“ABCDE Geleceğim Eğitimde” ilk temel atıldı

16
* “ABCDE Geleceğim Eğitimde” Projesi kapsamında Kırklareli merkez ilçe İstasyon Mahallesi Yurt Caddesi Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu yanındaki alanda Mehmet Hüsamettin Ateş Anaokulu’nun temeli düzenlenen törenle atıldı

HABER MERKEZİ
Milli Eğitim Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Çocuk Bölümü işbirliği ile yürütülen “ABCDE Geleceğim Eğitimde” Projesi kapsamında Kırklareli’ne yapılan Mehmet Hüsamettin Ateş Anaokulu’nun temeli 29 Temmuz 2010 Perşembe günü saat 14.00’da atıldı.
İstasyon Mahallesi Yurt Caddesi Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu yanında, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdür Yardımcısı Nilgün Ateş ile Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş’in babaları Karahıdırlı hayırsever Mehmet Hüsamettin Ateş tarafından yaptırılan Anaokulu 3400 metrekare alan üzerinde 400 metrekare kapalı alanda dört aktivite odası olarak inşa edilecek.
2010-2011 Eğitim-Öğretim yılında açılması planlanan Mehmet Hüsamettin Ateş Anaokulu’nda ayrıca Hacettepe Üniversitesi profesörleri yıl boyunca 12 konuda öğretmen ve velilere seminer verecek.
Temel atma töreni Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Mehmet Hüsamettin Ateş Anaokulu’nun temel Atma törenine Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Deniz Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, İş adamı Mehmet Hüsamettin Ateş, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri katıldı.
“ABCDE Geleceğim Eğitimde” Projesi Uygulama Koordinatörü Beril Ötügen Savun, bu projeyi vefat eden kızı için yaptığını ve Türkiye genelinde genellikle doğu yapılan yatırımların aksine, batıda bulunan sınır kenti Kırklareli’ne yatırımın yapılmasın mutluluk duyduğunu belirterek;
 “ABCDE Geleceğim Eğitimde projesi uygulama koordinatörü olarak bu gün burada böyle büyük bir kalabalıkla birlikte bir temel atma töreni atmış olmaktan çok mutluluk duyuyorum. Bu proje 10 Mayıs 1998 yılında vefat eden kızım Berçin Bilge Savun’un anısına başlattığım bir projedir. Kızım için bir anaokulu yapma projesinden yola çıkarak Hacettepe Üniversitesi’nden arkadaşlarımla beraber çocuk gelişimiyle ilgili böyle bir projeyi başlattık. Bu projede sadece okul yapımı değil okul yaptıktan sonra içindeki teftişi eğitim materyalleri ve dolayısıyla eğitmenlerin ve halkın eğitimini de içeren güzel bir proje gerçekleştirdik. Bu projede araziyi milli eğitim veya belediyelerden temin ediyoruz. Üzerine sponsorlar vasıtasıyla çelik konstürüksiyon ve depreme dayanıklı eğitim için anaokuluna elverişli binalar yapıyoruz. İçinin tefrişini ve dışının peyzajını yapıyoruz. Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın gönderdiği eğitmenlere ve yöre halkına eğitimlere Hacettepe Üniversitesi Profesörleriyle beraber 1 yıl boyunca 12 başlık altında çok özel ve güzel konular seçtik. Bu konularla 1 yıl boyunca bu eğitimleri vereceğiz. Bu bağlamda ilk anaokulumuz Kırklareli’de oldu. Bunun için başta Hüsamettin Ateş olmak üzere Ateş ailesine çok teşekkür ediyorum.
Anaokulunun ismini taşıdığı Hayırsever İş Adamı Mehmet Hüsamettin Ateş, gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve geri kalmış ülkeler olarak 3 gruba ayırdı. Ülkemizin gelişmekte olduğunu belirterek, en kısa sürede gelişmiş ülkeler sınıfına girmesi için çaba sarf edeceklerini belirtti.
Ateş; “Bir ülkenin kalkınması ancak o ülke bireylerinin iyi eğitilmesi, meslek sahibi olması, üretken insanların olmasıyla mümkündür. Biliyorsunuz dünya yüzünde ülkeler 3 gruba ayrılmıştır. Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler ve geri kalmış ülkeler şeklindedir ve Türkiye bu gün gelişmekte olan ülkeler sınıfına girmiştir. Ama biz söz veriyoruz ki ve ümit ederim bizden sonraki nesillerde söz vermiş olsun ki ülkemiz mümkün olan en kısa zamanda kalkınmış ülkeler seviyesine yükselmiş olsun. Bunun içinde her şeyden önce gençlerimizin, çocuklarımızın ve yavrularımızın eğitimlerine gereken önemi vermemiz, gereken gayreti, ihtimamı göstermemiz şart. O bakımdan burada şu mütevazi yapıyı yaptırmakla tabiî ki bu konuda birazda faydalı olmayı amaçladık. Yetiştiğimiz bu bölgede, bu ilde yurdumuza faydalı olmak büyük bir zevktir. Bu bakımdan sizlerin bize verdiğiniz bu desteği çok teşekkür ederek karşılıyorum. Bu arada Valimize, diğer yetkililere, diğer ilgililere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü burası bir hazine arazisi veya belediye arazisi olmasına rağmen bu iş için tahsis edilmiş olması bizim için büyük bir destektir. O itibarla bu konuda ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Valimizden ilk harcın temele koymasını arz ve talep ediyorum” dedi.
Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu; “Amerika’dan Türkiye’ye eğitim almak için gelinmeye başladığı gün, Türkiye şeytanın bacağını kırmış demektir” diyerek şunları kaydetti;
“Proje koordinatörü hanım efendiye, hayırsever iş adamımız Mehmet Hüsamettin Ateş Bey’e çok teşekkür ediyorum. Ülkeleri gelişmiş, az gelişmiş diye sınıfladı Mehmet bey. Ülkeleri şöyle de sınıflayabiliriz; “eğitim için gelinen ülkeler, birde dışarıya eğitim için çocuklarını gönderen ülkeler. Amerika’dan Türkiye’ye eğitim almak için gelinmeye başladığı gün, Türkiye şeytanın bacağını kırmış demektir. Şuanda biz gönderiyoruz. Ama inşallah o günleri de göreceğiz, çocuklarımız görecek.
Çocuk eğitimi, çocuğun konuşmaya başladığı an, öğrenmeye de başlıyor. Türkiye okul öncesi eğitimi geç fark etti ama çok süratli mesafe aldık. Kırklareli olarak henüz Türkiye genelinde sıralamada ortalardayız. Daha da yükselmemiz lazım. Buradan bütün hayırseverlerimize Mehmet Hüsamettin beyi örnek almalarını tavsiye ediyorum ve bütün anne babalara da okul öncesi eğitime gereken hassasiyetin mutlaka gösterilmesi gerekiyor.”dedi
Yapılan konuşmaların ardından, Vali Aydoğdu, Belediye Başkanı Çağlayan ve Hayırsever Mehmet Hüsamettin Ateş, Anaokulu’nun temeline ilk harcını birlikte döktü. (u.e.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here