Ahilik haftası kutlamaları devam ediyor

10
24 Eylül 2013 Salı günü saat 10.00’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
HABER MERKEZİ
24 Eylül 2013 Salı günü saat 10.00’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Programa katılanlar arasında Kırklareli Vali Yardımcısı Abdurrahman İnan, Kırklareli Müftüsü İsmail Bayrak, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker, STK’ların temsilcileri ve çok sayıda davetlide yer aldı. Ney Sanatçısı Hakan Konyar tarafından Doğaçlama Ney Dinletisi sunuldu. Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Raşit Gündoğdu tarafından “Geçmişten Günümüze Ahilik” konulu bir Konferans verildi. Konferansta Gündoğdu konuşmasında "Ahilik nedir?" sorusunu yanıtlayarak fütüvvet ve ahilik arasındaki ilişkisinden söz etti. Ahilik teşkilatının ilk dönemlerde esnaf teşkilatı olarak ortaya çıktığını ama zamanla devlet politikalarına yön veren bir kurum haline dönüştüğüne değinen Gündoğdu. Ahilik kurumunun Anadolu’daki ve Osmanlı toplumundaki yerinden ve günümüze kadar nasıl geldiğinden bahsetmiştir. Son olarak Ahilik prensiplerinden söz ederek Ahilik kurumunun ülkemizde örnek teşkil etmesi gerektiğini vurgulandı.
Yılın Ahisi “Hüseyin Çokan”
Konferans sonunda İlin Ahisi seçilen 60 yıldan beri Çömlekçilikle uğraşan Hüseyin Çokan’a Kırklareli Esnaf ve Sanatkârlar Odası Birliği Başkanı Ali Fuat Şeker tarafından hediyesi takdim edildi. (Serkan Koçtürk)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here