81 yıl öncesini yaşadık

17
Atatürk’ün Kırklareli’ye gelişinin 81. yıldönümü, dün törenlerle kutlandı.
 
HABER MERKEZİ
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 81. Yıldönümü 20 Aralık 2011 Salı günü yapılan törenler ile kutlandı. Kutlama Programı kapsamında ilk tören saat 14.00’da Vilayet Meydanı’nda yapıldı. Yağışlı bir hava olmasına rağmen çelenk töreni düzenlendi. Çelenklerin sunumu sonrasında saygı duruşunda bulunularak ardından İstiklal Marşı okundu. Daha sonra kortej halinde İstasyon Caddesi üzerinden Halk Eğitim Merkezi Salonu’na geçildi. Burada program saat 14.30’da saygı duruşu ardından İstiklal marşı’nın okunması ile başladı. Devamında ise Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. 
*“Kırklareli halkı Atatürk’ü hemşerisi olarak kabul ediyor”
Başkan Çağlayan konuşmasında şunları kaydetti;
“1930 yılında Atatürk çok partili hayata geçiş için bir deneme yapılmasına karar vermiştir. Serbest Cumhuriyet Fıkrası kurulmuştur. 1929 yılında günümüzden daha ağır bir biçimde Amerika’dan kaynaklanan bir dünya ekonomik krizi yaşanmıştır. Atatürk bu iki olayı değerlendirmek için illerin ve hükümet içi devlet yetkililerinden bilgiler almış, bununla yetinmeyerek bu olayların Türk halkı üzerindeki etkilerini incelemek için yurt gezilerine başladı. Bu da Atatürk’ün halkçı kişiliğini ortaya çıkarıyor. Bu gezilerden bir tanesi de 20 Aralık 1930’da Kırklareli’ye gelişmiştir. Atatürk tren gezisi yapıyor. İlk önce Alpulu Şeker Fabrikası’nı ziyaret ediyor. Daha sonra Kırklareli Gar Binası alanına geliyor. Kırklareli halkı Atatürk’ü sevgi seli ile karşılıyor. Alkışlayarak onu bağrına basıyor. Kırklareli halkı Atatürk’ü hemşerisi olarak kabul ediyor. Çünkü o zamanlar Kırklareli halkının büyük bir çoğunluğu diğer ülkelerden gelenler ile birlikte Selanik göçmenlerinden oluşuyordu. İlk önce Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyeleri ve şehrin eşrafı ile birlikte çeşitli toplantılar yapıyor. Halktan insanlar ve esnafların katılımı ile toplantı yapıyor. Onların sorunlarını dinliyor. Atatürk Kırklareli’ye birçok bakan ve askeri yetkili ile geliyor. Kırklareli’de iki gün kalıyor ve birçok yerde çok sayıda toplantı yapıyor. Türk Ocağı’nda Türklük ile ilgili konuşmalar yapıyor. Atatürk’ün Kırklareli’de iz bıraktığı iki önemli konu kendisine ikram edilen Hardaliye’yi yerel bir içecekten çok milli bir içeceğe çevrilmesini tavsiye ediyor. Hardaliye’nin tadını çok beğeniyor. Yakın zamana kadar bu gerçekleşmedi. Son yıllarda resmileşme çalışmaları var. Önümüzdeki yıl içinde izinli olarak üretim belgesi ile üretimi ve satışına başlanacak. Avcıların özellikle soğuk havalarda kullandığı Şayak dediğimiz Keçi tüyünden yapılan pantolonları çok beğeniyor ve kendisine bir tanede sipariş veriyor. Yerli üretim olması nedeni ile desteklenmesi gerektiğini söylüyor. Kırklareli’den Edirne’ye geçiyor. Buradaki programı devam ederken Teğmen Kubilay’ın şehit düştüğü Menemen’de gerici bir ayaklanma oluyor. Bu nedenle Edirne ziyaretini bir günde keserek geri dönüyor. Kırklareli’nin o günkü halkı Atatürk’ün Kırklareli’ye yaptığı ziyaretten çok mutluluk duyuyor. Bizlerde bu gün Atatürk’ün Kırklareli’ye yaptığı ziyaretten ötürü gururluyuz. Çok mutluyuz iyi ki gelmiş, tavsiyelerini de mutlaka yerine getirmeye gayret edeceğiz.”
Başkan Çağlayan’ın konuşması sonrasında Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencilerinden Doğuş Yıldız “Atatürk” isimli şiiri, İrem Yavuz ise “Atatürk’e Giden Yol” isimli şiiri seslendirdi. 
Daha sonra Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. V. Türkan Dingiloğlu Doğruöz “1930 Yılı Basında Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişi” başlıklı bir sunum yaptı. 
Türkan Dingiloğlu Doğruöz Atatürk’ün Kırklareli’ye gelişinde kendisini dönemin belediye başkanı olan dedesi Şevket Dingiloğlu’nun karşıladığını, fakat dedesinin erken vefatı sonucu bu karşılama ile ilgili kendisinden detaylı bir bilgi alamadığını, ancak anne ve babasından bazı konularda bilgiler edindiğini söyledi. Türkan Dingiloğlu Doğruöz, slaytlı fotoğraflar eşliğinde basında Atatürk’ün Kırklareli’ye gelişinin nasıl olduğunu, neler yaşandığını anlattı.     
Daha sonra Gazi Mustafa Kemal İlköğretim Okulu öğrencilerinden Nilsu Özenç ve Mete Koçak Atatürk’ün Kırklareli’ye gelişini simgeleyen bayrağı Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’a takdim etti.
Ardından Kompozisyon Yarışması’nda birinci olan Fen Lisesi 10-B Sınıfı Öğrencisi Sibel Günay’a Vali Yaman tarafından ödülü takdim edildi. İkinci olan T.O.B.B. Öğrencisi 11-E Sınıfı Öğrencisi Buse Kılıç’a ödülünü Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, Üçüncü olan Anadolu Lisesi 9-B Sınıfı Öğrencisi Ceren Esin’e ödülünü Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan takdim etti. Gerçekleşen program ödül törenin ardından sona erdi.
Atatürk’ün Kırklareli’ye Gelişinin 81. Yıldönümü törenlerine Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ın yanı sıra Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Cumhuriyet Başsavcısı Oğuz Aydın, İl Emniyet Müdürü M. Behzat Canbazoğlu, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Sinan Yayla, İl Jandarma Komutanı Albay Ömer Lütfü Mor, Vali Yardımcısı M. Erhan Türker, kamu kurum ve kuruluş müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here