“AIDS’in yayılmasını önlemek için eğitime ağırlık vererek, hastalıktan korunmak mümkündür”

24
“AIDS’in yayılmasını önlemek için eğitime ağırlık vererek, hastalıktan korunmak mümkündür”

CHP Kırklareli Milletvekili Tansel Barış, 1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısıyla oldukça anlamlı bir mesaj yayımladı. Barış mesajında şunları kaydetti; “1 Aralık Dünya AIDS Günü’dür. 1980 li yıllarda Afrika’da ortaya çıkan HIV/AIDS hastalığı,

 Insan Bağışıklık Yetmezliği Virüsü kelimelerinin baş harfleri ile adlandırılmış olan HIV virüsü, insanın bağışıklık sisteminin içine yerleşerek, bağışıklık sitemini zayıflatan bir virüstür. AIDS  ise, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Mikrobuna HIV  adı verilir. HIV  virüsü bir insanın vücuduna girdiği zaman, o insanın bağışıklık sitemini etkileyerek yok etmekte, vücut drenci azalan kişide HIV’ın etkisinin yanında, diğer hastalıklara da neden olur. Bu güne kadar 20 milyondan fazla insanın ölümü ile sonuçlan AIDS’den, korunmak ve tedavi gibi gerekli adımlar atılmaz ise 2020’li yıllarda 70 milyona yakın insanın öleceği tahmin edilmektedir.

Bugün dünyada 40 milyondan fazla insanın yakalandığı tahmin edilmektedir. Insanlık için ciddi tehlike oluşturan AIDS hastalığı dünyayı tehdit etmesine karşın, son yıllarda HIV/AIDS  tedavisinde olumlu gelişmeler kaydedilmektedir. Tedavinin doktor kontrolünde, kesintisiz olarak yaşam boyu sürdürülmesi gerekir. Ilaçların pahalı olması dolayısı ile tedavi çok külfetlidir.

Bu hastalık, virüs vücuda bulaştıktan sonra, insanın yaşam kalitesine ve vücudun direncine göre 3-15 yıl hatta daha da uzun süre sonra ortaya çıkabilmektedir. Bu HIV virüsü vücutta özellikle CD4T kan hücrelerine yerleşerek çoğalır. CD4T hücreleri giderek azalır ve sonunda bağışıklık sistemi çöker. Bağışıklık sitemi çöken insan, normalde zararsız olan, hafif geçen yada ender rastlanan hastalıklara yakalanır. Hastalık, lenf bezlerinde büyüme, ağız ve deride tekrarlanan uçuklar, yara ve lekeler, nedeni bilinmeyen uzun süreli ateşler, gece terlemeleri, kilo kaybı, ishal öksürük, tüberküloz, akciğer hastalıkları gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Bu belirtilerin birkaç tanesinin bir arada bulunması durumlunda AIDS düşünülebilir. Kesin tanı için HIV testi yapılması gerekir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Dünyada, AIDS hastalığına günde 14 bin, dakikada 10 kişinin yakalandığı bilinirken, bu gün itibari ile artık ölümcül bir hastalık olmaktan çıkıp, yaşam boyu ilaç kullanımını gerektiren bir tür kronik hastalığa dönüşmüştür.

 Ayrıca HIV efekte doğan bebek sayasında da son yıllarda artış gösterdiğinden, kadınların bilinçlenmesi, hastalığın önlenmesinde önemli yol kat edecektir. Hastalığa yakalananların %95’nin cinsel yollarla bulaştığına göre, koruma yöntemlerinin yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Önlenebilir bir hastalık olan AIDS’ten korunmanın maliyeti, tedaviden daha düşüktür. Hastalığın yayılmasını önlemek için eğitime ağırlık vererek bundan korunmak mümkündür.

 Tüm dünyada bu hastalığa karşı gereken önlemleri alınarak, sıfır noktasına çekmek dileği ile bu hastalığa yakalananlara acil şifalar diliyor, 1 Aralık Dünya AIDS günü dolayısı ile bir kez daha dikkatlerinizi bu konunun üzerine çekmek istiyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.