Aktif bir Gazeteciler Cemiyeti istiyoruz

18
10 Ocak 2013 Perşembe günü Çalışan Gazeteciler Günü’nün 52. Yılını kutladık. Sayın Valimiz Mustafa Yaman, Kırklareli genelindeki yerel gazetelerin imtiyaz sahiplerini, çalışanlarını ve ajans temsilcilerini kahvaltıda bir araya getirerek düzenlediği kahvaltıda basın emekçilerine verdiği değeri gözler önüne serdi. 
Bunun dışında Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli İl Başkanlığı ve Kırklareli Belediyesi de basın mensupları için düzenlenen organizasyonlarla bizleri memnun etti. 
Bizleri unutmayıp gazetemizi ziyaret eden CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı ve CHP Babaeski İlçe Başkanı Ozan Yetkin Hazar’a, yolladığı e-maille günümüzü kutlayan AK Parti Kırklareli Milletvekili Şenol Gürşan’a CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek’e Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci’ye, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz’a ve telefonla günümüzü kutlayan Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şube Başkanı Hüseyin Taşkın’a, Özel bir ileti gönderen Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Özcan Atılgan’a teşekkür ederim.
Çevre illerde her yıl olduğu gibi Gazeteciler Cemiyetleri tarafından eğlenceler düzenlenirken, biz her yıl olduğu gibi bu yıl da “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü biraz da olsa buruk kutladık. Çünkü ilimizde gazetecileri temsil edecek aktif bir gazeteciler cemiyeti yok. 
Günümüzde tüm mesleklerin odası veya derneği var olup aktif halde çalışırken, bizim aktif halde çalışan bir cemiyetimizin dahi olmaması, bizlerin Çalışan Gazeteciler Günü’nü buruk bir şekilde kutlamamıza neden oluyor.
Kırklareli’de bir Gazeteciler Cemiyeti yok mu?
Elbette var. Ama varlığını unutturmuş. 
Şu anki Kırklareli Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selim Tiran’ın geçmişte basın sektöründe çalıştığını biliyoruz. Ama şu anki durumu ortada.
Bu yazıyı yazmaktaki amacım kimseyi kırmak, incitmek değil. Gazetecilikle alakası olmayan kişileri üye yapıp basın kartı veren, üye olmak isteyen çalışan gazetecileri koltuğunu kaptırma korkusundan üye yapmaktan çekinen bir Cemiyet Başkanı değil, sıkıntılarımızı dillendirecek,  haklarımızı arayacak, tüm gazetecileri bir çatı altında toplayıp, gazeteciler arasında birlik ve beraberlik sağlayacak bir Cemiyet istiyorum. Birçok meslektaşımın da bunu istediğini biliyorum. 
“10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlamak için aktivite gayreti göstermeyen, düzenlenen etkinliklere katılmakla yetinen bir başkan değil, etkinlikler düzenleyen bir başkan istiyorum.
Az öncede söylediğim gibi amacım kimseyi kırmak değil. Fakat bu iş ya hakkıyla yapılmalı, ya da yapmak isteyenlerin önü açılmalı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here