AK Parti’de neler oluyor?

17
ORTAK AKIL
Özkan Başaran
AK Parti’nin çiçeği burnunda İl Başkanı Ahmet Zeki Kılavuz, göreve geldiği günden beri bazı radikal değişikliklere imza atıyor.
Geçtiğimiz günlerde Babaeski’ye gelerek bir dizi ziyaret yapan Başkan Kılavuz, Trakya Birlik Başkan Vekili Hilmi Kahraman ile de Yağlı Tohumlardaki odasında bir görüşme gerçekleştirdi.
Bu görüşmeye ben de davet edildim. 1 saat süren görüşmede bazı konular ele alındı. Ziyaretin 14 Mayıs Çiftçiler Günü’ne denk gelmesi anlamlıydı.
Aynı gün Başkan Kılavuz ile İl Yöneticisi Yusuf Çebi’nin iş yerinde de karşılaştık. 
Kendisine Vize ve Lüleburgaz’dan sonra Babaeski Teşkilatı’nda da değişiklik olacağı konusundaki söylentilerin doğru olup olmadığını sordum.
“Şu an için Babaeski’de bir nöbet değişimi düşünmediklerini” söyledi.
Ancak; Şu an için bir değişim olmayacağı demek, bir gün sonra bir değişim olmayacağı anlamına gelmiyordu. 
Nitekim öyle de oldu. 
Başkan Kılavuz, 15 Mayıs Çarşamba gecesi Babaeski teşkilatını parti binasında toplamış. Bu toplantıda İlçe Başkanı Güray Genç istifasını İl Başkanı Ahmet Zeki Kılavuz’a sunmuş. Hukuk İşlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Altuğ Tezgel’de istifa ederek, İlçe Başkan adayı olduğunu açıklamış. Ak Parti’de Hukuk işlerinden sorumlu Başkan yardımcısı, Başkandan sonra ikinci Başkan durumunda.  Altuğ Tezgel, parti tüzüğüne göre ikinci Başkan konumuyla İlçe Başkanlığı’nı hak etmesine rağmen, istifa ederek aday adayı olmayı tercih etmiş. Böylece çıkacak başka aday adaylarıyla kendini eşitlemiş. Bu anlamlı jestiyle de puan kazanmış.
Vize ve Lüleburgaz’dan sonra Babaeski İlçe Başkanı da istifa etmiş oluyor.
Yerel seçimlere 10 ay gibi kısa bir süre kala, Kırklareli’nin en büyük ilçelerinin başkanlarının birer birer görevlerinden istifa etmelerini anlamak güç.
Başbakan Erdoğan, geçtiğimiz günlerde İlçe Başkanlarıyla Ankara’da yaptığı toplantıda “Çalışacaklarla yola devam ederiz” sözlerini hatırlayınca, bölgemizdeki bu istifaların ne anlama geldiğini yorumlamak zor değil.
AK Parti Trakya’da istenilen desteği alamıyor. 
Ancak her seçimde bir önceki seçime göre oylarını arttırabiliyor. Babaeski’yi hatırlıyorum da, AK Parti 2002’de merkezde 1 Bin civarında oy almıştı.
Son Belediye Seçimi’nde ise oylarını 5 bin civarına yükselterek beklenmeyen desteğe ulaşmıştı.
ANAP ve DYP gibi sağ partilerin siyaset sahnesinden silinmesinden sonra, merkeze yerleşen AK Parti, CHP’nin kalesi Trakya’da da varlık göstermeye başladı. 
Babaeski, CHP için Trakya’da çok ayrı bir öneme sahip. CHP’nin çelik çekirdeği denecek kadar fanatik bir seçmen yapısına sahip Babaeski’de bile, AK Parti’nin oylarını katlayarak arttırması aslında çok düşündürücü.
Son anketlerde 7 bin civarında oy desteğine ulaştığı iddia edilen AK Parti’nin Babaeski’de Belediye Başkanlığı’nı kazanması kolay değil.
Ama, İmkansız da değil. 
Babaeski, aslında genel anlamda sağ seçmen yapısına sahip. 20 bin civarında seçmenin, yaklaşık 12 bini sağ seçmenden oluşuyor.
CHP’nin Babaeski’de 7-8 bin kemik seçmeni var. 
Ama unutulmaması gereken çok önemli bir de şey var. CHP Seçmeni bölünmüyor.
Ama sağ seçmen hep bölünüyor. 
CHP’nin bölünmediğini bilen, sağ seçmen de Belediye seçimlerinde CHP’nin adayına oy veriyor. Sağ partiler, bu anlayışı bir türlü yıkamadı.
Aslında Babaeski sağ seçmeninde yıların yılı kaybetmenin ezikliği var. Ama sağ taban kendisine hiç güvenemiyor. Her seçimde Sağın bölüneceğini düşünerek, bölünmeyen CHP’ye destek veriyor. İşin püf noktası da; CHP seçmeninin bölünmeyeceği algısı. Sağ seçmen CHP’yi kazandırıyor. Sonra da altında eziliyor.
Sağ seçmen Babaeski’de İtalyan ordusu gibi, Hep yeniliyor. Hep kaybediyor.
Bu güne kadar yapılan Belediye seçimlerinde, Sağın kurmayları sürekli bir birinden çivi çıkardılar. “Ben kazanmadım, sen de kazanma” anlayışı CHP’ye Babaeski’de 1969’dan beri seçim kazandırdı.
Kısacası Babaeski’de CHP seçim kazanmıyor. Sadece bölünen sağ, seçim kaybediyor. Bu kadar basit.
Aslında Sağ seçmen bir yere vursa, CHP’ye fark atacak. Ama seçim yaklaştığı zaman, sağın önde gelen bazı isimleri bölme görevlerini yerine getirmek için sahneye çıkıyorlar. Ve, sağı bölerek seçim kaybettiriyorlar. Bölücü sağ Aktörler değişiyor, ama bölme görevi hiç değişmiyor. CHP’de Babaeski’de rahatlıkla seçim kazanıyor. Geçtiğimiz Belediye seçimlerinde CHP’adayı Av. Abdullah Hacı’nın sağ seçmeni kucaklaması tarihi bir rekorla sonuçlandı. 10 Binin üzerinde oy alarak, AK Parti’ye 5 binin üzerinde fark atan CHP’ye sağdan 3-4 bin oy gittiğini Başkan Hacı kendisi söylüyor.
Yerel Seçim öncesi AK Parti İlçe Başkanı Güray Genç istifa ettiği iddia ediliyor.
Güray Genç, seçimle gelmiş bir İlçe Başkanıydı. Dürüstlüğüne kimse laf edemez.
Kimsenin kalbini de kırmayan sakin yapısıyla, Babaeski Halkında Güray Genç’in “İyi bir insan” dedirtmesini bildi.
Yeni oluşacak yönetim atama ile göreve gelecek. Genel Merkeze en az 6 olmak üzere, 10 isim başvurması gerekiyormuş. Bu isimlerden birini Genel Merkez görevlendirecekmiş. Görevlendirilen isim de yönetimini oluşturacakmış. Daha sonra o yönetim de Genel Merkez tarafından onaylanacakmış.
Anlaşılan o ki; AK Parti bölgemizde seçime daha çalışkan ve dinamik bir ekiplerle girmek için kendisini yeniliyor. İzleyip göreceğiz. Ne olursa olsun, Babaeski için Hayırlısı olsun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here