“Akaryakıt fiyatları, yerli ve yabancı tekellerin iki dudağının arasında”

8
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek,
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na sunduğu soru önergesi
ile son yapılan zamlarla fiyatı 4 TL’nin üzerine çıkan Benzin’e yapılan
zamların nedenlerini sordu.

HABER MERKEZİ

Milletvekili Dibek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın cevaplaması istemi ile sunduğu soru önergesinde şunları kaydetti:    
“Peş peşe gelen iki zamla bu hafta 97 oktan Benzin’in litresi 4 liraya, 95 oktanın Benzin’in litresi 3,86 liraya, Motorin’in litresi 3,22 liraya, Otogaz’ın litresi ise 2,28 liraya yükselmiştir. Türkiye, Avrupa’da Euro bazında akaryakıtın en pahalı olduğu ve aynı zamanda akaryakıt ürünlerindeki verginin en yüksek olduğu ülkedir.
2005 yılına kadar Otomatik Fiyatlandırma Mekanizması (OFM) adı verilen bir sistemle belirlenen fiyatlar, bu tarihten sonra piyasaya hakim şirketler tarafından belirlenmeye başlanmıştır.
Sektörde önce Petrol Ofisi AŞ. (POAŞ) ile bir oyuncu olan devlet, piyasayı ve fiyat oluşumlarını doğrudan düzenleyebiliyordu. POAŞ’ın özelleştirilmesi sonrası sektörden çekilen devlet, 2005 yılına kadar rafineri şirketi TÜPRAŞ eliyle akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde yine söz sahibi idi. Ancak 2005 yılında OFM kaldırılarak fiyatların serbest bırakılmasından sonra akaryakıt fiyatları, sektördeki yerli ve yabancı tekellerin iki dudağının arasında bulunmaktadır.
Duruma el koyma yetkisi olan Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) da yalnızca 2009 yılında, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın akaryakıt dağıtım şirketlerine yönelik sert açıklamalarından sonra devreye girmiştir.
Buna göre,
1- Akaryakıt dağıtım piyasasında dağıtım şirketi ve bayilerin kâr marjı benzinde litre başına yaklaşık 34 kuruş civarına çıkmış durumdadır. Bu rakam 2009’da EPDK’nın uyguladığı tavan fiyat sırasında 28 kuruşun altına indirilmişti. EPDK fiyatlara şimdi neden müdahale etmemektedir? Benzin fiyatlarının artışının önüne geçebilmek için tekrar OFM’ye geçmeyi düşünmekte misiniz?
2- Müdahale edilmemesi ya da müdahalede gecikilmesinin nedeni, hükümetin akaryakıttan aldığı yüksek tüketim vergileri midir?
3- TÜPRAŞ bir kamu şirketi iken rafineri ürün çıkış fiyatlarını kamuoyuna açıklamaktaydı. Tüpraş özelleştirildikten sonra, Tüpraş’ın fiyatları açık bir şekilde duyurması neden sağlanmamaktadır?
4- Devlet akaryakıtta ÖTV’li matrah üzerinden yüzde 18 KDV uygulamaktadır. Devlet verginin de vergisini almaya devam edecek midir?
5- Türkiye’nin benzin fiyatları kaç Euro/Cent’tir? Ülkemizde birim benzinden alınan toplam verginin oranı ne kadardır?
6- Avrupa Birliği üyesi ülkelerin her birinin, benzin fiyatları kaç Euro/Cent’tir? Bu ülkelerin her birinin birim benzinden aldıkları toplam verginin oranı ne kadardır?
7- Avrupa Birliği adayı ülkelerin her birinin, benzin fiyatları kaç Euro/Cent’tir? Bu ülkelerin her birinin birim benzinden aldıkları toplam verginin oranı ne kadardır?” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.