“Aile Hekimliği Programı ile hastalarımızda memnuniyet arttı”

12
Kırklareli İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Saymaz, Türkiye’de olduğu gibi Kırklareli’de de Sağlıkta Dönüşüm Programı’nda başarıya ulaşıldığını söyledi.
HABER MERKEZİ
Sağlıkta Dönüşüm Programı’na 14 Haziran 2010 tarihinde geçildiğini ifade eden Dr. Saymaz; “2 yıldır uygulamada olan Aile Hekimliği Programı ile hastalarımızda memnuniyet arttı. Hekim ile hasta, aileden bir parça gibi kaynaştı” dedi.
Sağlık Ocakları Sistemi’nin, Aile Hekimliği Programı’na göre hantal kaldığını belirten Dr. Saymaz şunları söyledi;
“Sağlık Ocakları Sistemi biraz hantaldı. Hekimle hastanın bir birini tanımadığı bir sistemdi. Reçete yazma noktasında vatandaşların hizmet aldığı bir noktaydı. Aile Hekimliği Programı ile hekim hastasını tanıdı. Hekim ile hasta, aileden bir parça gibi kaynaştı. Hekim, hastanın ailesini tanıdı. Hekim ailenin tüm hastalık problemini takip etmeye başladı. Kırklareli’de 94 aile hekimi var. Her bir aile hekimine yaklaşık 3 bin 400 nüfus düşüyor. Aile hekimlerimiz artık köye gidiyor. Aile Hekimliği Programı ile hastalarımızda memnuniyet arttı. Aile hekimlerimiz artık köylere, beldelere giderek vatandaşımızı tedavi ediyor. Vatandaşımız ilaç almak için merkeze de gelmiyor. Mobil eczane sistemi ile vatandaşımızın ayağına ilaç gidiyor. Sağlıkta çok büyük gelişmeler yapıldı.” (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.