kirliliğinden, Altınyazı ve Sultanköy Barajlarına karışan kirli suları ele alarak gönderdiği soru önergesinde şunları kaydetti;
“Ergene Nehri, yıllık ortalama 25 m3/s, kış aylarında ise 300 m3/s debi taşımaktadır. Ergene’nin taşıdığı 20-25 m3/s debisi ise sanayi bölgesindeki yeraltı kuyularından çekilip proses suyu olarak kullanılan arıtılmayarak Nehre bırakılan sulardır. Nehir kirliliğine çare olan arıtma tesisleri olmadığından kirlilik Saroz Körfezini tehdit eder hale gelmiştir. DSİ tarafından inşa edilen Altınyazı, Sultanköy Barajlarına Ergene’den Meriç’e karışan kirli su pompalanmaktadır. Bu da baraj rezervuarlarında telafisi zor olan kirlenmeye sebep olmaktadır. Ayrıca Ergeneden kirli akan su, Kayalıköy ve Kırklareli Barajlarından bırakılan suyla karıştırılarak çiftçiye ulaştırılmaktadır. Çiftçi kirli suyla sulama yapmak zorunda bırakılmaktadır.
Ergene nehrinin kirlenmesine neden olan kaç sanayi tesisi tespit edilmiştir? Bu tesislerin kaç tanesine, ne gibi yaptırımlar uygulanmıştır? Bu tesislerden kapatılan veya hizmeti durdurulan var mıdır?
Saroz Körfezini, Kırklareli ve Kayalıköy Barajlarını tehdit etmeye başlayan Ergene Nehri kirliliği konusunda Bakanlığınızın acil çözümleri nelerdir? Bu konu da 2009 ve 2010 yılında ne gibi çalışmalar yapılmıştır?
Ergene nehrinin kirli suyuyla tarım alanları çiftçiler tarafından sulanmaya devam edecek midir?
Ergene’nin temizlenmesi için bir arıtma tesisi veya atık su barajı yapımı planlamakta mıdır?” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here