Alaeddin Ergin; ”Sokak hayvanları damperli araçlarla ilimize bırakılıyor”

8
Alaeddin Ergin; ”Sokak hayvanları damperli araçlarla ilimize bırakılıyor”

Kırklareli Il Genel Meclisi Kasım ayı 4. birleşimi dün gerçekleştirildi. Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda saat 10:30’da gerçekleştirilen toplantıda, ilimizin en büyük kanayan yaralarından birisi olan sokak hayvanlarının durumu ele alındı.           

Yoklama ve geçmiş birleşime ait tutanak özetinin okunmasının ardından Meclis gündeminin 3 maddesi olan; Merkez- Dereköy Hudut Karakolu’nun Askeri Içmesuyu işinin 2009 yılı Özel Idare yatırım programına alınması teklifi görüşüldü.

Katip üye Aydın Karakoç tarafından okunan teklif dilekçesinin ardından Başkan Tuna Soykan teklifi meclisin gündemine sundu ve teklif oybirliği ile kabul edildi. Gündemin 4. maddesine geçilmeden önce söz alarak kürsüye çıkan Babaeski Meclis Üyesi Hüseyin Taşkın; Babaeski Ilçesi’ne bağlı Çiğdemli-Yeşilpınar Köyleri arasındaki stabilize yolun bakım ve onarımının aciliyetini dile getirerek yolun bir an önce ıslah edilmesini sözlü önerge olarak meclise sundu. Konu ile ilgili yapılan açık oturum sonucu söz konusu yolun Kasım ayı içerisinde yapılmasına oy birliği ile kabul edildi.

Sonrasında ise CHP Grup Başkanı Hasan Dağ söz alarak, ilimiz Pınarhisar Ilçesi’ne bağlı Poyralı-Islambeyli Köyleri arasındaki, Kofçaz yolu üzerindeki Botaş Il Müdürlüğü yakınlarındaki, Demirköy yolu Kadın Kule mevkiindeki ‘Çanakkale Boğazı’ köprülerinin ıslah edilmesi konusunda meclise yazılı ve sözlü olarak önerge sundu. Konu ile ilgili yapılan kritiğin ardından üç köprünün de Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapılması için önerilmesi esasında tavsiye kararı alındı.

Il Genel Meclisi’nin 4. gündem maddesinde ise Ilimiz Lüleburgaz Ilçesi Tatarköy Köyü Evrenli mevkiinde, 7-8 pafta, 2066 parsel No’lu 36757 metrekare yüzölçümlü taşınmaz üzerinde, Yıldız Inşaat San. ve Tic.Ltd.Şti. tarafından “Süt Sığırcılığı” tesisi kurulması amacı ile hazırlanan Imar Planlarının onaylanması ile ilgili ‘Imar Bayındırlık Komisyonu’ tarafından hazırlanan rapor görüşüldü. Meclis Imar Komisyonu Başkanı Behçet Şen, raporu okudu. Okunan raporun ardından Başkan Tuna Soykan raporu meclisin oylarına sundu ve rapor oy birliği ile kabul edildi.

Meclis gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Aydın Karakoç kürsüye çıkarak ilimizdeki sokak hayvanlarının düzenli bir hale girmesi için meclisin mesai yapmasını istedi. Sözlü önerge olarak sokak hayvanlarının durumunu meclise sunan Karakoç, bu konuda Il Genel Meclisi olarak somut adımlar atılması gerektiğini dile getirdi. Lüleburgaz Il Genel Meclisi Üyesi Alaeddin Ergin söz alarak; ”Ilimizin birçok yerinde sokak hayvanları ile ilgili sorunlarla karşılaşıyoruz. Hatta ilimizin turistik beldelerinden birisi olan Iğneada’da da sokak hayvanlarından oluşan sıkıntıları hep birlikte biliyoruz. Hatta Iğneada Belediye Başkanı Tahir Işık, işi gücü bırakıp, sokak hayvanlarıyla uğraşmaya başladıklarını söylemişti. Yaz başında Iğneada’ya gelen yerli ve yabancı turistler gelirken yanlarında 2-3 tane de kedi ve köpek getiriyor. Ama sonra dönüşte bu hayvanları Iğneada’ya hediye olarak bırakıyorlar. Bölgedeki ormanlarda damperli araçlar kullanıldığı için sokak havyanlarını kamyonun damperini devirip gelişigüzel bir şekilde bırakıyorlar. Ama hiç sonra ne olacak, demiyorlar.” diye konuştu.

Ergin’in konuşmasının ardından söz alan AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç, sokak hayvanlarınla uğraşmak için Il Özel Idaresi’nin yeterli bütçesinin olmadığını belirterek, konunun ertelenmesini talep etti. Sokak hayvanlarının önümüzdeki süreçte ele alınması konusundaki teklifi, Başkan Tuna Soykan tarafından meclisin oylamasına sunuldu. Yapılan oylamada AK Parti grubu red oyu vermesine rağmen teklif oy çokluğuyla kabul edildi. Akabinde ise Başkan Tuna Soykan, komisyon görüşmelerinin bir an evvel tamamlanması doğrultusunda meclisin 4. birleşimini kapattı. Kırklareli Il  Genel Meclisi Kasım ayı 5. birleşimi bugün Kırklareli Valiliği Atatürk Toplantı Salonu’nda saat 10:30’da yapılacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here