5 adet tarihi evin restoresine katkıda bulundular

8
Kırklareli İl Genel Meclisi’nin Mayıs Ayı son birleşimi gerçekleştirildi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Özel İdaresi Meclis Toplantı Salonu’nda 8 Mayıs 2013 Çarşamba günü saat 11.00’da başlayan Meclis Toplantısı yoklama ve geçen birleşime ait tutanak özetinin okunmasıyla başladı.
Gündem maddelerinde yapılan öncelik değişikliği ile ilk olarak IPA Sınır ötesi iş birliği programı 2. çağrı dönemi kapsamında İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Bulgaristan’ın Burgaz Valiliği arasında ortaklaşa hazırlanan ve kabul edilen “Geleceğe Bak Geçmişini Koru” adlı proje gereğince ilimizdeki 5 adet kamuya ait kültür varlığı olarak tescilli binaların röleve, restitüsyon ve restorasyon projelerinin hazırlanması için projenin yürütülmesi amacıyla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün proje hesabına iade edilmek üzere 50 bin Euro karşılığı bedelin yatırılması teklifi görüşüldü.
Konu ile ilgili meclisi ziyaret ederek açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Fikret Macit, “Geleceğe Bak Geçmişini Koru” Projesi’nin 12 ay süreceğini ifade ederek projenin toplam bedelinin 150 bin Euro olduğunu söyledi.
Macit, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü olarak bu projenin 50 bin Euro’sunu karşılayacaklarını ancak projenin tamamının hibe olduğunu da sözlerine ekledi.
Proje kapsamında Vize Pratik Kız Sanat Okulu’nun, Pınarhisar Kız Sanat Okulu’nun, İstasyon Oktavia binasının, Kıyıköy Eski Muhtarlık binasının ve Vize Soğucak Köyü Eski Okul binasının restore edilerek hayata kazandırılacağını ifade eden Macit, bu binalardan 3’ünün İl Özel İdaresi’ne ait olduğunu da vurguladı.
50 bin Euro bedelinin özel idare kasasında karşılanması konusunda teknik bilgiler veren Strateji Geliştirme Müdürü Suna Dalcalı, geri ödemeli olduğu gerekçesi ile verileceğini ve verilmesi halinde yerine konulara hesabın kapatılacağını, ödeneğin verilmesinde hiçbir sakınca olmadığını söyledi.
Meclis başkanı Behçet Şen, Grup Başkanları’na söz verdi. CHP Grup Başkanı Hüseyin Taşkın ile AK Parti Grup Başkanı Metin Güvenç, Kırklareli için hayırlı olması temennisinde bulunarak, bu tip yapıların Kırklareli’ne daha çok kazandırılması yönünde çalışmaların arttırılması gerektiğini de ifade ettiler. Yapılan oylamanın ardından oy birliği ile kabul edildi.
Kırklareli Vali Yardımcısı İsmail Gültekin ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ziya Eser İl Genel Meclisi’nin Mayıs ayı son birleşimini ziyaret etti.
Vali Yardımcısı Gültekin, İl Genel Meclisi’nin 4. birleşiminde görüşülen ve meclis üyeleri tarafında C.P.M.R. ile ilgili çeşitli bilgiler vererek C.P.M.R.’ın denize kıyısı olan illerin üye olduğu bir lobi olduğunu söyledi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here