Aile ve Sosyal Politikalar Kırklareli İl Müdürlüğü’nden davet;

20
“Koruyucu Aile olun, çocuklarımızın rüyalarını gerçekleştirin”
HABER MERKEZİ
Aile ve Sosyal Politikalar Kırklareli İl Müdürlüğü tarafından “Çocuklarımızın Rüyalarını Gerçekleştirenler Koruyucu Ailelerimiz” toplantısı gerçekleştirildi.
31 Aralık 2012 Pazartesi günü saat 14.00’da Kırklareli Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası’nda gerçekleştirilen toplantıya; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın eşi Gülseren Yaman, Vali Yardımcıları, Kamu Kurum ve Kuruluş İl Müdürleri ve temsilcileri katıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar Kırklareli İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Çocuklarımızın Rüyalarını Gerçekleştirenler Koruyucu Ailelerimiz” Toplantısı ile ilgili yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi; “çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımları bir süre için sağlanamayan çocuklarımızın kendi aile ortamlarında eğitim, bakım ve yetiştirilme sorumluluğunu kısa veya uzun süreli olarak ücretli veya gönüllü statüde devlet denetiminde paylaşan hissettikleri toplumsal sorumluluğu gösterebilen uygun aile yada kişilerdir.
Sağlıklı bir toplum ve mutlu yarınlar için sahip olduğumuz en değerli varlıklarımız çocuklardır. Ve inanıyoruz ki en değerli varlıklarımızdır çocuklar. En az toprak erozyonu kadar önemli olan insan erozyonun önüne geçmek ancak ve ancak toplumsal bir paylaşımla mümkün olabilecektir. Çocukların koruyucu aileye ihtiyacı var. Çocukların sağlıklı gelişebilmeleri için kendilerini koruyacak, sevecek, destekleyecek, güven sağlayacak, sosyal ve maddi gereksinimlerini karşılayabilecek sıcak bir aile ortamına ihtiyaçları vardır. Çocukların yeterli sevgi alabildikleri, gereksinimlerinin düzenli olarak karşılandığı sıcak aile ortamında yetiştirildiklerinde sağlıklı bireyler olabildikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kuşkusuz anne-babalar da çocuklarını en iyi şekilde yetiştirmek için çaba harcarlar.
Koruyucu aile bakımının, çocuğa sağladığı aile ortamı çocuğun psiko-sosyal gelişiminin sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilmesi açısından önem taşımaktadır. Koruyucu Aile Hizmeti’nde amaç, çocuk için karmaşık ve sorunlu olan bir dönemde özenli davranılarak çocuğun bu dönemi örselenmeden geçirmesini ve normal hayatını devam ettirmesini sağlamaktır. Koruyucu Aile; çocuklara, öz ailesi, okulu ve çevresiyle ilişkilerini devam ettirmelerini sağlayarak yardımcı olur. Böylece koruyucu aileler sadece çocuğa yardım ettiklerini düşünürlerken fark etmeden desteğe gereksinimi olan çocuğundan ayrılmak zorunda kalmanın üzüntüsünü yaşayan aileye de yardım etmiş olurlar. 
Müdürlüğümüz bir elinden tuttuğu ve tutmaya devam edeceği çocukların öteki elinin koruyucu aileler ve toplum tarafından tutulmasını istemektedir. İster koruyucu aile olarak, ister Koruyucu Aile Hizmetini tanıtarak, ister koruyucu ailelere özel indirimler, destekler, teşvikler sağlayarak daha çok çocuğun koruyucu aileler yanında yetişmesine ortam yaratılması olanaklıdır. Koruyucu aile yanına yerleştirilebilen, korunan, tehlikeli ortamlardan uzak tutulan her çocuk sorumluluğu paylaşan herkesin sevinci, başarısı olacaktır.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak vatandaşları koruyucu aile hizmetini desteklemeye davet ediyoruz. Sizlerin desteği ile çocuklarımız için büyük ve anlamlı bir adım atacağımıza inanıyoruz.” (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here