Adjuvansız Pandemik A (H1N1) aşısı gebelere uygulanmaya devam ediyor

17
Adjuvansız Pandemik A (H1N1) aşısı gebelere uygulanmaya devam ediyor

Kırklareli Sağlık Il Müdürlüğü “Gebelere uygulanacak olan Adjuvansız Pandemik A (H1N1) aşısı ile ilgili yapmış olduğu basın açıklamasında ilimizde 8 Aralık tarihinde başlayan aşılamada kullanılan aşının; sanofi Pasteur firması tarafından geliştirilen ve üretim yeri Fransa olan Panenza adlı aşı olduğu kaydedildi. Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“Bu aşılar yalnızca gebelerimize, onların da hastalığın ağır seyrettiği ve ölümlerin sıklıkla görüldüğü 4. aydan gün almış olanlarına öncelikle uygulanmaktadır.

Panenza aşısı; gebelere tek doz uygulanacaktır. Immun suprese gebelere iki doz uygulanması gerekmektedir.

Iki doz arasındaki süre en az 3 hafta olmalıdır. Iki doz uygulaması yapılacak kişiler için birinci ve ikinci dozun aynı firmanın aşısı olmasına dikkat edilmelidir. Emzirme döneminde aşının uygulanması için bir sakınca yoktur.

Aşının uygulanmasının sakıncalı olduğu durumlar; yumurtaya karşı anaflaksi öyküsü, önceki grip aşılaması sonrası anaflaksi öyküsü, Guillian Barré Sendromu

Aşılanmanın ertelenmesi gereken durum; Yüksek ateş (38ºC ve üzeri) ve tablosu netleşmemiş hastalık durumunda ertelenebilir.”

Aşı uygulama merkezleri olarakta Kırklareli, Lüleburgaz, Babaeski Devlet Hastaneleri ile Vize Merkez Sağlık Ocağı, Pınarhisar Sağlık Grup Başkanlığı ve Demirköy Sağlım Merkezi olarak belirtildi.

Açıklamanın sonunda gebeler için temin edilen adjuvansız aşıların şu anda sadece gebe olan vatandaşlara uygulandığı ve bunlar dışındaki gruplarda uygulanmasının henüz söz konusu olmadığı vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here