Altın Ses Yarışması’nda ön eleme heyecanı yaşandı

16
“1. Trakya Altın Ses Yarışması”nın Kırklareli’deki ön elemesine katılım beklenenden az oldu. Ancak yarışmaya katılanların heyecanı çok fazlaydı. 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Kültür Sanat ve Edebiyatçılar Derneği (KIRKSEDER) desteği ile İkizler Organizasyon tarafından düzenlenen “1. Trakya Altın Ses Yarışması”nın ikinci ön elemesi Kırklareli’de gerçekleşti.
23 Temmuz 2011 Cumartesi günü saat 13.00’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlük Kültür Merkezi’nde yapılan ön elemeye KIRKSEDER Başkanı Erman Ulusoy, Yönetim Kurulu Üyeleri Savaş Erdem, Allattin İkican, İkizler Organizasyon Sahibi Sedai Kavrık, Jüri Üyeleri Fehmi Altunay, Vildan Alanat, Hasan Öztürk, Beytullah Arabacı, Fedai Kavrık ile 6 yarışmacı katıldı.
* “Katılım bizi biraz sıkıntıya soktu”
Yarışma öncesi İkizler Organizasyon Sahibi Sedai Kavrık bir açıklama yaparak şunları söyledi;
“Ön elemelerin ikinci ayağı olan Kırklareli’ye geldik. Ön elemeleri gerçekleştiriyoruz. Zamanlama olarak yarışmanın yaza denk gelmesi, insanların büyük bir kısmının tatilde oluşu katılım konusunda bizi biraz sıkıntıya soktu. Tekirdağ’daki müracaatlar çok iyi gidiyor. Orada beklentimizi karşılayacak bir katılım olacak. Kırklareli’de bu konuda sıkıntı yaşadık. Buradaki adaylarda daha önceden bir takım yarışmalara katılıp ödül almış kişiler, finalin daha çekişmeli olacağını tahmin ediyoruz. Jüri üyelerimiz burada. Finalde jüri üyelerimize artı değer katarak sayılarını arttırarak çok değerli isimler ile birlikte aynı zamanda finali bir şölen havasına dönüştürerek sanatçı dostlarımızın oradaki performanslarını sahneden yansıtarak, yarışmayı şölen havasına sokmayı düşünüyoruz.
* “Yeşilyurt Gazetesine teşekkür ediyorum”
Ben Yeşilyurt Gazetesi’ne bu yarışmaya gösterdiği duyarlılıktan dolayı teşekkür ediyorum. Yarışma ile ilgili ilk basın açıklamamızda Yeşilyurt Gazetesi de vardı. Yarışmanın yapılacağını haber olarak yapıp bizlere gerekli desteği verdiler.
* “Bu yarışma ile hem Trakya’nın, hem Türkiye’nin starını oluşturabiliriz”
Bazı şeylerin ilk kez yapılması birtakım adımların geç ve daha zor anlaşılmasını sağlıyor. Bu Trakya genelinde yapılan ilk ve büyük bir çalışma, dünyanın hiçbir tarafında mükemmel yapılmış organizasyonlar yok. Tabiî ki bir takım aksilikler olacaktır. İlk olan her şeyde mutlaka bir takım aksilikler yaşanıyor. Biz bu yarışmayı geleneksel hale getirip bu yıl yapılan veya başka nedenlerden kaynaklanan hataları tekrarlamayarak önümüzdeki yıllarda daha profesyonel çalışmalar, üst düzeyde katılımlar ile çok daha farklı boyutlara getirmeyi hedefliyoruz. Katılım beklentimizin altında olabilir ama biz buradan hem Trakya’nın, hem Türkiye’nin starını oluşturabiliriz.  Trakya genelinde bunun düşünülmesi bile büyük bir başarıdır. Bu yapılan girişim bile belki takdire değer. Çünkü buradaki amaç göz önünde tutulmalıdır.
* “Amacımız, yarışmaya katılanların kendilerini daha iyi tanıtmasına fırsat oluşturmak”
Belediyeler festivaller düzenliyor. Bunlar çok yüksek rakamlar ile yapılan organizasyonlar. Star getiriyorlar, şova yönelik çalışmalar yapılıyor. Starsız şov olmaz ama yerel sanatçıların bu konudaki ağırlığı her zaman geri plana atılmıştır. Asıl festivaller bulunduğu yöreye katkısı olması gereken çalışmalardır. Ama bu göz ardı edilmiştir. Bizde bu anlamdaki boşluğu giderme maksadı ile böyle bir düşünce ile bu çalışmaya girdik. Amacımız, yarışmaya katılanların kendilerini daha iyi tanıtmasına fırsat oluşturmak. Bu yıl bazı nedenler den dolayı dörtdörtlük bir çalışma gerçekleştiremeyeceğiz, ama ileriye yönelik halkında bunu kavraması ile birlikte yarışma çok daha farklı bir boyut alacaktır. Yarışmaya katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Yarışmacı adaylarına başarılar diliyorum.”
Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği, Pop Müzik ve Fantezi Müzik olmak üzere toplam 4 dalda yapılan elemelerde yarışmacılar heyecanlı dakikalar yaşadı. Yarışmanın Kırklareli’deki ön elemesine Hakkı İlek, Ali İlek, Gizemnur Havas, Tolkan Uğur Özel, Zülfü Alpaydın ve Ali Balı katıldı. Ön elemeye katılanların puanları ile finale katılıp katılmayacakları daha sonra kendilerine iletilecek. (cs) 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here