“AKP hükümetini uyarıyor ve emeğin sesine kulak vermeye çağırıyoruz”

21
Lüleburgaz Emek Platformu, 04 Şubat 2010 Perşembe günü AK Parti İlçe Binası önünde eylem gerçekleştirip Tekel İşçilerine destek verdi.


Lüleburgaz

Emek Platformuna bağlı sendikalar ve buraya üye işçiler, İstanbul Caddesi Kongre Meydanı üzerinde toplandıktan sonra hep birlikte AK Parti Lüleburgaz İlçe binasının önüne yürüdüler. Eyleme katılımın hayli yoğun olduğu gözlenirken emniyet güçlerinin aldığı sıkı güvenlik önlemleri altında yapılan eylem basın açıklamasının okunmasının ardından olaysız bir şekilde sonuçlandı.
Eyleme katılımın yoğunluğu yüzünden trafik kısa süreli aksadı. İstanbul Caddesi trafiğe kapatılıp, trafik öğretmenevi üzerinden verildi.
AK Parti İlçe binası önünde ilk konuşmayı Petrol-İş Trakya Şube Başkanı Turgut Düşova yaptı. Düşova, tekel işçilerinin yalnız olmadıklarını belirtip toplumun tüm kesimlerinden destek istedi. Düşova “ Ekonomiye IMF yön veriyor, hükümet emekçilerin ve halkın taleplerini dikkate almıyor. Giderek artan borçlar nedeniyle tarım can çekişiyor, esnaf kan ağlıyor, emekçiler çile çekiyor, ücretler geriliyor, sosyal haklarımıza yönelik saldırılar devam ediyor. Daha fazla sömürmek için örgütsüz ve güvencesiz bir çalışma yaşamı isteniyor. Bu gün mücadelemizi, birliğimizi ve dayanışmamızı güçlendirerek, alanları doldurarak, taleplerimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Bizi suskun, korkak, uslu, yalnız sananlara çığlıklarımızla, sloganlarımızla, yüreğimizle alanlardayız. Tekel İşçilerinin haklı mücadelesinin yanındayız. AKP hükümetini uyarıyor ve emeğin sesine kulak vermeye çağırıyoruz” dedi.
Düşova’dan sonra konuşan Tüm Bel-Sen Kırklareli İl Başkanı Enver Turan, Emek Platformu adına basın açıklamasını okudu. Basın açıklamasında şunlara yer verdi:
“Tekgıda-İş Sendikası üyesi 12 bin tekel işçisi hak mücadelesi için günlerdir Ankara sokaklarında direniyor. Hükümet tekel işçilerini 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4-C maddesi kapsamına almak istiyor. 4-C statüsü yılda 10 ay çalıştırmayı öngören, düzensiz, örgütsüz, güvencesiz ve düşük ücretli bir çalışma statüsüdür. Tekel işçileri  bu kuralsız çalışma biçimini kabul etmiyor, güvenceli, kadrolu ve örgütlü çalışmak istiyor.
Tekel işçilerinin sesine kulak verilmeli ve 4-C ısrarından vazgeçilmelidir. Dahası halen özelleştirme mağduru olarak 4-C statüsünde çalışan onbinlerce işçi, memur çalıştıkları kurumlarda kadroya alınmalı ve mağduriyetlerine son verilmelidir. Siyasi iktidar tekel işçilerini pervasızca kapının önüne koyabileceğini düşünerek bu adımı attı. Tekel işçileri yıllardır süren bu karanlığa karşı bir meşale yaktılar. Bu meşalenin sönmesine izin vermeyeceğiz.
Lüleburgaz Emek Platformu olarak hak mücadelesi veren Tekel işçilerinin ve diğer emekçilerin yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyor ve hükümeti emek karşıtı uygulama ve politikalara son vermeye çağırıyoruz” dedi. Basın açıklamasının sonrasında kalabalık sessiz ve olaysız bir şekilde dağıldı. (gk)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here