500 Fidan toprakla buluşturuldu

12
Kırklareli Çevre Orman İl Müdürlüğü ile Kırklareli Üniversitesi (KLÜ)
işbirliğinde "21 Mart Dünya Ormancılık Günü" münasebetiyle ‘Fidan Dikim’
töreni düzenlenerek 500 fidan toprakla buluştu.

HABER MERKEZİ

21 Mart 2011 Pazartesi günü KLÜ Kayalı Yerleşkesi’nde düzenlen ‘Fidan Dikim’ Töreninde bir konuşma yapan Çevre Orman İl Müdürü Erol Bilgir, 21 Mart’ın hem orman hemde baharın bayramı olduğunu belirterek konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Yeni Gün anlamına gelen 21 Mart ‘Nevruz’ olarak da anılan Bahar Bayramı, baharın gelişini ve doğanın uyanışını temsil eder.
Kuzey yarımkürede ilkbaharın başlangıcı sayılan 21 Mart tarihi, aynı zamanda Dünya Ormancılık Günü olarak kutlanmaktadır.2011 yılının, Birleşmiş Milletler tarafından "Uluslararası Orman Yılı" olarak ilan edilmesi oldukça anlamlı ve isabetli bir karar olmuştur.
Ormanların korunması, çevremizin ağaçlandırılması hem yurdumuzun, hem de dünyamızın geleceği için son derece önemlidir.Ülkemizin yüzölçümünün % 27’sinin, İlimiz yüzölçümünün de % 40’nın orman olması sevindiricidir. Ancak bu bizlere yetmemelidir.
Hedefimiz; orman varlığımızı daha da artırmak, bozuk orman alanlarımızı iyileştirmek, erozyonu önlemek, kentlerimizin etrafında yeşil kuşaklar oluşturmaktır.
Bu bağlamda 2008-2012 yılları arasında 12.900 ha alanda uygulanması planlanan "Ağaçlandırma ve Erozyon Kontrolü Seferberliği" kapsamında, 2010 yılı sonu itibari ile İlimizde 8.373 ha alanda ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yapılmış ve toplamda 5.250. 000 adet fidan dikilmiştir.
Bunun yanında Seferberlik kapsamında yine;
26 Km olan Kırklareli-Babaeski duble yolumuz ağaçlandırılmıştır. İlimizde Bebek Ormanı oluşturulmuştur. 102 adet okul bahçesi ağaçlandırması yapılmıştır. 48 adet Köy Muhtarlığımıza köy içi, park, yol kenarı ağaçlandırması amacıyla fidan desteği ile teknik destek sağlanarak ağaçlandırma çalışması yapılmıştır. 53 adet ibadethane, mezarlık ağaçlandırması yapılmıştır. Bu çalışmalar için fidanlıklarımızdan kamu kurum ı kuruluşlarına, belediyelere, askeri birliklere, muhtarlıklara ve okullara 2008-2010 yılları arasında toplam 695.867 adet fidan ücretsiz verilmiştir. Ücretsiz fidan desteğimiz devam etmektedir.
içinde bulunduğumuz kampus alanının 140 ha’lık kısmı ağaçlandırma alanı olarak ayrılmış olup, 2010 Aralık ayında başlatılan ağaçlandırma çalışmaları neticesinde toplamda 35 ha lık alan ağaçlandırılmış ve 41.300 adet fidan dikimi gerçekleştirilmiştir.
Bu başarılı çalışmalar kurumlarımızın işbirliğinin doğal bir neticesidir. Fidanlar İl Çevre ve Orman Müdürlüğümüzden, iş makineleri Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğünden, dikim işçileri de İşkur’ dan temin edilerek kampus alanı ağaçlandırılmıştır. Kampusumuzun ağaçlandırma çalışmalarında emeği geçen başta Valiliğimiz olmak üzere Rektörlüğümüze, Kırklareli Orman İşletme Müdürlüğümüze, İşkur Müdürlüğümüze ve AGM Şube Müdürlüğümüze teşekkür ediyorum. Henüz inşaat işleri tamamlanmadan Üniversitemiz Kampusunun yeşil bir doku ile kaplanmış olması iç açıcı bir manzara oluşturmuştur.
"Daha yeşil bir Kırklareli Daha yeşil bir Türkiye" sevdası ile herkesi fidan dikmeye davet ediyorum.
Dikilen her fidanın şehrimiz, yurdumuz ve çocuklarımız için olduğunu unutmayalım.
Diktiğimiz fidanların ulu birer ağaç olduğunu görebilmemiz dileğiyle "Ormancılık Gününüzü" kutlar saygılarımı sunarım” dedi.
Kırklareli Vali Vekili Volkan Köksal,Vali Yardımcısı İsmail Gültekin,Jandarma Komutanı Albay Mehmet Yiğit, Orman İşletme Müdürü Şahin Aybal, Çevre ve Orman Müdürü Erol Bilgir, Üniversite öğrencileri ve Tema’cılar 500 adet sedir,çınar ve akasya fidanlarını toprakla buluşturdular. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.