AB Semineri’ne katılan gazetecilere sertifikaları verildi

11
* Edirne Valisi Gökhan Sözer: ”Ülkemizin AB ile daha fazla iş birliği içinde olması için bilgi ve eğitimlere ihtiyaçları var”

 


Edirne Gazeteciler Derneğinin (EGD) başvurusu üzerine, Edirne Valiliği Avrupa Eşgüdüm Merkezince verilen AB, AB sınır ötesi iş birliği çalışmaları ve projeleri, hibe ve proje programları konularındaki seminere katılan gazetecilere sertifikaları törenle verildi.
Edirne Valisi Gökhan Sözer, Valilik Toplantı Salonu’ndaki törende yaptığı konuşmada, Türkiye’nin AB ile 50 yıla yakın geçmişi ve AB’ye katılım serüveni olduğunu söyledi.
Türkiye’nin AB ile daha fazla iş birliği kurmasında bilgi ve eğitimin şart olduğunun altını çizen Vali Sözer, şunları kaydetti:
”Türkiye yüzünü batıya yönelmiş bir ülkedir. Ancak AB’nin de kendine mahsus yasası, uygulamaları ve bürokrasisi var. Ülkemizin AB ile daha fazla iş birliği içinde olması için bilgi ve eğitimlere ihtiyaçları var. Basın mensuplarının da bir sınır kenti olan Edirne’de AB’nin fonlarından daha fazla yararlanmaya yönelik eğitime ihtiyacı vardı. Bizim AB Eşgüdüm Merkezi, sizin talebinizle 3 günlük eğitim verdi. 17 basın mensubu bu eğitimi tamamladı, ben eğitimi verenlere, bu eğitimi alarak kendilerini yeni bir aşamaya AB ile iş birliğine, sınır ötesi ilişkilere hazırlayan basın mensuplarına da teşekkür ediyorum.”
EGD Başkanı ve Anadolu Ajansı Edirne Bölge Müdürü Derya Sarılarlı da eğitimde emeği geçenlere teşekkür ederek, ”Bulgaristan ve Yunanistan gibi bir AB üyesi iki ülkeyle komşu, Edirne’de görevimizi yapan basın mensupları olarak, alınan eğitimin çok yararlı olduğunu düşünüyoruz. Hazırlanacak projelerde bu eğitimlerden yararlanacağız. Tüm arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından EGD Başkanı Sarılarlı (AA), Güneydoğu Avrupa Gazeteciler Derneği Başkanı Bülent Ayan (Hudut Gazetesi), Tunç Üçer (Edirne Haber Gazetesi), Melih Yurduseven (Edirne Haber Gazetesi-ETV), Yavuz Göktaş (Gündem Gazetesi), Salih Baran (AA), Kadri Kılıç (Cihan Haber Ajansı) Onur Sefa, Hikmet Merter (Vatandaş Gazetesi), Orkun Akman (Hudut Gazetesi), Fikri Yalın (Edirne Ajans Gazetesi-Radyo Su), Mehmet Şenol, Birol Çakan ve Murat Turgu (Edirne Gazetesi), Gökhan  Tuzladan (NTV, TEK Rumeli) sertifikalarını Vali Sözer’in elinden aldı.
Mazeretlerinden dolayı törene katılamayan Hakan Özaydınlık (Sehrinsesi gazetesi) ve Cavit Göçmen’in (Lalapaşa gazetesi) sertifikaları da kendilerine verilmek üzere EGD yöneticilerince alındı.
Törende, Edirne Vali Yardımcısı Dr. Ayhan Özkan, Edirne Valiliği Avrupa Eşgüdüm Merkezi Koordinatörü Semih Sayhan, Merkezin Eğitim Programları Sorumlusu Şahin Zebek ve Sınır Ötesi İşbirliği Programları Sorumlusu Çiğdem Dönertaş’ta hazır bulundu.
Edirne Valiliği Avrupa Eşgüdüm Merkezi’nde 3 gün süreyle verilen seminerde, AB, AB sınır ötesi iş birliği çalışmaları, hibe ve proje programları konularında eğitim verilmişti. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here