“AK Parti yerel seçimde avucunu yalar”

8
CHP Kırklareli Milletvekili Mehmet Siyam Kesimoğlu, AK Parti Kırklareli Milletvekili Av. Şenol Gürşan’ın “2014 Yerel Seçimlerinde tüm belediyeleri alacağız.” Açıklamasına cevap vererek; “AK Parti Yerel Seçim’de avucunu yalar” dedi.
HABER MERKEZİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekilleri Av. Turgut Dibek ile Mehmet Siyam Kesimoğlu beraberinde Kırklareli CHP İl Başkanı Vecdi Gündoğdu Yeşilyurt Gazetesi Tesisleri’ne bir nezaket ziyaretinde bulundu 28 Aralık 2011 Çarşamba günü saat 14.15’te gerçekleşen ziyarette Yeşilyurt Gazetesi İmtiyaz Sahibi Elmas Cankurt ve Koordinatör Yasin Şendir ile görüşen Milletvekilleri Kesimoğlu ve Dibek, karşılıklı sohbet ortamında gerçekleşen ziyaret sırasında bazı açıklamalarda bulundular.
İlk açıklamayı Av. Turgut Dibek yaparak, Meclisin 10 günlük bir tatile girdiğini, seçimlerden bu yana geçen 6 aylık süre zarfı ile ilgili vatandaşları bilgilendirmek maksadı ile Kırklareli’de bulunduklarını bu vesileyle basını da bilgilendirmek üzere ziyarette bulunduklarını ifade etti. Dibek açıklamasının devamında şunları söyledi;
* “Yerel ve genel konuları vatandaşlarımız ile paylaşıyoruz”
“Seçimlerden bu yana 6 aylık bir süre geçti 3 aylık bir meclis çalışması oldu. Yılsonu gelmesi nedeni ile kısa bir değerlendirme yapmak için ziyaretlerimize başladık. Adalet ve Kalkınma Partisi ile Cumhuriyet Halk Partisi hemen hemen aynı dönemde kongre sürecine girdi. AK Parti Kongreleri’ni bitirmek üzere, iki ilçesi kalmış bulunuyor. Bizlerde Ocak 2012’den itibaren kongre dönemine başlayacağız. Meclis 10 günlük bir tatile girdi. Bu tatili bölgemizde değerlendirmek istedik. Bizlerde bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Mehmet Kesimoğlu bey ile beraber 6 gündür bölgede ziyaretler yapıyoruz. Amacımız yılsonu gelirken Türkiye’nin kısa bir fotoğrafını çekmek. 
Sıklıkla gelip gitmelerimiz oluyor. Ama geride bıraktığımız bütçe görüşmeleri çok yoğun geçtiği için çok fazla gelemediğimiz günler oldu. 6 ayda neler yapıldığı ile ilgili çalışmalarımızı örgütümüz ve vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Buradaki sorunlarımızı tespit etmeye çalışıyoruz. Yerel ve genel konuları vatandaşlarımız ile paylaşıyoruz. Gündemimizin çok yoğun olmasına karşın mecliste çok fazla bir şey yapılmadı. Kanun diyebileceğimiz 3 kanun meclisten geçti. Biri sporda şiddet ile ilgili şike kanunu, birisi bedelli askerlik, birde meclisin kendi iç teşkilat kanunu tasarı olarak meclisten geçti. 
Kanun Hükmünde Kararnameler ile alınan yetkiler kapsamında maalesef meclis gündemi uluslararası anlaşmalar ile meşgul edilerek iktidar partisi Kasım ayını geçirmeye uygun gördü. Kanun Hükmünde Kararnameler ile Türkiye’yi yönettiler.”
* “Anayasa Değişikliği Referandumundan sonra iktidarı rahatlamış gördüm”
Geçen dönem ile bu dönem arasında şunu gördüm. İktidar partisi artık, ağzından düşürmediği demokrasi söylemlerinden uygulamada daha da uzaklaştığını görüyorum. Kapalı, otoriter, kedini beğenmiş, hesap vermekten uzak bir tavır içinde olduğunu görüyorum. Anayasa Değişikliği Referandumundan sonra iktidarı rahatlamış gördüm. İktidar partisi; “Bize bundan sonra kimse hesap soramaz. Bu değişiklikler ile kendimizi garanti altına aldık.” dercesine bir tavır sergiliyor.  Bir ülkede yargı önemli, adaletin olmadığı bir ülkede her şey olur. Anayasa Mahkemesi, HSYK, Yargıtay, Danıştay bu süreç iktidarın istediği gibi gelişince çok rahatlamışlar. İktidar partisinin; “Bu saatten sonra biz istediğimizi getiririz. İstediğimiz tasarıları çıkarırız. Muhalefetle de oturup konuşmaya çok ihtiyaç yok. Uzlaşmaya da çok gerek yok.” gibi havaları olduğunu görüyorum. Benim genel anlamda mecliste gördüğüm tablo budur. Tezat olan şu; herkesin ağzında; “özgürlükçü, demokratik, insan haklarını içinde barındıran, eşitlikçi bir anayasa” sözleri var. Bunu yapacağız diyoruz. Ama iktidarın tam tersi uygulamaları ile böyle bir anayasayı bu meclis nasıl çıkaracak? Bu benim kafamda soru işaretleri bırakıyor.
* “Yeni anayasa CHP’ninde özlemidir”
Yeni anayasayı sonuna kadar destekliyoruz. Bu Cumhuriyet Halk Partisi’nin de özlemidir. Seçim öncesinde bizde bunu söyledik. 1982 anayasasının mutlaka değişmesi gerektiğini, halkamızın bunu hak ettiğini söylüyoruz, ama iktidar bu hali ile ne kadar bunu arzuluyor ve istiyor derseniz bu benim kafamda soru işareti bırakıyor. CHP olarak yeni anayasa çalışmalarında desteğimizi ve katkımızı sürekli vereceğiz. Uzlaşmacı bir anlayış sergileyeceğiz. 
* “Türkiye’nin muhalefeti “Gırgır” ve “Penguen”e kalmış bulunuyor”
Anayasaları içinde bulunduğu koşullar belirler. Anayasanın metni istediği kadar mükemmel olsun. Ülkenin toplumsal şartları, diğer tüm koşulları uygun ise mükemmele yakın, uzlaşmacı bir anayasa ortaya çıkar. Çok ilginç bir ülkede yaşıyoruz. Demokrasi, muhalefet, özgürlük, basın ne kadar var. Öğrenciler pankart açıp 19 ay cezaevinde yatıyor. Ülkedeki tüm muhalifler, iktidarı eleştirenler, eleştiri hakkını kullanabilen insanlar, belli kesimlerin temsilcileri, kanaat önderleri hepsi tutuklu, bizim gurup başkanvekilimiz iktidarı eleştirdi diye, iktidarı yıpratmaya yönelik savcı fezleke düzenledi. Muharrem İnce bir yerde konuşma yapmış, konuşmasında iktidarı sert eleştirmiş, hükümeti yıpratmaya yönelik eylem içerisinde bulunmadan dolayı kendisine fezleke düzenlendi. Türkiye’nin geldiği nokta budur. Oda TV’de bizim mecliste yaptığımız konuşmalarımız çıkıyor. Buradaki görüntüler ile savcılık tarafından bir iddia name hazırlanıyor. Bunları delil olarak kullanarak, biz Oda TV ile bir araya gelmişiz, amaç birliği yapmışız. Hükümeti düşürmek için bizler malzeme üretiyoruz. Oda TV’de bunları yayınlıyor. İddianame de bunlar var. Böyle bir ortamda, çıkmış herkes, özgürlükten, demokrasiden bahsediyor. Karikatürler herhalde çok fazla eleştirilmiyor. Mizah anlayışı çerçevesinde Türkiye’nin muhalefeti “Gırgır” ve “Penguen”e kalmış bulunuyor. Bunun dışında çok özgür bir şekilde ne medyada, ne gazetelerde yanlışları, eksikleri, görüp, adam gibi eleştirmek artık mümkün değil. Bu şuna benziyor. “Erzurum’da limon yetiştirmek” bu iklimde limon yetişir mi? Yetişmez.”
Daha sonra Mehmet Siyam Kesimoğlu bir açıklama yaptı. Açıklamasında AK Parti’nin 10 yıllık kamu yatırımları ile ilgili rakamlalar veren Kesimoğlu, AK Parti Milletvekili Şenol Gürşan’a harcanan paraların nereye gittiğini sordu ve şunları kaydetti;   
* “Milletvekilimizi halka hesap vermeye davet ediyorum”
“Seçimlerden bu yana 6 ay geçti. Demokrasilerde güç halktır. En büyük hakem halkımızdır. Seçim ile seçilmiş, halkın desteği ile TBMM’ye gönderilmiş iki tane milletvekili olarak halkımıza hesap veriyoruz. Yaptıklarımızı, yapamadıklarımızı halkımız ile paylaşıyoruz. Bu şekilde bizde kendimize ayna tutuyoruz. Kırklareli ’de 3 milletvekili vardır. Diğer milletvekilimizi de halka hesap vermeye davet ediyorum. 
* “10 yılda harcanan 457 milyon TL nerede?”
AK Parti’nin hükümetinin 10 yıllık kamu yatırımlarını çıkarttım; 
2002’de 3 milyon 682 bin TL
2003’te 5 milyon 268 bin TL
2004’te 11 milyon 402 bin TL (Yerel Seçim Yılı)
2005’te 24 milyon 361 bin TL
2006’da 26 milyon 253 bin TL 
2007’de 37milyon 907 bin TL (Genel Seçim Yılı) 
2008’de 37 milyon 864 bin TL
2009’da 57 milyon 519 bin TL (Yerel Seçim Yılı) 
2010’da 113 milyon 183 bin TL (Anayasa Referandumu) 
2011’de 140 milyon 568 bin TL (Genel Seçim Yılı) olmak üzere 10 yılda 457 milyon 997 TL,  yarım trilyon para harcanmış. Rakamlarda ki yükselişler seçim dönemlerinde yaşanmış, gelinen süreçte 3 milyondan 140 milyona çıkılmış. Yatırımların içinde tarım, madencilik, imalat, enerji, ulaştırma, haberleşme, turizm, konut, eğitim, sağlık ve diğer kamu hizmetleri var. 
* “AK Parti Yerel Seçim’de avucunu yalar”
Bu paralar buralara harcanmış, şimdi ben soruyorum. Bu paralar nerede? 10 yıl geçmiş bu kadar para nereye gitti? Arkadaşlarımıza bunun hesabını versinler. Kırklareli halkı adına CHP milletvekilleri olarak biz hesap soruyoruz. Bu paralar nerede? Bu paralar ile Kırklareli’nin modern bir kent halini alması lazım. Biz bir şey göremiyoruz. AK Parti milletvekili arkadaşımız, belediyeleri alacaklarını söylüyor. AK Parti yerel seçimde avucunu yalar. Biz sayımızı arttıracağız. Kırklareli halkı neyin doğru neyin yanlış olduğunu görüyor. Halk, bizi daha samimi, gerçekçi bularak bize inanmış ki belediyeleri bize teslim etmiş, eğer yatırım yapmak istiyorlarsa iktidar partisinin milletvekili olarak elini tutan yok. Getirsinler bizler yardımcı olalım. Ama “oy verinde biz ondan sonra yatırım” dediğin zaman o oy ipotekli oydur. Yatırımı yapsınlar Kırklareli halkı sağ duyu sahibidir, değerlendirmesini yapar.”
* “2012 inşallah çaresizliğin, umutsuzluğun bitip tükendiği bir yıl olur”
2012 yılı inşallah, Cumhuriyetimizin daha da güçlendiği, insanlarımızın refah seviyesinin daha da yükseldiği, geleceğe güvenle bakabildiği, güzel bir yıl olur. Yoksulluğun, yolsuzluğun, çaresizliğin, umutsuzluğun bitip tükendiği, güzel ufuklara doğru yol aldığımız bir yıl olur. Tüm halkımızın yeni yılını kutluyorum.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here