ADD Alpullu Şubesi’nden Dayanışma Gecesi

17
Türkiye’nin tek Belde Teşkilatı olan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Alpullu Şube Başkanlığı’nca, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlamaları’nın 91.Yıl dönümü nedeniyle coşku dolu bir “Dayanışma Gecesi” düzenlendi.

 


HABER MERKEZİ
Şeker Sanayinin ilk kalbinin attığı tarihi kültür ve sanat şehri Alpullu Beldesi’nde, nezihi işletmeler arasında yer alan Et ve Balık Restaurant’ı Reis’in Yeri, bir birinden değerli 200 kişinin katıldığı muhteşem bir geceye ev sahipliği yaptı. 
Düzenlenen gecenin program sunuşunu, ADD Alpullu Şubesi Başkan Yardımcısı Fikriye Tırpancı, yaptı. Tırpancı, geceye katkıda bulunan fabrika, esnaf ve hayırsever iş adamlarına da ayrı ayrı teşekkür etti.
Gecenin anlam önemini belirten konuşmayı ise ADD Alpullu Şubesi Başkanı Alaattin Ergin yaptı.
Ergin, konuşmasında şunları söyledi; “Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün Kurtuluş meşalesini yaktığı 19 Mayıs 1919’un, 91.Yıl dönümünü büyük bir coşku ile kutluyoruz. Bu anlamlı günü bizlerle paylaştığınız için Alpullu ADD Yönetim Kurulum adına teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Değerli konuklar, geçmiş tarihimize bakacak olursak, Türk halkının Padişahlık yönetimi ile ne denli acı ve ızdırap çektiğini görürüz. Padişahların beceriksiz yönetimi yüzünden 1.Dünya Savaşına katılmak zorunda bırakılmıştık. Oy ki kanlı bir oyundu bu. Bir devler oyunu, kim bilir hangi devletin başına bir çorap örülecek, hangi topraklar yad ellere Pazar olacak. Böylesi bir savaşa katılmak akıl sır işi değildi. Ama söz verenler vermişti bir kere ak anlımıza bir leke sürdürmemek için Almanlarla ve onun safındakilerle kader birliği ettik. Biz bir yana dünya bir yana, tam dört yıl kuş olduk kanat olduk. Bir taş üstünde oturup, dinlenmeden ateş ve güneşte yanarak andımızı kanımızla ödedik. Ama kader deyin ne deyin, son sonu yenildik, günahı sevabı sebep olanların boynuna. O koskoca Osmanlı İmparatorluğu parçalanmış her parçasında ufuk tefek Arap devletleri kurulmuş, geriye ise Edirne’den İstanbul’a kadar uzanan bir yurt parçası kalmış. Öteki ne ise ama bu baştanbaşa öz, baştanbaşa Türk topraklarına da ellerini uzatmışlar. İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar ve Yunanlılar yurdu talana başlamış hele o Yunanlılar yok mu, fırsat yoksulu Yunanlılar, ne oldum delisine dönmüş. İzmir’e asker çıkarıp, Aydın’a doğru yürümüş, bastıkları yerlerde ot bitmiyor ocaklar tütmüyormuş. Bu yanan yıkılan yurtların feryadı karşısında Saray susuyor, sema susuyor, bir vatan parçalanırken dünya susuyor. O gün susmayan bir ses yükseldi, bu ses Mustafa Kemal Atatürk’ün sesiydi. “Bizi öldürmek değil diri diri mezara gömmek istiyorlar ama ümit kesmeyeceğiz, cesaretimiz bizi kurtara biliriz” diyordu. Ümitsiz insanlara ümit veren, bu ses tüm Anadolu’ya bir sesleniş oldu. Çünkü Anadolu analar yurdu, çünkü Anadolu hürriyet iksirini kana kana içmişlerin Anadolu hürriyet çocuklarının yurdudur.”
Daha sonra, ADD eski Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, “19 Mayıs 1919’un 91.Yıl dönümü” ile ilgili görsel bir sunum yaptı.
“Böyle bir güzel günde doğrusu bu kadar güzel bir topluluğu bir araya getiren, ADD Şube Başkanımızı ve Yönetim Kurulu Üyelerimizi kutluyorum. Bunun dışında yine Ankara’dan daha önce bölgemizde ikamet  eden sayın hocamız ADD eski Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık’ın burada oluşu ve özellikle Atatürkçü konusunda tutkusu ola son derece duyarlı olan halkımıza yine de değişik bilgi ve içerikle besleyen görsel sunumundan dolayı sayın hocama teşekkür ediyorum. Bölgemizde görünen de çok önemli bir sorun olmasa da, gerçekten çok önemli sorunların olduğunu hep birlikte yaşıyoruz. Bunlardan ilki Alpullu çiftçisi bu konu da çok şanslı Atatürk’ümüzün, ülkenin kurucusunun 1923 yılında Cumhuriyetin kuruluşundan hemen üç yıl sonrasında Alpullu Şeker Fabrikasını kurarak böylesi bir kenti oluşturması gerçekten Trakya’nın merkezinde büyük bir şans. Bizler bu ülkenin çocukları ve torunları olarak ta bu nimetlerden yıllardır hep birlikte faydalanmaktayız, umarım bu sonuna kadar da sürer. Türkiye’nin genelinde bilindiği gibi Cumhuriyet mitingleri ile başlayan süreç büyük coşkulara dönüştü ancak bir anda bundan ürken AKP iktidarı şuanda benimde Yönetim Kurulu Üyesi olduğum ve Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın Şener Eruygur’un bir anda yok edilişi ile ve ardından 4 Rektörümüzün ayni olayla uğradığı sonuç bir anda Türk Silahlı Kuvvetlerine dönüştürülmüş ve baskı bir anda Cumhuriyet sonrasında Türk Silahlı Kuvvetlerine geçmiştir. Şu anda da yaşamakta olduğumuz süreç Türkiye Cumhuriyeti Devletini yok etme olgusu ile karşı karşıyadır, değerli dostlarım. Kesinlikle yemek ortamında böyle şeyler maalesef doğru olmasa da kısa bir süre için de olsa bunları aktarmak istedim.”
Geceye, Alpullu Belediye Başkanı Ahmet Durgun, Şeker Fabrikası Müdürü Nihat Çalışkan, ADD Genel Yürütme Kurulu Üyesi ve Trakya Bölge Sorumlusu Hakan Dedeoğlu, ADD eski Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Üniversitesi  Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Saltık, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Turabi Kayan, CHP Alpullu Belde Başkanı Sedat Akyol, Alpullu Sağlık Grup Başkanı Dr. Yaşar Akıncı, Babaeski Belediye Kent Konseyi Başkanı İsmet İlteralp, Babaeski Esnaf ve Sanatkâr Odası Başkanı Türkay Topal, Babaeski Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Saim Kırcı, ADD Babaeski İlçesi Şube Başkanı Hüseyin Taşkın, ADD Lüleburgaz İlçesi Şube Başkanı Ülkü Güvenç, ADD Alpullu Beldesi Şube Başkanı Alaattin Ergin, Zeyteks Personel ve İdari İşler Müdürü Ülkü Tırpancı, Eskişehir Pancar Ekicileri Kooperatif Müdürü ve ADD Alpullu Kurucu Başkanı Yusuf Kızıldağ, Şeker-İş Sendikası Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık, Şekerbank Alpullu Şube Müdürü Hüseyin Güleryüz, Alpullu Belediye Meclis Üyeleri, Köy ve Mahalle Muhtarları ve de çok sayıda davetli katıldı.
Çeşitli hediye çekilişlerinin yapıldığı ve Belediye Kent Konseyi Türk Sanat Müziği Sanatçıları Nurgül Çalıoğlu ve Ercan Kap’ın sahne aldığı gecede, ADD Alpullu Şube Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Işıklı’nın  Annesi olan 83 yaşında ki Ferdane Işıklı, elinde Türk Bayrakları ile Onuncu Yıl Marşını ayakta söylemesi davetliler arasında ayrı bir dikkat çekti. (ö.b.)
 

  
 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here