“Ahilik Haftası” Etkinliklerle başladı

0
* T.C. Kırklareli Valiliği tarafından hazırlanan program kapsamında “Ahilik Haftası” kutlamaları 11 Mayıs 2015 Pazartesi günü saat 09.00’da Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk töreni ile başladı. Kutlamalar 
HABER MERKEZİ
11-17 Mayıs tarihleri arasında çeşitli etkinlikleri ile kutlanacak olan “Ahilik Haftası” etkinlikleri kapsamında Vilayet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene; Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Tahsin Gençay, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdoğan Semerci, Kırklareli S.S. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı yetkilileri ile esnaf birlikleri temsilcileri katıldı.
“Ahilik Haftası” kutlama etkinlikleri Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ardından Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanlığı, Kırklareli S.S. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığı ile Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı tarafından çelenk konuldu.
* Vali Civelek ziyaret edildi
Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenin ardından Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli S.S. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Kiraz, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Erdoğan Semerci ile Yönetim Kurulu Üyeleri Kırklareli Valisi Esengül Civelek’i ziyaret ettiler.
Kırklareli Valisi Esengül Civelek, “Yılın Ahisi” seçilen Kırklareli S.S. Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Kiraz’a Plaket ve Altın verdi. Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ali Fuat Şeker’de Vali Esengül Civelek’e Esnaf Camiası’na verdiği katkılarından dolayı bir Plaket takdim etti. 
* Kutlamalar Şeker Depoları Konferans Salonu’nda devam etti
Ahilik Haftası 1. günü etkinlikleri Kırklareli İl Özel İdaresi Şeker Depoları Konferans Salonunda devam etti. Kırklareli Valisi Esengül Civelek, Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Gider, Kırklareli İl Özel İdare Genel Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Biriliği Odası Başkanı Ali Fuat Şeker, Kırklareli Esnaf ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Kiraz, Kamu Kurum ve Kuruluş temsilcileri ve öğrencilerin katıldığı program Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. 
* Şeker; “Ahilik, Ticaret ile Ahlakı buluşturan bir hayat felsefesidir”
Kırklareli Belediyesi Folklor ekibinin gösterisinin ardından  Kırklareli Esnaf ve Sanatkarlar Biriliği Odası Başkanı Ali Fuat Şeker programın açılış konuşmasını yaptı. Şeker konuşmasında şunları kaydetti; “Kardeşlik, Birlik, beraberlik gibi değerleri özünde toplayan Ahilik, Ticaret ile Ahlakı buluşturan bir hayat felsefesidir. Ortaya koyduğu temel ilkeler ve toplumun tüm kesimlerini kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini Anadolu topraklarına yayan düşünce sistemidir. Ahilik Din, Dil, ırk ve cinsiyet farkı gözetmeksizin, her kese eşit muamele yapan bir anlayışın simgesi olmayı başarmıştır. Her şey insan için yaratılmış ve onun hizmetine sunulmuş olduğunu düşünen ahilik, düşünce sisteminde insanlara öncelik ve insan oldukları için değer vermiştir. Bu durum halkın onurunu yükseltmiş vatan topraklarını kutsallaştırmıştır. Ahilik prensipleri yüzyıllar boyunca hem esnaf ve sanatkarımızın hem de insanımızın şaşmaz bir kılavuzu olmuştur.”  
* Civelek; “Ahilik tarihimize damga vuran bir sistemdir”
Ali Fuat Şeker ve Kırklareli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Giderin ardından Kırklareli Valisi Esengül Civelek bir konuşma yaptı. Civelek; “Esnaf ve sanatkar yetiştiren Ahilik Teşkilatı çalışma hayatımızın yanında sosyal hayatımızın gelişmesine de katkı sağlamıştır katkı sağlamaya devam ediyor. Tarihimize damga vuran bir sistem olarak bütün güzel meziyetleri içinde taşıyan Ahilik kültürü ve geleneklerine sahip çıkılması, bu kültür ve geleneklerin yaşatılması toplumsal hayatımız için ihtiyaçtır.” Dedi. Konuşmaların ardından Atatürk Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Koray Şerbetçi Halkı Hakka Bağlayan Yol: Ahilik konulu bir sunum gerçekleştirdi. Serginin gezilmesinin ardından program sona erdi. (Savaş Eskici-Kadir Sinici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here