“Agam Börek” başarı hikayesini öğrencilere anlattı

18
* Kırklareli merkez ilçedeki “Agam Börek” dükkanlarının sahibi Ali
Tomar, başarı hikayesini mezun olduğu okul öğrencilerine anlattı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’ndan mezun olan, okul yılları süresince iş hayatına atılan, Kırklareli merkez ilçedeki “Agam Börek” dükkanlarının sahibi Ali Tomar, Ziya Gökalp İlköğretim Okulu 8. sınıf öğrencilerine başarı hikayesini anlattı.
3 Ocak 2011 Pazartesi günü saat 14.00’da Okulun Toplantı Salonu’nda Ziya Gökalp İlköğretim Okul Müdürü Savaş Türkoğlu, öğretmenler ve okul öğrencileri Ali Tomar’ın ticaret hayatı boyunca karşısına çıkan tüm zorluklara rağmen yılmadan esnaflık yaparak bugünlere nasıl geldiğini Tomar’ın kendi ağzından dinlediler.
* Kırdığı camı ödemek için simit sattı daha sonra simit satmaya devam etti
Ali Tomar ilk önce kendini tanıtarak Kırklareli’nin Kofçaz İlçesi’ne bağlı Terzidere Köyü’nden gelerek Kırklareli’ye yerleştiklerini 3. sınıftan itibaren ilkokulu Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nda okuduğunu belirtti. Ziya Gökalp İlköğretim Okulu’nun bahçesinde bir gün arkadaşları ile futbol oynarken top ile camı kırdıklarını belirten Ali Tomar kırılan camın parasını çıkarmak için bir arkadaşı ile ortak simit sattıklarını ve camın parasını ödediklerini belirtti. Bu olayın ardından simit satmaya devam ettiğini belirten Tomar, daha sonraları çekirdek, sakız ve benzeri gıda ürünlerini de sattığı hatta ayakkabı boyacılığı yaptığını belirtti.
Bu işleri yaparak harçlığını çıkartmakla kalmayıp eve katkı yaptığını belirten Tomar, ticaret hayatı boyunca sürekli olarak inişli çıkış yollardan geçtiğini fakat hiç yılmadan çalıştığını belirtti. Konuşmasında öğrencilere uyarı niteliğinde nasihatler veren Ali Tomar; “Herkes zengin olacak, okul okuyacak diye bir şey yok, insan fakir dahi, zengin dahi olsa doğru ve dürüst olmalıdır. Ben ticaret hayatımda bunu gördüm ve uyguladım. Sizde anne ve babanızı dinleyerek, okulda öğretmenlerinizi dinleyerek, kendi yolunuzu çizebilir, büyüdüğünüzde çizdiğiniz bu yol ile başarıya ulaşabilirsiniz” şeklinde konuştu.
Lise yıllarında simit satmak ile kalmayıp simit yapmayı da öğrendiğini belirten Tomar bu öğrendiklerini uzun yıllar sonra kahvene olarak başladığı fakat ruhsat alamadığı için devam ettiremediği ilk dükkanında yaptığını ondan sonrada “Agam Börek” adı altında diğer şubelerini de açtığını belirtti.
* “Üniversite’den mezun olsaydım 40 kişi evine ekmek götüremezdi”
Liseyi Sanat Okulu’nda okuyarak bitirdiğini belirten Ali Tomar maddi imkansızlıklar nedeni ile 2 kere kazandığı üniversiteye gidemediğini söyle yorumladı; “Üniversiteyi 2 kez kazanmama rağmen maddiyattan ötürü okuyamadım. Ama Allah bir kapıyı kapatıp bir kapıyı açar üniversiteyi okuyup bitirseydim belki yanımda 3 kişi çalışacaktı ama şu anda 4 şubemde toplam 40 kişi evine ekmek götürüyor.”
* “Birlik ve Beraberlik çok değerli”
Ticaret hayatı boyunca ticareti ön planda tutarak işini en iyi şekilde yaptığını ve bu nedenle de kazandığını belirten Ali Tomar, birlik ve beraberliğin çok değerli olduğunu şu cümleler ile kurdu; “Ben kardeşim ile birlikte bu işe başladım ve halen bu şekilde çalışıyorum. Kardeşimle işe başladığımdan bu yana halen beraber bu işi yapıyoruz hiç ayrılmadık ve ayrılmayı da düşünmüyoruz. Çünkü kardeşlik ve birlik beraberlik çok önemlidir. Bu şekilde çalışmak bize başarı getirdi. Sizlerde ailenizin diğer fertleri olan kardeşleriniz ağabey ve ablalarınız ile bu şekil ilişkiler kurmalısınız. Bundan zarar değil, yarar görürsünüz.”
* “Köyde ağabeyimize “Aga” derdik”
“Agam Börek” isminin nerden geldiğini soran bir öğrenciye Ali Tomar şu cevabı verdi; “Bende köyde yaşadığım için abinin ne olduğunu Kırklareli’ne geldiğimde öğrenmiştim “Aga” kelimesine çok alıştığım için sürekli olarak “Aga” kelimesini kullanıyordum. İğneada’da çalışırken bir gün bir müşteri alış veriş için markete geldi. Bende ona “Aga buyur dedim” “Aga” kelimesi o müşterinin hoşuna gitmiş olacak ki o müşteri beni ne zaman görse “Aga ne haber” diye bana selam veriyordu. Bu kelime daha sonra benimde hoşuma gitti. Bende bu yaşadığım olaydan ilham alarak dükkana bu ismi verdim “Agam Börek” ismi işte böyle çıktı.”
Toplantı sonunda öğrenciler başarı hikayesini kendileri ile paylaşan Ali Tomar ağabeylerine teşekkür ettiler. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here