Ahmet Mithat İlköğretim’den “Ağaç Bayramı Çocuk Şenliği”

17
Kırklareli Ahmet Mithat İlköğretim Okulu öğrencileri 21-26 Mart 2012 tarihleri arasında kutlanan “Orman Haftası” kapsamında 27 Mart 2012 Salı günü saat 19.30’da Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi Salonu’nda Fotoğrafçılık Kulübü ve 5/B Sınıfı öğrencileri öğretmenleri Filiz Ülüğlü’nün sorumluluğunda bir program düzenlediler.
HABER MERKEZİ
Düzenlenen programa; Kırklareli Orman İşletme Müdür Yardımcısı Murat Deniz, Okul Müdürü Müjdat Küçük, Müdür Yardımcısı Bülent Kolatoğlu, Okul Aile Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Özdilek, okul öğretmenleri, veliler ve öğrenciler katıldı.
* “Ormanlar Oksijen ve Yağmur Fabrikası gibidir”
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve Okul Müdürü Müjdat Küçük’ün açılış konuşmasının ardından 5/B Sınıf Öğretmeni Filiz Ülüğlü yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:
“Ormanlar bir ülkenin akciğerleri ve en büyük zenginlik kaynaklarıdır. Kullandığımız kalem, okuduğumuz kitap, yazdığımız defter, oturduğumuz sandalye, yemek yediğimiz masa ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz yüzlerce ihtiyacımızı ormanlardan karşılarız. Bizim için orman hava gibi, su gibi, ekmek gibi ihtiyaç duyduğumuz doğal kaynaklardandır. Ormanların faydalarını saymakla bitiremeyiz. Her orman birer oksijen ve yağmur fabrikası gibidir.
Ormanların en büyük düşmanı insanlardır. Tarla açmak için ormanı yok eden de, attığı sigara izmariti ya da yaktığı ateşle koca bir ormanı yakıp kül eden de insandır. Ormanları bilinçsizce tüketen ülkeler sadece çölleşmekle kalmazlar, sahip oldukları en değerli şeyi ve en büyük doğal zenginliği de kaybetmiş olurlar.
Ormanların çoğaltılmasında bizlerin de katkısı olabilir. Çevremizdeki ormanları koruyarak devamına yeni fidanlar dikerek yeni ormanlar oluşmasına katkıda bulunabiliriz. Temiz, sağlıklı, yeşil bir dünyada yaşamak hepimizin, özellikle gelecek nesillerin en büyük hakkıdır.”
* Öğrencilerin gösterileri büyük beğeni topladı
Konuşmaların ardından Ahmet Mithat İlköğretim Okulu Fotoğrafçılık Kulübü ve 5/B Sınıfı öğrencileri tarafından “Orman Haftası” kutlamaları kapsamında hazırlanan “Ağaç Bayramı Çocuk Şenliği” Programı’na geçildi.
Program 5/B Sınıfı öğrencileri tarafından “Çayda Çıra” isimli oyun ile başladı. Ardından “Ormanların Yararları”nı 3/A Sınıfı’ndan Yaren Tomruk ve Sılanur Durmaz anlattı. “Yurdumun Ormanları” isimli şiiri 2/A Sınıfı öğrencileri Arda Akcan ve Yaren Durdu okudu. 1/A Sınıfı’ndan Ege Soydan, Elif Kurtul ve Şevval Çırpan “Kelebek” Gösterisi’ni sahneledi. 5/B Sınıfı öğrencileri “Orman Masalı”nı anlattı. İstiklal İlköğretim Okulu 2/A Sınıfı öğrencisi Ata Çağdaş Ülüğlü “Ağaç” isimli şiiri okudu. 5/B Sınıfı öğrencileri “Harmandalı” Gösterisi’ni sahneledi. “Atatürk ve Ağaç Sevgisi”ni 4/A Sınıfı öğrencilerinden Zeynep Çavuş, Merve Öz ve Özlem Çakıcı anlattı. “Cumhuriyet Ağacı” isimli canlandırmayı 10. Yıl Marşı eşliğinde 2/B Sınıfı’ndan Melih Sevim, Tuğçe Çakılıkaya, Pervin Çolak, Berke Taşkın, 3/B Sınıfı’ndan Sıla Özkan ve Göktuğ Alberk Şehir yaptı. 5/A Sınıfı’ndan Gökmen Seyrek “Ağaç” isimli şiiri okudu. 5/B Sınıfı öğrencileri Kıraç’ın “Bozkırdaki Ağaç” isimli şarkısını seslendirdiler. 4/B Sınıfı öğrencileri Nilsu Kocaçınar, İrem Yürüdü, Merve Çokla ve Begüm Yener “Ağaç Sevgisi” isimli şiiri okudular. 5/B sınıfı öğrencileri “Dünya Çocukları” Dans Gösterisi’ni sahnelediler. Okulun Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisinin ardından program sona erdi.
* Resim Yarışması’nda dereceye girenler ödüllendirildi
Programda “Orman Haftası” dolayısıyla düzenlenen “Orman Sevgisi” konulu Resim Yarışması’nda dereceye giren; 3/A Sınıfı öğrencisi Sıla Nur Durmaz, 4/B Sınıfı öğrencisi Emre Uraş, 4/B sınıfı öğrencisi Berkay Yasin Taşkıran ve 5/B Sınıfı öğrencisi Ömer Arda, Teknoloji, Tasarım ve Güzel Sanatlar Öğretmeni Nuran Kovankaya tarafından sahneye çağrıldı. Dereceye giren öğrencilere Kırklareli Orman İşletme Müdür Yardımcısı Murat Deniz, Okul Müdürü Müjdat Küçük, Müdür Yardımcısı Bülent Kolatoğlu, Sınıf Öğretmeni Filiz Ülüğlü ve  Ömer Arda, Teknoloji, Tasarım ve Güzel Sanatlar Öğretmeni Nuran Kovankaya tarafından hediyeleri verildi. (s) 
       

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.