Aday Adayları’nın Listesi Başbakan Davutoğlu’nun masasında

126
Paralal’e Adaylık Yok
* Adalet ve Kalkınma Partisi’nden (AK Parti) Aday Adayı olan Milletvekili ve diğer isimlerde öncelikli olarak aranacak olan kriter; “Paralel ile bağlantılı olmamak” olacak.
HABER MERKEZİ
Haziran’da yapılacak genel seçimler yaklaşırken AK Parti’den Milletvekili olmak için aday adaylık süreci sona erdi. AK Parti’de 50 bini aşan Aday Adayları, zorlu bir süreçten sonra genel merkeze mülakata çağrılacak. Adaylar belirlenirken vatandaşlarla yapılacak kamuoyu araştırmaları da belirleyici olacak. Peki, mevcut vekillerin durumu ne olacak?
* AK Parti’de Aday Gösterilmeyecek İsimler
haber7.com sitesinden Ömer Süt’ün haberine göre; Şu anda AK Parti’nin mevcut Milletvekilleri de Aday Adayı olmak için Genel Merkeze başvuruda bulundu. Aday Adaylığı Başvurusu yapanlar ile mevcut milletvekilleri arasında paralel yapıya sempati duyan milletvekili, işadamı, üst düzey yönetici ve akademisyen isimler çok sıkı bir araştırmadan sonra belirlenecek ve asla aday olarak gösterilmeyecek. Zaten Gülen Cemaati’yle içli dışlı olan ve kendini gizlemeye çalışan isimler, milletvekilleri tarafından tek tek tespit edilerek genel merkeze bildirildi. 
* İsimler Başbakan Davutoğlu’nun önünde
17-25 Aralık’ta hükümete yönelik olarak başlatılan operasyonun ardından AK Parti içerisinde sessiz kalan ve ‘güçlünün yanında kalarak taraf belirleme politikası’ güden milletvekilleri de 7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olarak gösterilmeyecek. Gerek Başbakan Ahmet Davutoğlu gerekse parti yönetimi bu isimleri tespit etti. 
* Erdoğan sinyali vermişti
Hatta dönemin Başbakan’ı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Temmuz’da Köşk adaylığını açıkladığı tarihten sonraki grup toplantısında AK Partilileri açık bir şekilde uyarmış, partinin 2015 seçimlerinde izleyeceği aday belirleme kriterinin sinyalini de vermişti. 
* Erdoğan; “Biz de milletimiz de bunu not ettik”
Erdoğan 8 Temmuz 2014’te yaptığı açıklamada; “Ne yazık ki içimizde de bu yapıya gerektiği tepkiyi koymayanlar var. Kimi belediyelerde bakanlıklarda cesaretle bu işin üzerine gidilmediğini görüyoruz. Devekuşu kafasını kuma gömer kimse görmüyor sanar. Millet kimin ne yaptığını görüyor. Kimin sessiz kaldığını kimin kafasını kuma gömerek ihanete göz yumduğunu görüyor ve biliyor. Bu ihanet şebekesine göz yumanlar müsamaha gösterenler bilsinler ki biz de milletimiz de bunu not ettik ediyoruz. Millet nezdinde hiçbir eylem hesapsız kalmaz." ifadelerini kullanmıştı. 
Anlaşılacağı üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu’nun paralel yapıyla mücadele konusundaki kararlılıkları aday belirleme sürecine de belirgin bir şekilde yansıyacak. 
* Trakya ne durumda
Öte yandan, tüm bu gelişmelerin ışığında da, Kırklareli, Edirne ve Tekirdağ’da durumun nasıl olacağı merak konusu oldu! Bir şekilde haklarında paralel yapı ile iliştirilmiş bulunan isimlerden Milletvekili Aday Adayı olanlar var ise, o isimlerin adaylık şanslarının bulunmadığı görülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here