“48. Kütüphaneler Haftası” Kırklareli Üniversitesi’nde törenle kutlandı

28
* Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç; “Diğer ülkelere göre, Türkiye’de kişi başına okunan kitap sayısı bakımından biraz gerilerdeyiz” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı tarafından 28 Mart 2012 Çarşamba günü Kırklareli Üniversitesi Kavaklı Yerleşkesi’nde düzenlenen tören ile “48. Kütüphaneler Haftası” kutlandı.
Kırklareli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi’nde düzenlenen etkinlik, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aykaç, Kavaklı Yerleşkesi’nde düzenlenen törende yaptığı konuşmasında, kütüphanenin önemini anlattı.
Kütüphanelerin geliştirilmesi, desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerektiğini ifade eden Rektör Aykaç; “Diğer ülkelere göre, Türkiye’de kişi başına okunan kitap sayısı bakımından biraz gerilerdeyiz” dedi.
Türkiye’de kişi başına okunan kitap sayısında gerilerde olmasının çok büyük bir sorun olmadığını ifade eden Rektör Aykaç, daha fazla gayret ve kitap okuma sayısının arttırılması ile diğer ülkelerle Türkiye arasındaki farkın kapanacağına dikkat çekti.
Aykaç; “Üniversite ve kütüphane kavramlarının bir birinden ne kadar ayrılmaz olduğunu hepimiz biliriz. Hem öğretim üyeleri ve hem de öğrenciler açısından üniversite değince akla ilk kütüphane geliyor. 
Üniversite çerçevesinde başka hangi konuları ele alıyoruz dersek kütüphaneyi başta saydıktan sonra beraberinde ulaşım, kantin, kafeterya ve yurt hemen akla geliyor. Ancak kütüphane öncelikli bir yere sahip.
Bizde Kırklareli Üniversitesi olarak kütüphaneye hak ettiği yeri vermeye çalıştık. Bu mekan bakımından yaşadığımız sıkıntılara rağmen, mevcut mekanları en başta kütüphane yapmak için özen gösterdik. Başlangıçta kütüphanenin bu kadar büyüyeceği aklımıza gelmemişti. İlk olarak yaklaşık 4 bin kitap ile başlamıştık. Şimdi ise 33 bin kitaba ulaştı. İyi bir artış oldu ve buda bizi memnun ediyor. Üniversite olarak mekan bakımından ciddi sıkıntımız var. Kütüphanede bunların arasında. Yeni kampüsün açılmasıyla mekan bakımından yeterli rahatlamamız olacak. Türkiye’de çok çeşitli faaliyetler yürütülüyor. Kitabı sevdirelim, okumayı arttıralım insanlarımız toplumumuz daha çok okusun istiyoruz. ‘İnsanlar ne için kitap okuma ihtiyacı hissetsinler’ sorusu çok önemli. Bu tamamen bir zihniyet ve düşünce meselesidir. Bizim toplumuzda da bunu besleyecek arka planı çok rahat oluşturmuş değiliz.
Yaygın olarak eğitim eşittir diploma olarak kabul ediliyor. Genelde de böyledir. Aslında o değil, eğitimin gayesi olumlu davranışları insana kazandırmak, olumsuz davranışları ise uzaklaştırmaktır. Birebir anlaşılan, statüsü yüksek diplomaya sahip olmak ve ardından daha fazla kazanç elde edecek işe sahip olmak şeklinde görülüyor. Ne yazık ki bu modern çağın getirisidir.
Eğitimi ve bilgi edinmeyi hangi gaye ile biz arzuluyorsak, kitaba ve kütüphaneye de o gözle bakıyoruz. Öncelikle bilgili, donanımlı, faydalı bir insan olmak lazım. Bir insanda bilgi seviyesi arttıkça, ne kadar cahil olduğunu anlıyor. Ama bilgi sahibi değilse, bunun farkına da varmıyor. Dolayısıyla belli bir bilgi seviyesi insana kendisinin nerelerde eksik olduğunu gösteriyor. Bunu anlamamız, anlatmamız gerekiyor. Gerek ilköğretim, Ortaöğretim, lise yada üniversitenin insana kazandırması gereken bu. Bu eğitim kurumlarının da tek başına yapabileceği bir şey değil.
Her şeyden önce öğrenmeyi öğrenmek önemlidir. Her şeyi bilmek kimsenin haddi değil, kimsenin de yapabileceği bir şey değil. Bilginin nasıl edinilebileceğini bilirsek eğer, bu herhalde en önemli kazançtır. Daha sonra herkes kendine göre, bilgi edineceği yeri, yolunu yordamını öğrendikten sonra kendini geliştirebilir. Çeşitli bilgi kaynaklarından beslenebilir. Çocuklara önce öğrenmeyi öğretmemiz gerekiyor. Eğer öğrenmeyi öğretebilirsek o zaman bizim kütüphanelerimiz kitaplarımız, kitap yazarlarımız, sanatçılarımızın hepsi daha fazla rağbet görür, daha fazla el üzerinde tutulur.
Diğer ülkelere göre, Türkiye’de kişi başına okunan kitap sayısı bakımından biraz gerilerdeyiz. Ama bu her şeyin çok kötü ve gelişmenin de bizde olmadığı anlamına gelmiyor. Bizde de iyi gelişmeler var. Yayınlanan kitaplara bakın, en azından bu belli bir tempoyla gidiyor. Diğer ülkeler ile aramızda biraz açık var ancak, bu açığı kapatmamız için biraz daha hızlı ilerlememiz gerekiyor. Biraz daha kitabın, kütüphanenin geliştirilmesi, desteklenmesi ve teşvik edilmesi gerekiyor. Buna ihtiyacımız var. Ama bu her şeyin çok kötü ve gelişmenin de bizde olmadığı anlamına gelmiyor” dedi.
Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Ahmet Güzel de, kütüphane, kitap ve okuma ile ilgili çalışmalar hakkında bilgi verdi. Daha sonrasında Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanı Güzel, akademisyenlere ve öğrencilere kitap hediye etti. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here