“Aleviler dinsiz midir? Aleviler terörist midir?”

19
Eğitim-İş Kırklareli İl Başkanlığı, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binası önünde bir basın açıklaması yaparak Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz hakkında çarpıcı iddialarda bulundu.
HABER MERKEZİ
Eğitim-İş Kırklareli İl Başkanlığı 16 Kasım 2011 Çarşamba günü Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürlüğü Binası önünde bir basın açıklaması yaparak Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz hakkında gündem oluşturacak iddialarda bulundu.
Saat 16.00’da yapılan basın açıklamasına Eğitim-İş Kırklareli İl Başkanı Hayri Girgin, İl Sekreteri Doğan Işıkkılıç, İşçi Partisi (İP) İl Başkanı Halil Göçen ve sendika üyeleri katıldı.
Basın açıklamasını yapan Eğitim-İş Kırklareli İl Başkanı Hayri Girgin açıklamasında şunları kaydetti;
“14/11/2011 tarihinde Milli Eğitim Müdürümüz İbrahim Korkmaz, milli eğitim çalışanlarıyla bir toplantı yapmıştır. İşleyişle ilgili konuları anlatılırken şöyle bir örnek vermiştir.
“Halk Eğitim Merkezi’nde Kurban Bayramını kutlar iken, Tunceli’de çalıştığı bir dönemdeki bir memurun kendisini arayarak bayramını kutladığını, Ancak ardından da bu memurun alevi olduğunu, aslında Alevilerin Kurban Bayramı falan kutlamadığını talihsiz bir şekilde beyan ettiği, bununla birlikte; Halk Eğitim Merkezi’ndeki bayram kutlamalarında Şehit Aileleri’nin de olduğunu dile getirerek, bahsedilen Alevi memurun kardeşinin de terörist olduğunu ve dağda vurulduğunu beyan ettiği söylenmektedir.”
Bu açıklamalar kamuoyunun ve eğitim çalışanlarının vicdanını kanatmıştır. Bu açıklamaların art niyetli olduğunu düşünmek dahi istemiyoruz. Eğer öyleyse bu kabul edilemez bir skandal olur. Çünkü algı, "Aleviler Dinsiz midir? Aleviler terörist midir?" şeklinde oluşmuştur.
* “Alevi, Sünni yok, çelik beton gibi Anadolu insanı var”
Eğitim-İş "Irk, etnik köken, dil, kültür, din, cinsiyet, bölgecilik ve diğer nedenlerle hiçbir ayrım yapmaksızın tüm insanların değer eşitliğine inanmaktadır. Kısaca Eğitim-İş etnik milliyetçiliğin her türlüsüne karşıdır.
Etnik kimliklerin ön plana çıkarılmasının acı sonuçlarını tecrübe ettiğimiz bir dünyada, ülkemizdeki etnik kimlikler üzerinden oynanan oyunları da görmüyor değiliz. Elbetteki beş parmağın beşi de bir değil ancak, Alevilerin Atatürk’e ve Atatürkçülüğe ne kadar bağlı olduklarını burada anlatmamıza da gerek yok.
Buradan Milli Eğitim Müdürü’ne sesleniyoruz; Olaya derhal bir açıklama getirerek, bu algıları siliniz. Bu algının bu şekilde oluşmasından dolayı, Alevi çalışanlarınızdan ve Alevi yurttaşlardan özür dileyiniz. Eğer ki sayın Milli Eğitim Müdürü’nden kamuoyundaki algıyı yok edecek, vicdanları rahatlatacak bir açıklama gelmezse, Eğitim-İş olarak olayın takipçisi olmaya devam edeceğimizi, eylemlerimizi sistematik olarak ve çoğalarak yapma kararlılığında olduğumuzu da kamuoyuna duyuruyoruz.”
İl Başkanı Hayri Girgin’in yaptığı basın açıklaması sonrasında toplanan kalabalık olaysızca dağıldı. 
* “Çok üzüldüm”
Konunun üzerine görüştüğümüz Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz yaptığı açıklamasında şunları söyledi;
“Şahsen çok üzüldüm. Tüm personelimizle ayda bir gün genel olarak yaptığımız rutin bir toplantıydı. Toplantı da herkese söz veriyoruz ve bu sefer toplantıya hizmetlilere söz vererek başladık. Hizmetlilerin, memurların bir dertleri sıkıntıları var mı konuşsunlar diye söz verdim. Son olarak ta yöneticilere söz verdim. Yeni gelen Müdür Yardımcımız Ahmet Bey’e sıra geldiğinde şöyle bir şey söyledi; “Müdürüm okulların bizden beklentisi güler yüz ve tatlı dil” bende onun üzerine arkadaşlar bu zaten yaptığımız ve yapmamız gereken en önemli konu bu. Biz orada arkadaşlara kötü bir şey söylemedik.” (cs-ue)  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here