7 günde 100’den fazla su sayacı patladı

12
7 günde 100’den fazla su sayacı patladı

Kırklareli’nde havaların soğuması ile birlikte korumasız su sayaçları birer birer patladı. Kırklareli Belediyesi Su Işleri Arıza Servisi’ne 7 günde bildirilen arızalı sayaç sayısı 100’ü geçti.

Kış ayları ile birlikte su sayaçlarının da korkulu rüyası olan soğuk hava, il merkezinde onlarca su sayacının patlamasına neden oldu. Patlayan su sayaçlarını genel olarak soğuk havaya karşı korumasız bırakılan su sayaçları oluştururken, Ocak ayının 27’sinden bu yana soğuk hava nedeniyle arızalanarak abonelerce Kırklareli Belediyesi Su Işleri Müdürlüğü Arıza Servisi’ne bildirilen su sayacı sayısı 115 oldu. Hava sıcaklığının 0’ın altında seyrettiği son bir hafta içinde su sayaçlarının patlamasına ana neden olarak sayaçların korumasız bir biçimde açıkta bırakılmaları gösterildi.

Yetkililer su sayaçlarının mümkün olduğu kadar korunaklı ve kuytu yerlerde muhafazalı olması ayrıca soğuk havanın etkisini azaltacak yalıtım malzemelerinin sayaç ve açıktaki borulara sarılması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Sayaç yanına su tahliye musluğu takın

Alınması gereken bir başka önlem ise su sayaçlarının hemen yanına takılması gereken su tahliye musluğu. Şebekeden gelen su borusuna vanadan sonra takılan su sayacının devamına sayaç içindeki suyun tahliye edilebilmesini sağlayan birde musluk takılması uyarısında bulunan yetkililer, aşırı soğuk havalarda gece yatmadan önce sayaç içindeki suyun bu musluk ile tahliye edilerek sayacın donmasının önlenebileceğini, bu sayede su sayaçlarının da patlamasının önlenebileceğini kaydettiler. Abonelerin patlayan su sayaçlarının yerine yenisini kendilerinin gidip alması gerektiği düşünüldüğünde alınması gereken önlemlerin daha ucuz olacağını belirten yetkililer bu gün piyasada bir su sayacının markasına göre 35-40 ve 45 TL’den satıldığını anımsattı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here