AK Parti Merkez Ilçe Teşkilatı su zammına tepki gösterdi

16
AK Parti Merkez Ilçe Teşkilatı su zammına tepki gösterdi

AK Parti Il ve Merkez Ilçe Teşkilatı tarafından geçtiğimiz günlerdeki Belediye Meclisi’nde içme suyuna gelen zama yönelik olarak basın açıklaması yapıldı. Dün saat 15:00’da AK Parti Il Başkanlığı Toplantı Salonunda gerçekleştiriken açıklamada Kırklareli Belediyesi’nin yanlış politikalar çizdiği dile getirildi. AK Parti Belediye Meclisi üyelerinin red oyu kullanmasına rağmen CHP üyeleri tarafından verilen oyların oy çokluğuyla içme suyuna % 18 zam geldiğinin belirtildiği basın toplantısına AK Parti Merkez Ilçe Başkanı Hamit Orakçı, Belediye Meclisi üyeleri Fahrettin Üstündağ, Murat Bara, Celal Güleryüz, il ve merkez ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. AK Parti Belediye Meclisi Üyesi Grup Sözcüsü Fahrettiin Üstündağ tarafından yapılan açıklamada su zammından, belediye personeline, tasarruflardan, sularımızda oluşan mangana kadar bir çok konu dile getirildi.

 Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi; “Belediye Meclisi’nin 03/11/2009 Salı günü saat 14.00 te yapmış olduğu aylık olağan toplantısında Gündemin 5. maddesi gereği Su Ücret tarifeleri ile ilgili Plan Bütçe Komisyonu Raporu doğrultusunda AK Partili Komisyon üyelerimizin su ücretlerine zam yapılması Konusunda karşı görüş beyan etmelerine karşılık, Belediye Meclisinde yapılan oylamada AK Parti grubunun ret oyuna rağmen CHP li üyelerin oyları ile 2010 yılında uygulanmak üzere meskenlerde kullanılan Suyun beher tonu 1.78 TL dan, 2.10 TL ye arttırılmıştır. Su fiyatlarında yapılan bu artışın oranı %18 dir. Yıllık Enflasyonun % 5 1er mertebesinde olması suya yapılan fiyat artışının çok yüksek olduğunun en bariz göstergesidir.

Suya yapılan bu fiyat artışından hedeflenen gelir yıllık 500.000.00 TL. civarındadır. Bu fiyat artışı ile ayda 20 ton su kullanan bir ailenin ayda 6.40 TL. yılda 76.80 TL. daha fazla bedel ödemesi gerekecektir. Belediyemizin şehrimizde bulunan yaklaşık 22000 su abonesinin kullanmış olduğu suya karşılık yapmış olduğu tahakkuk ile tahsilat arasında da oldukça büyük farklılıklar vardır. Yaptığımız araştırmada yaklaşık 2000 abonenin Belediyeye su borcu bulunmaktadır. Bu da Belediyemizin alacaklarını takip etmekte yetersiz kaldığının önemli bir göstergesi olmaktadır. Başka bir deyişle bu işle görevli olanların işlerini doğru dürüst yapmadığını göstermektedir. Domuz gribi denilen ve tüm dünyayı etkileyen grip salgınından en önemli korunma yönteminin temizlik olduğunu bütün sağlık otoriteleri ifade etmektedirler. Temizlik doğrudan doğruya su kullanımı ile ilgilidir. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımızın yapılan bu fiyat artışı sonucu su kullanımlarını azaltmaya yönelik davranışlar sergilemeleri kaçınılmaz olacaktır. Yaşadığımız bu süreçte suyun fiyatını arttırmak yerine fiyatı düşürerek su kullanımını özendirmemiz gerekir. Belediyeler yaptıkları hizmetler karşılığında hizmetin sürdürülebilirliğini sağlamak için belirli ücretler almak zorundadır. Ancak bu hizmetlerden elde edilen sınırlı kaynakları da en iyi biçimde kullanarak hizmetlerin kalitesini arttırmak zorundadır.

“Belediyemizde uzman elemanlara ihtiyaç olduğu ortadadır”

Belediyemiz suya yapmış olduğu bu fiyat artışından elde etmeyi hedeflediği yıllık 500.000.00 TL. yi çok daha basit bir yöntemle asabilir, 5393 sayılı Belediyeler Kanununun Ilgili maddesinde personel giderinin yıllık bütçenin % 30 undan fazla olamayacağı ifade edilmiştir. Belediyemizin yıllık personel gideri % 40 civarındadır. Kadrolu olarak çalışan Memur 134 kişi, Işçi 160 kişidir. Buna rağmen Belediyemiz hizmet alım yöntemi ile 132 kişi daha çalıştırmaktadır. Bu kişilerin Belediyemize aylık maliyeti yaklaşık 110.000.TL. Yıllık maliyeti 1.320.000.00 TL.dir. Hizmet alım yöntemiyle çalıştırılan bu sayıda insana Belediyemizin ihtiyacı varmıdır. Bunu sorgulamamız gerekir. Yoksa bu kişiler yandaşlara Kaynak aktarma amacıyla mı çalıştırılmaktadır. Yaptığımız araştırmada bu şekilde çalıştırılan personelin CHP’li Meclis Üyelerinin ve CHP yönetiminde bulunanların yakınları olduğuna dair söylentilerin toplum arasında sıkça konuşulur olduğunu gördük.

Hizmet alım yöntemiyle eleman çalıştırılmasına herhangi bir itirazımız yok. Ancak bu yöntemle Belediyemizin ihtiyaç duyduğu uzmanlık alanlarında personel çalıştırılması gerekir. Şu anda Belediyemizde uzman elemanlara ihtiyaç olduğu ortadadır. Belediyemizin kadrolu memur ve işçi sayısının personel giderlerine bakıldığında yeterli olduğu rahatlıkla ifade edilebilir. Hizmet alım yöntemiyle çalıştırılan personel sayısının yan yarıya düşürülmesi bile suya yapılan fiyat artışından hedeflenen gelirden daha fazla bir tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca Belediyemizin kullanıma sunduğu suyun kalitesini arttırmaya yönelik çalışmaları yapması ve suyun maliyetini arttıran enerji giderlerini ortadan kaldıracak projelerin peşine düşmesi gerekmektedir. Mevsimsel olarak ortaya çıkan suyumuzdaki kötü kokuyu oluşturan Mangan sorunu hala çözümlenememiştir.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.