‘’Geleneklere Giden Yolda El Ele’’

29

Kırklareli Belediyesi ve Ruen  Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği  “Gelenekler Giden Yolda Elele” projesi  kapsamında Kırklareli’de 20 Eylül Cuma günü saat 15.00’da açılış kokteyli  yapıldı.

HABER MERKEZİ
Kırklareli Belediyesi ve Ruen  Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği  “Gelenekler Giden Yolda Elele” projesi  kapsamında Kırklareli’de 20 Eylül Cuma günü saat 15.00’da açılış kokteyli  yapıldı. Kokteyl’e Kırklareli ve Bulgaristan’dan gelen birçok misafir ve Kırklareli Vali Yardımcısı Günay Öztürk’te katıldı. Kokteyl’in açılış konuşmasını Kırklareli Belediye Başkan Yardımcı Gülay Tülüş yaptı. Tülüş konuşmasında şunları kaydetti : ‘’Kırklareli Belediye Başkanlığı olarak 2007 yılından bu yana özellikle Sınır Ötesi İşbirliği yoluyla Avrupa Biriliği Form-fonlarından faydalanmaktayız. Kurumumuz 2007-2011 yılları arasında Sınır Ötesi İşbirliği Programı’nda her yıl nispeten küçük bütçeli projelerle yer almıştır. Hibe miktarlarındaki artışlar ve proje destek çeşitlerinin artması ile, kurumumuzun 2012 yılının ağustos ayında ayrı bir birim olarak proje koordinasyon ve Ar-Ge birimini kurmuştur. Birimimizin kurulduğu 1 yıl içersinde 6 proje hayata geçirilmiş toplamda yaklaşık bir buçuk milyon lira değerinde hibe kazanılmıştır. İşte projelerden biri olan ‘’Geleneklere Giden Yolda El Ele’’ projesini bizlerle birlikte gerçekleştiren Ruen Belediyesine teşekkür ediyor tekrar hoş geldiniz diyorum’’dedi. 
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere Proje Müdürü Emre Beji kürsüye davet edildi. Beji konuşmasında şunları kaydetti: ‘’İPA 2. Teklif çağrısı kapsamında gerçekleştirdiğimiz projemiz bütün İPA projeler gibi bölgesel kalkınma projesi. Bizim lider olduğumuz projede Ruen Belediyesi ortağımız olarak yer alıyor. Amacımız Kırklareli’nin ve sınır geçiş bölgesinin aynı zaman da Ruen’in tanıtımını yapmak. Bu kapsamda bir takım tanıtım araçları kullanıyoruz. Web sitesi bir video film. Onun yanında oluşturduğumuz etkinliklerle tanıtım yapıyoruz. Ayrıca projemiz içinde gençlerde yer alıyor gençlerinde gelenek görenekleri görmesinde hem de Avrupa Birliği’nin hibe mekanizmaları hakkında bilgi almasını ve fikir edinmesini istiyoruz’’ dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Karagöz’ün eski ustası Tacettin Diker’e plaket verildi. Tacettin Diker ise yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı; ‘’ Karagözümüz üvey evlat muamelesi görüyordu ama şimdi karagözümüz yerini buldu, Hatta Avrupa’da da yerini buldu. Gençlerin Karagöze sahip çıkmasına çok sevindim. Hatta altı gencimiz yetişti bunların içinde üniversite menzunları olanlar var. Herkese çok teşekkür ediyorum.’’ (Hacer Gökkaya)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here