80 adet Damızlık Gebe Düve Kırklareli’den Azerbaycan’a törenle gönderildi

19
Dermenci; “İthal eden değil, ihraç eden bir il olmaktan gururluyuz”
* Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Türkiye’deki Damızlık Birlikleri içerisinde bir ilki gerçekleştirerek 80 adet Siyah Alaca-Holstein ırkı Damızlık Gebe Düve’yi düzenlenen tören ile Azerbaycan’ın Saatli ve Sabirabat Şehirleri’ne gönderdi.
* Başkan Dermenci; “Türkiye’de bir ilki başararak “İthal eden değil, ihraç eden ülke olmak istiyoruz” sloganını ilk defa Kırklareli’de hayata geçirmekten son derece mutlu ve gururluyuz” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Türkiye’deki Damızlık Birlikleri içerisinde bir ilki gerçekleştirdi. Kırklareli il genelinde yetiştirilen 80 adet Siyah Alaca-Holstein ırkı damızlık gebe düveye 02 Haziran 2014 Pazartesi günü saat 12.30’da Birliğe ait çiftlikte düzenlenen muhteşem bir tören ile Azerbaycan’ın Saatli ve Sabirabat Şehirleri’ne gitmek üzere 3 Tır ile gönderildi.
Düzenlenen törene; Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, CHP Kırklareli Milletvekili Av. Turgut Dibek, Kırklareli İl Genel Meclisi Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser, Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Hakan Keçeci, Belediye Başkanları, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Habib Can, Koruma Kontrol Daire Başkanı Nahit Yazıcıoğlu, Koruma Kontrol Daire Başkan Yardımcısı Ramazan Kadak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Velioğlu, TİKA Ortaasya ve Kafkaslar Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Öztürk,  Edirne, Tekirdağ, Adana, Maraş, Tokat, Denizli, Çanakkale, Kocaeli, Bolu, Sakarya, Yozgat, Çorum, Muğla ve Balıkesir Damızlık Birlikleri’nin Başkanları, Kamu Kurum ve Kuruluş Müdürleri, Sivil Toplum Örgütleri’nin Başkan ve Temsilcileri, CHP Kırklareli İl Başkanı Recep Zengin, MHP Kırklareli İl Başkanı Şaban Savaşan ile üreticiler katıldı.
Yoğun bir yağış altına Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci şunları kaydetti:
“Kırklareli ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, bugün 3000′ e yakın soykütüğü, ve 10.000’i aşkın önsoykütüğü üyesine, 40 personeli, 20 aracı ve 7 şubesi ile, İlimizde Islah ve kayıt alanında hizmet veren en büyük sivil toplum örgütüdür. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin en önemli görevleri; Islah yani suni tohumlama ve kayıt çalışmalarını en iyi şekilde yapmak ve bununla birlikte üyelerin ihtiyaç fazlası damızlık gebe düvelerine pazar bulmak ve pazarlamak, üyelerine daha ucuz girdi temini için yem bitkisi tohumlarını tedarik etmek, ekimine destek olmak, girdilerini daha ucuza mal ederek sürdürülebilir, daha karlı bir hayvancılık yapmalarına yardımcı olmaktır. Yeni yönetim kurulu olarak göreve geldikten sonra, öncelikli hedefimiz, üyelerimizle aramızdaki dostluk bağlarını güçlendirerek, daha şeffaf, kontrol edilebilen ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı uygulamaktı. Bu bağlamda yaptığımız özverili ve yoğun çalışmalarla, öncelikle Birliğimizin bilgisayar ve muhasebe sistemini değiştirerek, siz üyelerimizin uzun yıllardır beklediğiniz, şeffaf ve takip edilebilir bir sistem kurarak, her üyenin görüp anlayabileceği ve takip edeceği hesap ekstrelerini, hem internet sitemize koyduk, hem de belli aralıklarla, üyelerimizin evlerine göndererek, bilgi sahibi olmalarını sağladık. Siz, üyelerimizin isteği doğrultusunda, sperma çeşidimizi yenileyip artırarak suni tohumlama uygulamasında, geçtiğimiz yıllara nazaran yüzde yüzün üzerinde artış sağlandı.
Artan üye sayımıza daha iyi hizmet verebilmek için 16 olan araç sayımıza, 4 yeni araç ekleyerek, 20’ye yükselttik.
Hizmet kalitesini artırma adına da 35 olan personel sayımızı 40’a çıkardık. Önümüzdeki yıl, birlik olarak ilk defa, Veteriner Hekim ve Ziraat Mühendislerimizden oluşan, 5 (beş) Tarım Danışmanımızla, siz üyelerimize danışmanlık hizmeti vermeye başlayacağımızın da, müjdesini vermek istiyorum.
Üstün vasıflı, kaliteli damızlık düveler yetiştirerek, Türkiye’nin damızlık düve ihtiyacını, çok rahat karşılayacak konumdayız. Bizler de, Damızlık Birliği olarak yaptığımız, suni tohumlamalar, tuttuğumuz düzenli kayıtlarla, ve yetiştirdiğimiz birinci sınıf düvelerle, İlimizi, Türkiye’de damızlık düve merkezi haline getirmek için, ciddi çalışmalar yapmaktayız. Bunun için, yaptığımız çalışmalar ve verdiğimiz mücadeleler sonucu, bugün il içi ve il dışına olmak üzere, üyelerimizden yaklaşık 1500’e yakın, damızlık gebe düveler, piyasanın üzerinde fiyatlarla toplanarak, sevkiyatları yapılmıştır. Damızlık birliklerinin yaptığı ıslah ve kayıt çalışmaları, artık meyvesini vermeye başlamıştır. Yıllardır hayal edip söylediğimiz, "ithal eden değil, ihraç eden bir ülke olmak istiyoruz” sloganımız çok şükür ki artık gerçekleşmiştir.
Ay’a ilk çıkan astronotun söylediği gibi "benim için küçük ama insanlık için büyük bir adım " sözü, bugün burada da, hayvancılık adına yaşanmaktadır. Belki 80 düve, ihracat için az ama Türkiye hayvancılığı için çok büyük bir adım olacaktır. Eğer, Bakanlığımız bizlere ihracat teşvik desteği verirse, bizler de bu ilkini gerçekleştirdiğimiz, ihracatı devam ettirmek istiyoruz.
Türkiye’deki Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birlikleri adına, yapılacak olan bu ilk ihracatın, İlimiz Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nden yapılacak olmasının, haklı gururu ve onurunu yaşamaktayız. Birlik olarak attığımız bu adımın, çok önemli bir adım olduğunun farkındayız. Türkiye’den yapılacak olan bu ilk ihracatın, Ülkemiz ve İlimiz hayvancılığı için hayırlı olmasını diliyorum.” 
Protokol konuşmalarının ardından, Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci tarafından törene katılan Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin başta olmak üzere üst düzey bürokratlar ile il protokolündekilere günün anısına birer plaket takdim edildi.
Törenin ardından Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan, Koruma Kontrol Genel Müdür Yardımcısı Habib Can, Koruma Kontrol Daire Başkanı Nahit Yazıcıoğlu, Koruma Kontrol Daire Başkan Yardımcısı Ramazan Kadak, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Cemalettin Özden, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Sekreteri Hüseyin Velioğlu, TİKA Ortaasya ve Kafkaslar Daire Başkanı Prof. Dr. Ali Öztürk,  Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dr. Hakan Keçeci, Birlik Başkanları Kırklareli İli Damızlık Sığır Birliği Başkanı Ali Dermenci’nin eşliğinde Azerbaycan’a gönderilecek olan Damızlık Gebe Düvelerin barındığı ahırı gezdiler.
Törenin ardından 80 adet Siyah Alaca-Holstein ırkı Damızlık Gebe Düve Azerbaycan’ın Saatli ve Sabirabat Şehirleri’ne gönderilmek üzere TIR’lara yüklendi. (Savaş Eskici)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here