Alınan kararlar Süt Üreticileri’nde hayal kırıklığı oluşturdu

27
Akkoç; “Ulusal Süt Konseyi aldığı kararları ile güvenimizi kaybediyor”
Akkoç; “Ulusal Süt Konseyi aldığı kararları ile güvenimizi kaybediyor”
* Kırklareli HAYKOOP Bölge Birlik Başkanı Salih Akkoç gazetemize özel olarak yaptığı açıklamalarında, geçtiğimiz Günlerde Ankara’da yapılan Ulusal Süt Konseyi’nde alınan kararların, Süt Üreticilerini mağdur ettiğini belirtti.
HABER MERKEZİ
Geçtiğimiz günlerde Ankara’da yapılan Ulusal Süt Konseyi’nden Süt Üreticilerini memnun edici kararlar çıkmasını beklediklerini ifade eden Kırklareli HAYKOOP Bölge Birlik Başkanı Salih Akkoç, alınan kararların kelimenin tam anlamı ile Süt Üreticilerinde hayal kırıklığı yaşattığını söyledi.
* “Hak ettiğimizi alamıyoruz”
Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Başkan Akkoç, Ulusal Süt Konseyi’nin aldığı bu kararları ile Süt Üreticileri nezdinde güvenilirliğini yitirdiğini ifade etti. Burada alınacak kararların Süt Üreticilerini memnun etmesini beklediklerini söyleyen Akkoç; “Çok saygıdeğer süt üreticileri bu açıklamayı içim sızlayarak yapıyorum. Bildiğiniz üzere 2 yıldır Süt Fiyatları Ulusal Süt Konseyi tarafından istişare ile Ankara’da belirleniyor. Bu belirleme Süt İşleyen Firmalar, Kooperatif Merkez Birlik Temsilcileri ve Bakanlık Temsilcileri’nin katılımıyla oluyor. Genelde orta bir karar çıkıyordu. Bizleri tatmin etmese de yine de eh işte dediğimiz orta yol bulunuyordu. Ama dün yapılan toplantıdan çıkan karar bizleri gerçekten üzdü.
* “1 Kilo Süt satıyoruz, 1,2 Kilo Yem alabiliyoruz”
Bir yandan “Rusya ile anlaşma yapıldı” dendi süt ürünleri ihraç edilecek diye biz üreticiler bir beklenti içerisine girdik. Tamam bu sefer hak ettiğimiz fiyatlar oluşur dedik. Bu hak ettiğimiz fiyatlar bu işin sürdürebilirliği için dünyanın her yerinde kriter 1 Kg. Süt ile 2 Kg. Yem almaktır. Ama bizde 1 Kg. Süt ile maalesef 1,2 Kg. Yem alabiliyoruz bunu bize uygun gördüler ve Süt Fiyatları’nın 6 ay arttırılmamasına yani yine 1,15’ten alınmaya devam edilmesine karar verildi.
* “Süt Firmaları’na kalsa fiyatları 10 Kuruş aşağı çekecekti”
Bu esnada en azından 10 Kuruş zam alabilmek için akşam geç saatlere kadar çırpınan HAYKOOP Merkez Birlik Başkanım Ahmet Ertürk’e mücadelesi için içten teşekkürlerimi sunuyorum. Yoksa Süt Firmaları’na kalsak onlar fiyatların 10 Kuruş geri çekilmesi için uğraştılar. Ama şunu unutmasınlar ki günden güne Süt Sığırcılığı azalıyor ve süt miktarı düşüyor. Biz üreticilere makul fiyatlar vermez iseler belki bugün bazılarının sırtından çok kazanıyorsunuz ama yarın hiç kazanamaya bilirsiniz.
* “Ulusal Süt Konseyi aldığı bu kararları ile süt üreticilerinin güvenirliğini kaybediyor”
Ulusal Süt Konseyi bu şekilde kararlar almaya devam ederse güvenirliliğini kaybedebilir. Bizler sütümüzü pazarlayamayacak kadar aciz birlikler değiliz. Ama yurt genelinde bir ortak fiyat belirlenmesi uğruna boyun eğiyoruz. Bu kararlar bizim aleyhimize çıkmaya devam ederse bölgesel ihalelere geri döneriz. Tarım Bakanlığı yetkilileri de Ulusal Süt Konseyi’nin ciddiye alınmasını ve Ülke genelinde tek fiyat oluşup istikrarın sağlanmasını istiyorsa üreticileri mağdur edecek kararlara onay vermemesini, makul fiyatların oluşmasında öncü olması gerektiği kanaatindeyiz” dedi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here