6 yıl sonra gelen ”Buruk Sevinç”

7
* Yıllarca diyalize bağlı yaşayan Havva Dirik, trafik kazasında hayatını
kaybeden 18 yaşındaki genç kızın böbreğiyle hayata tutundu

İstanbul’da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden 18 yaşındaki bir genç kızın böbreği, yaşamını 6 yıldır diyalize bağlı sürdüren Havva Dirik’e ”can” oldu.
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne dün getirilen böbrek, nakil bekleyen 7 hastadan doku örneği uyan Dirik’e nakledildi.  Böbrek nakli için 6 yıldır beklediği belirtilen Dirik, yaptığı açıklamada, hayatının ikinci baharını yaşadığını söyledi.
Kızlarını kaybeden aileye sabırlar dileyen Dirik, organ bağışında bulundukları için duyduğu minnettarlığı dile getirdi. Dirik, ”Dualarım kabul oldu. Tüm böbrek bekleyenler için de dua edeceğim” dedi.
Havva Dirik’in eşi Mustafa Dirik de sevinçlerinin buruk olduğunu vurgulayarak, ”18 yaşında bir kızın vefatı bizi derinden üzdü, ancak eşimin bu hastalıktan kurtulacak olmasına da seviniyoruz. Bu yüzden buruk bir sevinç yaşıyoruz. Herkesi organ bağışına davet ediyorum. Başa gelmeyince bilinmiyor” diye konuştu.
* ”Bağışlar artsın yüzler gülsün”
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Üstündağ, Havva Dirik’in naklin ardından nekahet dönemini iyi geçirdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:
”İnsan yaşarken de mutlaka güzel hizmetler yapar, ancak ölümünün ardından dahi insanlığa hizmet eden insanlarımız hep dualarla anılmaktadır. Trafik kazasında yitirilen genç kızımız, bir insana can olmuştur. Mekanını cennet olmasını diliyoruz. Bu tür bağışların artmasını, kimsenin böbrek yetersizliğinden ızdırap çekmemesini temin ediyoruz.
Türkiye’de böbrek bekleyen binlerce insan var. İstemesek de trafik kazalarında ya da başka kazalarda canlar yitiriliyor. Toprak altında organı çürümektense bir insana ikinci bahar yaşatmak bence yapılacak en güzel hayırdır. Tüm insanımızı bu noktada yüzleri güldürmeleri için organ bağışına davet ediyorum.” aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here