98 Hacı Adayı kutsal topraklara dualarla uğurlandı

9
Kırklareli’den 98 Hacı Adayı Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonu ile Hac İbadeti’ni yerine getirmek üzere İslam Dünyası’nın en kutsal şehri olan Mekke’ye uğurlandı.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Müftülüğü tarafından yapılan uğurlama 17 Ekim 2011 Pazartesi günü yapıldı. İki ekip şeklide yapılan uğurlamanın ilki saat 11.30’da gerçekleşti. Bu kafilede Kırklareli merkezden 9, Babaeski İlçesi’nden 1, Lüleburgaz İlçesi’nden 16 Pınarhisar İlçesi’nden 5 hacı adayı olmak üzere toplam 31 Hacı Adayı kutsal topraklara gitmek için yola koyuldu.
Aynı gün saat 16.30’da ikindi namazına müteakip Kırklareli merkezden 34, Babaeski İlçesi’nden 5, Lüleburgaz İlçesi’nden 23, Pınarhisar İlçesi’nden 5 olmak üzere 67 Hacı Adayı aileleri ve akrabaları tarafından kutsal topraklara uğurlandı.
Kutsal topraklara gidecek olan hacı adaylarının, mutlulukları ve sevinçleri yüzlerinden okundu.
Kırklareli İl Müftüsü İsa Saim, hacı adaylarının ibadetlerini yerine getirmek için kutsal topraklara gittiklerini belirterek, Allah’ın kutsal evlerinde, peygamberlerin ellerinin deydiği mescitlerde kılınacak olan namazların, edilecek olan duaların kabul olması dilekleriyle şunları kaydetti;
“Bugün ikinci hacı uğurlayışımız. Bu uğrulama hac süresince devam edecek. Bundan sonraki hacılar peyder pey gidecekler. Bu hac işi bitmiş olacak inşallah. Hacı adaylarımız güle güle gitsinler. Allah şimdiden itaatlerini ve ibadetlerini makbul ve kabul buyursun. Sıradan bir yere gitmiyorlar. Yeryüzündeki bütün mescitler Allah’ın evi hükmündedir ama 3 mescit diğerlerinden biraz daha farklıdır. Yani Mescid-i Hara, Mescid-i Aksa ve Mescid-i Ebedü olmak üzere buralarda kıldığımız namazlar, kıldığımız mescitlerimiz insan eseri, beşer eseri. Yani peygamber eseri olmayan mescitler ama şimdi gideceğiniz ve ibadet edeceğiniz iki mescit peygamberlerin ellerinin deydiği ve inşa ettiği mescitlerde namaz kılacaksınız. Allah itaatinizi ve ibadetinizi kabul buyursun”
Hacı Adayı Tamer Kılıç; “Kurada yedeklere kalmıştık ve gidemeyeceğiz sandık. Ancak ek kontenjanlar çıkınca çok sevindik. Şimdi Allah’a karşı kulluk görevimizi yapmaya gidiyoruz. Çok mutlu ve heyecanlıyız. Günlerdir bu günü bekliyorduk ve nihayetinde o gün geldi. Şu manzara karşısında sözler kifayetsiz kalıyor” dedi.
Hacı Adayı Harun Etil ise, beklenen o mutlu günün kapıya gelip çattığını ve artık kavuşmanın zamanının geldiğini söyledi. Hacı adaylar dualar eşliğinde uğurlandı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here