“7’den 77’ye ulaşmak en temel amacımızdır”

18
Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hayati Çapa; “Kursiyer, Öğretmen, Öğretici, Yönetici ile biz büyük bir aileyiz” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Hayati Çapa, 2010-2011 yılında 302 kurs açarak, 5 bin 184 kişinin belge alamaya hak kazandığını belirtti.
Çapa, geçtiğimiz yıl ise 239 kursun açıldığını ve 3 bin 790 kişiye belge verdiğini ifade ederek, her yıl giderek arttığını vurguladı.
Çapa; “Halk Eğitimi Merkezi olarak her zaman, her yerde, herkes için, hayat boyu eğitim felsefesi en temel görevimizdir. Bakanlığımızın yaptığı düzenlemelerle hayatın her alanıyla ilgili kurs türlerinin arttığını görürüz. Bu da kurslarımıza olan ilgiyi her geçen gün arttırmaktadır. 2009-2010 öğretim yılında merkezimizde 239 kurs açılmışken 2010-2011 öğretim yılında açılan kurs sayımız 302 olup, 5184 kişi kurslarımıza katılmıştır. Kursiyer profilimize baktığımızda; 7’den 77’ye her yaştan, toplumun her kesiminden insanımızın olduğunu görürüz. Kursumuza katılan insanların kurslardan beklentileri konusunda yaptığımız araştırmalarda; meslek öğrenme, yabancı dil öğrenme, aile eğitimi, okuma-yazma öğrenme, yeteneklerini geliştirme, sosyal yönünü geliştirmek istemelerinin ön plana çıktığını görürüz.
Bugün bir kursu açabilmemiz için öncelikle programının çıraklık ve yaygın eğitim genel müdürlüğünün modüler hem programları arasında olması gerekir. Modüler programlarını https://www.kirklarhem.com internet sitemizde tüm kurslar detaylı bilgi başlığını tıklayarak görmek mümkündür. Kurs programlarındaki çeşitliliği göstermek için bazılarını saymak gerekirse; autocad (bilgisayar destekli) kursu, bebek beslenmesi kursu, çocuk beslenmesi kursu, çocuk ve gencin gelişimi kursu, çocuk ve okul kursu, ev yemekleri hazırlama kursu, evlilik öncesi eğitim kursu, ilkyardım kursu, sağlıklı beslenme kursu, sigara bağımlılığından korunma kursu, verimli ders çalışma kursu, asma yetiştiriciliği kursu, bahçe bakımı kursu, ceviz yetiştiriciliği kursu, meyve bahçelerinde gübreleme kursu, bitki zararlılarıyla mücadele kursu, fidan üretim kursu, arı yetiştiriciliği kursu, bilgisayar kullanımı kursu, ofis kullanımı kursu, web tasarımcısı kursu, web programlayıcısı kursu, hızlı klavye kullanımı kursu, Temel sekreterlik hizmetleri kursu, evde çocuk bakımı kursu, diksiyon kursu, ebru kursu, seramik çiçek yapma kursu, makine nakışları kursu, tel kırma kursu, grafik ve fotoğraf kursu, fotoğraf çekim kursu, bilgisayar destekli reklam ve tasarım kursu, peynir üretim kursu, giyim kursu, cilt bakım kursu, yüz ve vücut masaj kursu, Temel makyaj kursu, cilt bakım hizmetleri kursu, hasta ve yaşlı hizmetleri kursu, yaşlı refakatçisi kursu, cenaze hizmetleri kursu, model uçak yapımı kursu, iş makineleri operatörlüğü kursu, bilgisayar destekli muhasebe kursu, uygulamalı tiyatro kursu, emlak danışmanlığı kursu, üç boyutlu şekillendirme kursu, yağlı boya resim kursu, cam süs eşyası yapım kursu, aerobik fitness kursu, kalorifer ateşçiliği kursu, doğalgaz kalorifer ateşçiliği kursu, Arapça kursu, Almanca kursu, Rusça kursu, Bulgarca kursu, Japonca kursu, İtalyanca kursu, yaş pasta yapım kursu, gıda hijyeni ve senitasyon kursu, kurdele nakış kursu, takı tasarım kursu, okuma-yazma kursu.
Modüler programı alan öğretmeni bulunan kurslara en az 12 kursiyer talebi olduğunda o kurs açılabilmekte. Okuma-yazma kurslarında 12 kursiyer şartı olmayıp, bir kişinin müracaat etmesi durumunda bile okuma-yazma kursu açabilmekte. Hiç okuma yazma bilmeyen bir kişiye 120 saatlik eğitimle okuma yazma öğretilmekte başarılı olana 1.kademe okuma yazma belgesi verilmekte. Kişi 180 saatlik eğitimle 2. kademe okuma-yazma belgesi almaya hak kazanmakta. 2. kademe belgesi alan kursiyer açık ilköğretim okuluna yönlendirilmekte kişi dilerse yeterli gayreti gösterirse, açık liseyi, üniversiteyi bitirmesinin önü açılmaktadır. Okuma-yazma bilip belgesi olmayan vatandaşlarımızın kurumumuza müracaat etmeleri halinde yapılacak seviye tespit sınavda başarılı olması halinde okur-yazar 1. ve 2. kademe Okur-Yazarlık belgesi verilmektedir.
2011-2012 öğretim yılı güzel yurdumuz için hayırlı olsun. Eğitimcilerimize, bütün örgün ve yaygın eğitim öğrencilerimize kursiyerlerimize başarılarla dolu olsun.Kursiyer, Öğretmen, Öğretici, Yönetici ile biz büyük bir aileyiz” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.