Ali Dermenci Merkez Birliği Temsilcileri Seçimleri’nde de Behçet Şen’i yendi

10
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı’nda iki liste halinde yapılan Merkez Birliği Temsilcileri Seçimi’nde 194 oy kullanıldı. Birlik Başkanı Ali Dermenci’nin içinde bulunduğu liste, Eski Başkan Behçet Şen’in içinde bulunduğu listeyi 91 oy ile geride bıraktı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 27 Aralık 2011 Salı günü saat 10.00’da Deva Kültür Sarayı’nda yapıldı.
26 Aralık 2011 Pazartesi günü saat 10.00′ da Deva Kültür Sarayı’nda çoğunluğun sağlanamaması nedeni ile yapılamayan toplantı, 27 Aralık 2011 Salı günü aynı yer ve saatte çoğunluk sayısına bakılmaksızın gerçekleştirildi.
Toplantıda ilk önce Divan Başkanlığı Seçimi ve divanın teşekkülü oluşumu yapıldı. Verilen önerge ile Divan Başkanlığı’na; Şaban Aytaç, Katip Üyeliklere; Arif Ergene ve İsmail Arabacı, Tasnif Kurulu’na; Hüseyin Erol ve Levent Güzelel sunuldu. Yapılan oylama sonucu bu isimler ile divan teşekkülü oluşturuldu.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantıda gündem maddeleri okundu ve ardından misafir konuşmaları yapıldı.
İlk olarak Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi bir konuşma yaptı.
* “2 bini aşkın üyesi olan bir birliğin etkinliği tartışılamaz”
İl Müdürü Hasan Çebi yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ilimizin önemli bir sivil toplum kuruluşudur. 2 bin üzerinde üyesi bulunmaktadır. Bu kadar çok üyesi bulunan bir birliğin etkinliği tartışılamaz. Birliğimizin faaliyetlerini müdürlüğümüz tarafından genişleterek birlik üyelerine suni tohumlamayı ve küpeleme çalışmalarını birliğimiz tarafından yapılmasını sağladık. Bu hizmeti müdürlüğümüz adına birliğimiz yapmaktadır. 3 ay önce üyelerin taktirleri ile yeni yönetim oluşturuldu. Islah Amaçlı birliklerin yönetmeliğinde yapılan bir değişiklik ile üst birliğe seçilecek delegelerin seçilmesi için burada bulunmaktasınız. Kırklareli’ne ve birliğe laik bir seçim olmasını temenni ediyorum.”
Müdür Çebi, daha sonra il müdürlüğünün yaptığı çalışmalar hakkında salondakilere bilgiler verdi. Daha sonra Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci kürsüye davet edilerek bir konuşma yaptı.
Göreve geldiklerinden bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında üyelere bilgi veren Birlik Başkanı Dermenci şunları kaydetti;
* “Verdiğimiz sözleri yerine getirmeye başladık”
“7. Olağan Genel Kurulumuzda bizlere verdiğiniz desteklerden ötürü kendim ve yönetim kurulum adına tüm üyelerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Ben ve yönetim kurulu arkadaşlarım seçimden önce ve seçim esnasında siz üyelerimize verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirmeye başladık. Birlik üyelerimiz ile aramızdaki dostluk bağlarımızı güçlendireceğimizi, birliğimizi şeffaf ve güvenilir hale getireceğimizi söyledik.
* “Üyelerimiz bilgilerine daha rahat ulaşıyor”
Uzun yıllar dile getirilen ama bir türlü yapılamayan ayrıntılı fatura hizmetini tüm üyelerimize ulaştırdık. Bununla birlikte bilgisayar sistemimizi değiştirerek daha okunaklı ve anlaşılır bir şekle sokarak, daha önce sadece Kırklareli’deki merkezimizden tüm bilgilere ulaşılırken, bundan böyle diğer ilçelerimizin hepsinde üyelerimiz gittiklerinde ayrıntılı faturalarını öğreneceklerdir. İsteyen üyelerimize birer şifre vererek kendi bilgisayarlarından bilgilerine ulaşmalarını sağladık.
* “Geriye dönük birçok teşvikleri üyelerin hesabına geçirdik”
Üyelerimizin isteği ve bizlerin vaadi olan kaliteli Alman spermalarını birliğimize getirerek siz üyelerimizin hizmetine sunduk. Çünkü bu spermalar ile doğacak buzağıların daha sağlıklı ve kaliteli olacağı inancındayız. Göreve geldiğimiz üç ay içerisinde 5-6 ve 7. aylara ait süt teşviklerinin 2010 yılının ikinci dönemine ait buzağı teşviklerinin, bunun akabinde 7-8 ve 9. ayların süt teşviklerini birlik personelinin özverili çalışmaları sayesinde mümkün olan en kısa zamanda siz birlik üyelerimizin hesabına aktardık.
* “Vize İlçesi’nde suni tohumlama başladı”
Daha önce iki kere açılmasına rağmen başarı sağlanamayarak kapanan Vize İlçesi turumuzu bir araç ve tohumlama teknisyeni tebliğ ederek suni tohumlama hizmetine başlattık. İnanıyoruz ki Vize İlçemizdeki üyelerimizin de tohumlama turuna sahip çıkarak buradaki hizmetin kalıcı olmasını sağlayacaklar.
* “Yeni hizmet binası çalışmalarımız başladı”
Birliğimizin hesap verilebilir bir kurum haline gelebilmesi için, bizimde hesap verebilir bir birlik devredebilmemiz için, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teftiş kurulundan, yönetim kurulu olarak müfettiş talep ettik. Bakanlığımızdan gelen iki müfettiş arkadaşımız, 2008, 2009, 2010, 2011 yıllarına ait hesap ekstrelerini incelemektedirler. Teftişin tamamlanması sonrasında çıkan sonucu yine siz üyelerimiz ile paylaşacağız.
Biliyoruz ki 4. katta bulunan birliğimize çıkarken çok yoruluyor ve zorlanıyorsunuz. Ama maalesef hesapları devir alırken gördük ki birliğimizin parası olmadığı gibi, birçokta borcu bulunmaktadır. Ama biz birliğimizin gelirlerini arttırarak, harcamaları kısıtlayarak ve en önemlisi birliğimizin mali durumunu güçlendirerek sizlere de verdiğimiz sözü tutmak için yeni hizmet binası çalışmalarına başladık. Üç ay önce yapılan kongrede yeni yönetmeliğimizi hep birlikte oyladık. Fakat bizde dahil olmak üzere tüm birliklere üç maddenin yanlış ve eksik yazıldığını, bu maddelerin tekrar oylanarak yeni yönetmeliğe uyarlanması gerektiği bizlere bakanlık tarafından bildirildi. Bu maddelerin biride delege sayısı ile ilgilidir. Daha önce 21 olan delege sayısının 8’e düşürülmesi gerektiğini ve bunun içinde delege arkadaşlarımın belirlenmesi için bir delege sayısının yapılması gerekmektedir. Maalesef içimiz kan ağlayarak daha önceki genel kurulda beraber seçildiğimiz arkadaşlarımızın bazılarını listeye delege olarak yazamadık. Ama bu arkadaşlarımızda bilsinler ki, hepsi köylerinde fahri arkadaşlarımız, delegelerimizdir. Bu arkadaşların bizi anlayış ile karşılayacaklarını umuyoruz. Genel Kurulumuzun birliğimize ve üyelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
Yapılan konuşmaların ardından Yönetim ve Denetleme Kurulu Üyelerine verilecek olan huzur hakkı ve yollukların belirlenmesi maddesi görüşülerek oy birliği ile kabul edildi.
Ardından 01.10.2011 tarihli 28071 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Islah Amaçlı Hayvan Yetiştirici Birlikleri’nin Kurulması ve Hizmetleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereğince, Islah Amaçlı Hayvan Yetiştirici Birlikleri Kuruluş Belgesi’nin 27/i, 38/2 ve 42/11′ inci maddelerinin eski ve yeni halleri okunarak oy birliği ile kabul edildi. 
Son olarak asil üye sayısına göre 8 asil ve 8 yedek Merkez Birliği Temsilcileri’nin seçimine geçildi. Seçimin tek (Beyaz Liste) liste ile olması halinde açık oylama ile yapılması ile ilgili Divan Teşekkülü’ne bir önerge verildi. Önergenin oylaması yapılmadan önce divana içerisinde Eski Birlik Başkanı Behçet Şen’in bulunduğu bir liste (Gri Liste) daha sunuldu. Sunulan listelerin ardından yapılan seçim sonrasında genel kurula katılan 202 üyenin 197’si oy kullandı. Kullanılan oyların 1’i geçersiz sayıldı.
Yapılan seçim sonrasında Birlik Başkanı Ali Dermenci’nin içinde bulunduğu Beyaz Liste 142 oy, Eski Birlik Başkanı Behçet Şen’in içinde bulunduğu Gri Liste 51 oy aldı.
Yapılan oylama sonunda Ankara’da yapılacak Merkez Birliği Seçimleri’nde Kırklareli’ni Asil Üyeler; Ali Dermenci, Yaşar Yağcı, Cengiz Cengiz, Selçuk Kama, Ercan Durdabak, Yücel Erdoğan, Dilaver Koyun ve Kenan Ceylan temsil edecek.
Yedek Üyeler; Seyit Ahmet Alper, Enbiya Erdoğan, Mustafa Çoban, Sinan Akay, Mehmet Kalço, Erkan Akan, Tarık Özer, Mustafa Aydoğdu.
Seçim sonunda Birlik Başkanı Ali Dermenci tüm üyelere teşekkür etti.
Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin Olağanüstü Genel Kurulu’na Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hasan Çebi, Tekirdağ Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Şaban Aytaç, Kooperatif Başkanları, bazı Köy Muhtarları ile Birlik Üyeleri katıldı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here