“82’lik delikanlı”

7
Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Karamusul Köyü’nde düzenlenen “Kırsal Kadınları Buluşması”nda, toplantıya damgasını vuran 82’lik Fatma Aras, konuşmaları, hareketleri ve içtenliği ile büyük ilgi çekti…


* HABER MERKEZİ
Fatma Aras 82 yaşında. Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Ertuğrul Köyü’nde yaşıyor. İçtenliği ve hareketleri ile katıldığı toplantıların gözdesi haline geliyor. Son olarak ta, Karamusul Köyü’nde düzenlenen toplantıda çıktı sahneye! Toplantı; kırsalda yaşayan köy kadınlarının kimseye muhtaç olmadan, örgütlü hale gelmeleri ve emeklerini gelire dönüştürmeleriydi. GDO’lu ürünlerin topluma verdikleri zararlar da yatırıldı masaya. Uzmanlardan, bu yönde bilimsel yaklaşım ve açıklamalar dile getirilmişti.
* “Bizim dere şırıl şırıl akıyor”
Tam da, konuşmaların alevlendiği, fikirlerin, istem ve söylemlerin havada uçuştuğu, Ali Kırca’nın siyaset meydanına benzer bir ortamdı. O esnada, eline mikrofonu alan 82’lik Fatma Nine, başladı anlatmaya; “Şırıl şırıl akan deremiz var. Her bir şeyimizi doğal yapıyoruz. Katkı yok. GDO yok. İyi ama satacak yer bulamıyoruz. Her şey doğal olunca da, almıyorlar ürünleri” dedi.
* Sendika Başkanı “Size kırıldım”
Çiftçi Sendikası Genel Başkanı Abdullah Aysu, Fatma Aras’a hitaben; “Ben sizin köyünüze kırıldım. Sizin köyünüze gelmiştim. Kahve önünde köylülerle konuşurken, yumurta satan bir arabanın köye geldiğini ve köylülerin ondan yumurta aldıklarını gördüm. Köylü yumurtasını dışarıdan alıyorsa, o köy bitmiştir” dedi.
* “Herkes samimi olsun”
Abdullah Aysu’ya hak verdiğini, ancak, köylülerin öncelikle birlik olmaları gerektiğini, sözleriyle eylemlerinin aynı olması gerektiğini dile getiren Fatma Aras; “Burada ne güzel oturup, doğruları konuşuyoruz. Ama peki ya söylediklerimizin ardında durabiliyor muyuz? Hepimiz samimi olalım ve ne söylüyorsak onu yapalım. Yok, eğer yapamıyorsak ta, kendimizi nimetten sayıp, yapamayacaklarımızı söylemeyelim” dedi. (ş.g.)

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here