7 dakikada şöhreti bulmuştu

68
Show Haber’de manşet yapan gazeteci ile 6 yıl sonra bir ardaya geldiler.
* Bulgaristan’dan eşi ve 2 çocuğu ile birlikte Türkiye’ye gelen ve ilk olarak Demirköy’ün Karacadağ Köyü’ne yerleşen Elektrik Teknisyeni Sami Güney, imkânsızlıklar içerisinde mucit olup çıkmış ve buluşları ile Show TV Ana Haber Bülteni’nde yer almıştı
YEŞİLYURT ÖZEL
Kırklareli’nin Lüleburgaz İlçesi’nde dere kenarındaki evinde eşi, çocukları ve torunları ile birlikte yaşayan ve tüm elektrik ihtiyacını kendi ürettiği elektrik ile karşılayan Güney; 2009 yılında Şenol Goncagül tarafından Show Tv ana haber bülteninde 7 dakikalık manşet yapılarak, büyük bir yankı uyandırmıştı.
* Bulgaristan Göçmeniydi
1994 yılında Bulgaristan’ın Kırcaali Kenti’ne bağlı Üçtepe Köyü’nden Türkiye’ye göç etmişler. Aile reisi Sami Güney, Elektrik Teknisyeniymiş. Eşi ve iki de oğlu ile Türkiye’de ilk olarak Demirköy’ün Karacadağ Köyü’ne yerleşmişler. Elektrik Teknisyeni Sami Güney’e, elektriğin üretildiği akarsular bol ve bereketli görününce, aklında elektrik üretmek fikri de belirivermiş.
* Karacadağ geçinmeye yetmemiş
Orman ve su bakımından büyük bir potansiyel varmış Karacadağ’da. Araç Motorları’nın tamirini de süper yaparmış Sami Bey. Gelgelelim, çevrede araç sayısı az. Eşi ve 2 çocuğu ile birlikte 2 gelin ve 2 de torun bulunuyor. Toplam 8 nüfus doyacak. Bakmış ki, gelir gideri karşılamıyor, Lüleburgaz’a göç edilmiş. Bir ev yapmış. Evin projesinin olmayışı gibi sebeplerden dolayı da, elektrik bağlatamamış. Çocuklar ödevlerini gaz lambası ışığında yapmaya çalışıyorlarmış. Alışkanlıkta var ya, adres yine bir su kenarı. Su kirli. Malum Ergene. Amma, elektrik üretmek için suyun muhteviyatının pekte önemi yokmuş. “Normal akan bir dereden, bir kasabaya yetebilecek elektrik üretirim” diyor Sami Güney. Kuruyor sistemini. Evde elektriğe fatura ödenmiyor. Bahçede tavuk yetiştiriliyor. Sebze yetiştiriliyor. Kıt kanaat geçiniliyormuş. Ne var ki, fazlaca uzun sürmemiş bu rahat ve huzur! Birileri çıkıp, Sami Bey’in elektrik çarkını tıkamışlar!
* Ürettiği elektrik başına bela olmuş
Dereden ürettiği elektrik yüzünden, zaman zaman yetkili kurumlardan yana sıkıntılar da yaşamış. Elektrik Mühendisleri gelip, nasıl elektrik ürettiğini incelemiş. Almanya’dan da gelenler olmuş. İncelemişler Sami Güney’in sistemlerini. Devletten birileri de; “Çabuk şu Elektrik Üretim Sistemleri’ni yok et! Öyle devletin suyuyla kafana göre elektrik üretemezsin! Herkes senin gibi elektrik üretmeye kalksa, devlet bu elektriği kime satacak?” diye çıkışmışlar! Boşa akan ve değerlendirilmeyen suları görünce “Çıldırıyorum” diyor. Sami Güney, resmi baskıların ve ikazların artması üzerine, sistemin yasaklandığını ve kaldırıldığını ise üzülerek ve sitem ederek dile getiriyor. Artık onun evinde de elektrik faturaları ödeniyordu!
* “Dupnisa’yı ışıklandırırım”
Yeni gelen Kırklareli Valisi Cengiz Aydoğdu ’ya sesleniyordu Sami Güney; “Sayın Valim Karadeniz’de Valilik yapmış. Oranın insanı da, benim gibi icatları severler. Geçenlerde TV’de de gördüm. Bir adam, ailesinin elektriğini tümüyle kendisi karşılıyordu. Gelin bana imkân tanıyın; Dupnisa Mağarası’nın tüm ışıklandırma sistemlerini, dereden üreteceğim bedava elektrik ile sağlayayım. Ekmeğini yediğim ve vatandaşı olmaktan onur ve gurur duyduğum memleketime benim de bir hayrım ve hizmetim dokunsun. Tek kuruş menfaat  istemiyorum” diyordu.
* Bir gecede şöhret olmuştu
Hayat şartlarının “Zoraki Mucit” haline getirdiği Bulgaristan göçmeni Sami Güney’in yaptığı bu enteresan çalışmalar, dönemin Show TV Muhabiri Şenol Goncagül tarafından ana habere taşınmış ve tam 7 dakikalık bir özel haber olmuştu. Güney, ertesi gün tüm ülkede tanınan birisiydi…
* Kırcaali’de fabrika sahibi oldu
Türkiye’de yaşadığı sıkıntılar yüzünden yeniden Bulgaristan’a dönen Sami Güney, Kırcaali’de fabrika kurdu. Kereste imalatı ve paspas sopaları yapıyor. O Sami Güney, tam 6 yıl sonra Yeşilyurt Gazetesi’ne gelerek; Şenol Goncagül’ü buldu ve eskileri yad ettiler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here