Akkaş; “Bu kanun insan haklarına ve hukuka aykırıdır”

14
* Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Sekreteri Musa Akkaş; "Bu yönetmelik ucubedir, yanlış yapılmıştır, anti demokratiktir, insan haklarına, hukuka aykırıdır” dedi.
HABER MERKEZİ
Türk Eğitim-Sen Kırklareli İl İstişare Toplantısı 19 Nisan 2014 Cumartesi günü saat 12.00’de sendika binasında gerçekleştirildi. Toplantıya; Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Sekreteri Musa Akkaş, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Teşkilatlandırma Sekreteri Talip Geylan, Türk Eğitim-Sen Kırklareli Şube Başkanı Mehmet Kızılay, Türkiye Kamu-Sen Kırklareli İl Temsilcisi Süleyman Koçarslan, İlçe Temsilcileri, İşyeri Temsilcileri ile üyeler katıldı.
Türk Eğitim-Sen Kırklareli Şube Başkanı Mehmet Kızılay’ın açılış konuşmasının ardından Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Sekreteri Musa Akkaş, Türk Eğitim-Sen Genel Merkez Teşkilatlandırma Sekreteri Talip Geylan açılışta birer konuşma yaparak, şube faaliyetleri ve yetki sürecinde yapılması gereken son işler ile ilgili bilgiler verdiler.
* “Bu kanun anti demokratiktir”
Akkaş, sendikasının Kırklareli Şube Başkanlığında yaptığı konuşmada, dershanelerin kapatılması istenirken, eğitim sisteminin felç edildiğini söyledi.
Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı’nın haberi olmadığını iddia eden Akkaş şunları kaydetti:
“Bu çok acıdır. Bu Kanun ucubedir, yanlış yapılmıştır, anti demokratiktir, insan haklarına, hukuka aykırıdır. Siz bunu yaparken bu ülkede yaşayan o kadar insan var ki neden görüşleri alınmıyor. Öyle zannediyorum ki bu yönetmelik bir takım yerlerde hazırlandı. Bu yönetmelik hazırlanırken Milli Eğitim Bakanlığı bürokratlarının dahi haberi yok”
* “Geçmişleri yok sayılıyor”
Kanun ile birlikte okullarda yönetici olarak görev sürelerinde 4 yılı dolduran kişilerin kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 13 Haziran 2014 Cuma günü görevlerine son verileceğini kaydeden Akkaş, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
"Yen bir dayatma ile karşı karşıyayız. Milli Eğitim Bakanlığı Yasası. Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaya koyduğu rakamlara göre yaklaşık 62 bin okul var. Rakamlarda sürekli değişiyor. Burada mağdur olacak kaç kişi var bilinmiyor. Okullarda yönetici olarak çalışan yaklaşık 180 bin kişi var. Bu kanun göre 4 yılı dolduranlar, kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle 13 Haziran 2014 Cuma günü görevlerine son veriliyor. 10, 15 ve 20 yıldır görev yapan okul yöneticileriyle ilgili aklınıza bir şey takılıyor ve 1 gecede bunu yasalaştırıyorsunuz. Bunların geçmişlerini yok sayıyorsunuz. 
* “Eğitimi çok önemsiyoruz. Eğitim bir milletin geleceğidir”
Eğitim sistemiyle o kadar çok oynuyorlar ki bunun bedelini, çocuklarımız, meslektaşlarımız yani Türk Toplumu çekiyor. İktidarlar döneminde eğitim sisteminin değiştiğine şahit olduk. Bu iktidar döneminde 5 Milli Eğitim Bakanı değişti. Her bakanın döneminde farklı sistemler bu ülkeye dayatıldı.  4+4+4 Sistemi Eğitim Bir-Sen tarafından bir önerge verildi. Bu önerge 18. Milli Eğitim Şura Toplantısı’nda delegeler tarafından kabul gördü. Yanlışlıkları kamuoyu ile paylaştık. Bu sistem yanlış ve bu yanlışlık Türk Milleti’ne dayatılıyor. Burada çok ciddi sorunların olacağını paylaşmıştık. 5 yıllık eğitim 4 yıla indirildi. Bu bir kez pedagojik değil. Dershaneler ile ilgili bir savaş vardı. Bu dershaneleri kapatalım derken, eğitim sistemini felç ettiler.”
Konuşmaların arkasından Sendikal Mevzuat, MEB Mevzuati ve Uygulamaları ile üniversite çalışanlarının sorunları hakkında sorular cevaplandırıldı. Fikir alışverişinde bulunuldu. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here