ADK Üyeleri “Kubilay” Filmi’ni izledi

18
Kırklareli Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Üyeleri 22 Aralık 2010 Çarşamba günü Cine Plaza’da “Kubilay” Filmi’ni izledi.

HABER MERKEZİ
 Atatürk’ün Kırklareli’ne Gelişi’nin 80. Yıldönümü etkinlileri kapsamında Kırklareli Belediyesi ve Cine Plaza organizasyonu ile 17-26 Aralık 2010 tarihleri arasıda gösterimde olacak olan “Kubilay” Filmi için Cine Plaza’da bir araya gelen kulüp üyesi öğrenciler saat 16.30 seansı için salondaki yerlerini aldılar.
Kırklareli Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Selçuk Kılıç, Kırklareli Belediyesi’nin öncülüğünde yapılan bu film gösterimine 100 kişilik bir grupla katıldıklarını belirtti.
Kubilay Filmi’nin özeti; 1. Dünya Savaşı’ndan yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğu’nun toprakları bir bir işgal edilmektedir. Padişah  bu işgallere engel olamamaktadır. Mustafa Kemal Paşa ve arkadaşları bir Kurtuluş mücadelesi için Anadolu’ya geçerler. Büyük Millet Meclisini kurup İstanbul Hükümetinin başaramadığını başarırlar ve yurdu düşman işgalinden kurtarıp yeni bir devlet kurarlar. Yeni hükümet Lozan Antlaşması ile varlığını tüm dünyaya duyurur. Yeni ve bağımsız devleti içine sindiremeyler yenilgiyi kabullenemeyenler vardır. İnkılaplar devam ederken Türk milletinin aydınlanmasını istemeyenler ayaklanmalara başlar. Kubilay genç bir öğretmendir. Askerliğini yapmak üzere asteğmen olarak İzmir’in Menemen ilçesine gelmiştir. Kendini mehdi ilan eden Derviş Mehmet ve adamları, Şeyh Esat ve Laz İbrahim’in yönlendirmeleriyle yeni bir ayaklanma için Manisa’ya giderler. Manisa’ya giderken aralarından Çakır Ramazan kaçar. Kendilerini ihbar edeceğini düşünen Derviş Mehmet ayaklanmayı Menemende çıkarmaya karar verir. Bunu duyan Ragıp Bey, Menemen halkını tanıyan Kubilay’ın olayla ilgilenmesini ister. (c.s.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here