“Ahmetbey Köftesi bizim işimiz”

28
Türkiye sınırlarını çoktan aşan meşhur Ahmetbey Köftesi’nin anavatını olan Ahmetbey Beldesinde, alkolsüz ve aile salonu ile hizmet veren BAHAR KÖFTECİSİ ni ziyaret ettik.

 

 

1989 yılında Ahmet Asarlı tarafından faaliyete geçirilen Bahar Köftecisi, 5 aralık tarihinde kurucusunu, akciğer rahatsızlığından dolayı kaybetmiş. Bu vefat, Bahar Köftecisini daha da tetiklemiş. Deneyimli ve başarılı ekibi, şimdi yola Ahmet Asarlı nın yokluğunda devam ediyorlar.

Köfte ocağının başındaki Mahir Furuncu usta ile sohbet ediyoruz:”Ahmetbey Köftesini, Ahmetbey köftesi yapan bazı değerleri ve özellikleri vardır. Köftemiz meşhur olduktan sonra, önüne gelen Ahmetbey köftecisi olup, çıktı.Aslında, bunun bir standardını getirip, patentini almamız lazım. Hayatında Ahmetbey’e gelmemiş insanlar bile Ahmetbey Köftesi yapmaya soyunmuşlar. Bunların çakma köftesini yiyenler:”Ahmetbey Köftesi bu muymuş?” deyip, köftemizi yanlış tanıyorlar.” Diyor.

Mahir usta, Ahmetbey Köftesi kadar, özel sosu ve köfte ile birlikte ocakta nar gibi kızaran ekmeği ile de taht kurmuş gönüllere. “Bizde alkol yok.Ailelere de hitap ediyoruz.” Diyor. İstanbul’dan, bir çok yere kadar özel müşteri aileleri var içeride. Hepsi de, Ahmetbey Köftesi yemeden geçemediklerini söylüyorlar.

Ekibin diğer fertleri de; Halim  Kaçak, Şahin Arıcı ve Taner Dülger. Zıpkın gibi delikanlı her birisi de. Köftemizi yiyor ve yolumuza devam ediyoruz. En büyük temennimiz; Bahar köftecisinin o meşhur Ahmetbey Köftesini yeniden tadabilmek için, bahara kadar beklememek…(Ş.G/A.D)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here