“5 dakika durup gideceğim”

11
“5 dakika durup gideceğim”

Yakın zamanda Kırklareli Belediyesi tarafından uygulanmaya başlayacak olan parkmetre sisteminin, Kırklareli’ndeki otopark sorununa da çözüm bulacağı düşünülüyor. Model olarak Edirne’nin örnek alındığı bu sistem, ilk olarak pilot bir uygulama ile hayata geçecek. Yıllardır otopark eksikliğinin her fırsatta dile getirildiği şehrimizde, zaman zaman çarpıklıklara sahne olan trafik işleyişi, küçücük sorunların bile dakikalar sonra büyük kargaşalara dönüştüğüne sahne olabiliyor. Özellikle yanlış parketme, uygunsuz yerde bekleme yapma, aracı sonrasını düşünmeden bırakıp gitme gibi hareketler, Kırklareli’nde sürücüler tarafından çeşitli bahanelerle açıklanıyor. Bunların arasında “Park edecek yer yok, ilimizde doğru düzgün otopark yok” gibi şikayetleri sıklıkla duymaktayız. En çok kullanılan cümlelerin başında ise artık kalıplaşmış bir zihniyet haline gelen “5 dakika durup gideceğim” geliyor.

Ilimizde nüfusla karşılaştırıldığında oldukça fazla olan araç sayısı, otopark ihtiyacını kaçınılmaz hale getirip, bu konudaki istekler piyasada dolaşsa da, madalyonun öbür yüzüne de bakmak gerekiyor. Kırklareli’nde az sayıda bulunan otoparkların işletmecileri ile yaptığımız görüşmeler, aslında vatandaşın otoparka olan talebinin hiçte göründüğü gibi olmadığı sonucunu doğurdu.

Otoparka para vermek istenilmeyen bir yerde, yeni otopark yapılması az bir ihtimal

Kapasitesi küçük olan otoparklara günde 4 veya 5 araçtan fazla giriş ya da talep olmuyor. Ayrıca düşünüldüğü gibi yer olmadığı için geri dönen araç sayısı yok. Kırklareli sürücüsünün otopark zihniyetinin fazla gelişmemiş olduğunu öne süren bazı işletmeciler, şehirdeki otopark eksikliğine bir sebep olarakta bu durumu gösterdi. Işletmecilerden konuyla ilgili olarak şu cümleleri duyduk:

“Vatandaşın ‘5 dakika durup gideceğim’ hareketi nedeniyle ‘iş yapmaz’ düşüncesi oluşup, yeni otopark inşa edilmiyor olabilir. Bu bir çelişki. Herkes ‘otopark yapılsın’ diyor ama, varolan küçük kapasiteli otoparklara bile itibar edilmiyor. Kimse para verme yanlısı değil. Örneğin Kırklareli Vergi Dairesi’nin olduğu sokağı düşünelim. Orada bazen o kadar fazla araç oluyor ki, hem arkalı önlü, hem de yolun orta kısmına araçlar parkedilmekte. Şimdi orada bir otopark olsa kaç kişi girer? Çok az. Para vermeden aracını bırakmak varken, kimsenin para verme yanlısı olacağını sanmıyoruz. Çünkü Kırklareli’nde bu anlayış henüz oluşmamış.”

Bu konuşmalar sonrasında işletmeciler parkmetre uygulamasının işlerliğinin çok zor olacağını belirterek, “Otoparka para vermeyen, 5 dakika 10 dakika için cadde kenarına, kaldırım yanına nasıl para verecek?” diyerek, bu uygulama için geç kalındığını, ama şu anda hayata geçirilirse ancak ilerleyen zamanda benimseneceğini söylediler.

Otoparka talep yoksa, eksikliğinin de hissedilmemesi gerekir

Bazı işletmeciler, otoparkın girişine bile araç bırakan sürücüler olduğunu söyleyerek, parkmetre sayesinde bu saçma davranışların sona ereceğini ümit ettiklerini belirttiler. Nitekim muhabirlerimizin işletmecilerle görüştüğü esnada resmi bir araç, otoparkın girişine parkederek, bu vehametin nasıl bir çarpıklık yarattığını gözler önüne serdi.

Bir başka işletmeci de olaya farklı bir açıdan bakarak şunları söyledi:

“Il merkezinde otopark kullanımı, otopark düşüncesi, oldukça az olduğu için, otopark eksikliği olması da hiç bir anlam ifade etmez. Bu nedenle yeni otopark yapılsa bile içerisi ne derece dolar meçhul.”

Işletmeci, otoparkı benimsemeyen bir topluluğun, parkmetreyi nasıl benimseyeceğini merak ettiğini dile getirerek, “Ev olsun dükkan olsun, parasını ödeyen sürücünün; aracını park edeceği yer başkaları tarafından işgal edilmeyerek, o sürücülerin hakları savunulacaksa, parkmetreyi çok iyi bir uygulama olarak görüyorum. Fakat o sürücülerin hakları savunulmayacaksa, o uygulamanın hayata geçmesinin hiç bir değeri kalmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here