Akan sular dondu

23
Trakya’nın birçok bölgesi soğuktan etkilenirken, Kırklareli’nin Demirköy İlçesi ile Istrancalar bir başka dünya olarak tanımlanıyor.
HABER MERKEZİ
Trakya’nın birçok bölgesi soğuktan etkilenirken, Kırklareli’nin Demirköy İlçesi ile Istrancalar bir başka dünya olarak tanımlanıyor. Soğuk havanın etkisiyle oluşan manzaralar Demirköy ve Istranclar’da görüntü olarak farklılık yaratıyor. Hava sıcaklığının sürekli olarak sıfırın altında seyretmesi akan suların donmasına sebep oldu. Istrancalar’ın yüksek kesimlerinde su kaynaklarından akan sular dondu. Donan su kaynaklarının oluşturduğu buz kütleleri seyrine doyulmayan manzaraların oluşmasına sebep oldu. Istrancalar yılın her döneminde büründüğü farklı güzelliklerle insanı kendine hayran bırakıyor. Akan suların donması ile traventenleri andıran görüntüler ve buz tutarak kristalize olan kayın ağaçları yoldan geçenler tarafından büyük ilgi gösteriliyor. Dağlarda birçok ağaç, adeta buzdan kabuk bağladı. Görüntüsüyle bile donduran ağaçlar herkesin dikkatini çekti. 
* Yanında Fotoğraf makinesi olmayan bin pişman
Soğuk havanın etkisi ile Demirköy ve Istrancalar’da meydana gelen donmalar eşsiz manzaralar oluşturdu. Akan suların donması sonucu buz kütleleri oluştu. Soğuk havada donarak kristal bir görüntüye bürünen kayın ormanlarını görüp fotoğraflayanlar oldu. Yanlarında bu manzaraları çekmek için makine olmayanlar bu güzelliği fotoğraflayamadıkları için çok pişman olduklarını belirttiler. Bir daha Demirköy ve Istrancalar’a geldikleri zaman yanlarında muhakkak fotoğraf makinesi bulunduracaklarını söylediler. 
Demirköy’de soğuk havalar hayatı olumsuz etkiliyor. Sibirya ve Karadeniz üzerinden gelen yüksek basınç sisteminin etkisi altına giren Demirköy Bölgesinde, hava sıcaklıkları önemli ölçüde düştü. Demirköy merkezde hava sıcaklığı -2 ile -4 derece olarak ölçülürken, Istrancalar’ın yüksek kesimlerinde gündüz -4 ile -8 derece, gece -6 ile -12 derece arasında değişmekte olduğu kaydedildi.
Özellikle gece saatlerinde gerçekleşen don olayına karşı yetkililer vatandaşları uyararak tedbirlerini almalarını söylediler. Demirköy’de soğuklar etkisini önümüzdeki hafta da sürdürecek. (Gülcan Kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here