ADD’den gazetemize ziyaret

3
* Mayıs Ayı’nda yapılan Olağan Genel Kurul’da seçilen Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) yeni Yönetim Kurulu gazetemizi ziyaret etti. Başkan Girgin; “Cumhuriyeti Sivas’ta kurduk, sonsuza kadar yaşatacağız” dedi.
HABER MERKEZİ
Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) yeni Yönetim Kurulu, Zortul Medya Grup A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Zortul, Genel Yayın Yönetmeni Şenol Goncagül VE Yazı İşleri Müdürümüz Savaş Eskici ile görüştüler. 
Gazetemize ADD Başkanı Hayri Girgin, Başkan Yardımcısı Beşir Akbaş, Yazman Yasemen Sayılgan, Mali Sayman Mine Sobacı, Şebnem Özhekim, Çiğdem Evren, Yusuf Bücekeler gelerek bir süre sohbet ettiler. 
Görüşme sırasında ADD Başkanı Hayri Girgin 2 Temmuz 1993’te yaşanan Sivas Katliamı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhuriyeti Sivas’ta kurduk, sonsuza kadar yaşatacağız diyen Girgin yaptığı açıklamada; “2 Temmuz 1993’te Sivas’ta yaşanan ve tarihe "insanlık suçu" olarak geçen katliamın üzerinden 22 yıl geçti. Madımak Oteli’nde 35 aydın, sanatçı, yazar ve gencimiz yakılarak katledildi. 35 insanımızın yaşamına kıyan, ülkemizi faşizmin karanlık dehlizlerine çekmeye çalışan bu gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz.
Orada katledilmek istenen adaletti, çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Orada katledilmek istenen insanlıktı. 12 Eylül faşizminin öncesi Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da faşist güruhlar eliyle oynanan ve din, mezhep, etnik kimlik farklılıklarını bir yana bırakarak emperyalizme karşı omuz omuza savaşarak çağdaşlaşmanın kapısını aralayan bu halkı yeniden bölme oyunu Sivas’ta da denendi. Aradan geçen 22 yılda katliamın üzerindeki sis perdesi tam olarak kaldırılmamıştır. Olaylar sırasında göz önünde olan bazı insanlar cezalandırılmışlar; ancak katliamın perde arkasındakiler henüz ortaya çıkarılmamıştır. Demokrasi, insan hakları ve özgürlüklerin hamisi olduğunu söyleyenler ise en önemli insan hakkı olan "yaşam hakkı"nın yok edilmesine seyirci kalmışlardır.
Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını göstermektedir. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılmaktadır. Mezhep ayrımcılığı üzerinden ülkeyi bölmeye yönelik planlarının parçasıdır. Bugün Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden yurttaşlarımızın katilini koruyanlar ile Sivas katliamını yaptıran ve katillerini koruyan zihniyet aynıdır. Atatürkçü Düşünce Derneği olarak diyoruz ki: Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, Türk ulusunun duyarlılığı sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Türk Ulusu, kendisine bırakılan emanete sonsuza kadar sahip çıkacak, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşamaya devam edecektir. Mutlaka bunun koşullarını yaratacaktır. Aydınlarımızı yakanların ağzından "Cumhuriyet Sivas’ta kuruldu, Sivas’ta Yıkacağız" sloganının çıkması bir tesadüf değildi. İşte bu nedenle ADD olarak, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine saldıranlara inat, Atatürk’e ve Cumhuriyet Devrimlerine sahip çıkmanın inancı ve azmiyle, bu acı günü "Cumhuriyeti Sivas’ta Kurduk, Sonsuza Kadar Yaşatacağız" sloganıyla anıyoruz. Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız” dedi. (Gülcan kutlu)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here