450 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı

10
Tekirdağ Belediyesi’nde çalışan DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası üyesi 450 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi, Tekirdağ Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle imzalandı.

 

 Sözleşme ile işçi ücretlerine birinci yıl yüzde 13, ikinci yıl ise enflasyon artı yüzde 2 oranında zam yapılacak.
DİSK Genel Başkanı Çelebi imza töreninde yaptığı konuşmada, İsrail’in saldırısını insanlık dışı bir yaklaşım olarak gördüklerini belirtti.
DİSK olarak Filistin halkının bağımsızlığını, yeni devlet kurma mücadelesini desteklediklerini bildiren Çelebi, Filistin halkının yanında olduklarını söyledi.
Filistin’de yaşanan olayların ancak oraya gidilip gördüğü zaman daha iyi anlaşılabileceğini anlatan Çelebi, Filistin’e gittiklerini ve orada bağımsızlığın ne olduğunu, insanın kendi ülkesinde, bir şehirden başka bir şehre geçmek için nasıl zorluklar çektiğini gördüklerini bildirdi.
Çelebi, şunları söyledi:
”Orada yaşanan vahşeti kınıyoruz. Bu emperyalist yayılmacı İsrail’in izlediği politikalara karşı gerçekten daha onurlu bir mücadeleyi sürdürme gerekliliğini ortaya koyuyorum. Buradan bazı insanların yeni rant elde etme çabası içerisinde. Bundan kimse rant elde edemez. Oralara sadece ambulans göndermek yeterli değil, olabilecek olumsuzlukları engelleyici önlemler almak gerekli. İsrail’in saldırısı sonucu 10’a yakın yurttaşımız ölmüştür ve 20’nin üzerine yaralı vardır. Bu anlamda dün mecliste alınan kararın gereği yerine getirilmelidir. Bütün uluslararası ilişkiler, bütün askeri anlaşmalar ve yaptırımlar uygulanmalıdır. Yine aynı gün bir başka saldırıyla 6 askerimiz şehit olmuştur. İç huzura ihtiyaç olunan bir dönem yaşıyoruz.”

Ülkenin temel sorunun işsizlik olduğunu belirten Çelebi, işsizlik oranlarının azalmadığını krizin bu ülkeyi etkilediğini söyledi.
Reel olarak ücretlerin gerilediğini vurgulayan Çelebi, ekonomik sorunların olmasına rağmen ülkenin gündeminde Anayasa değişikliğinin olduğunu bildirdi.
Atılacak her doğru adımın arkasında olduklarını anlatan Çelebi, şöyle sürdürdü:
”Biz atılacak her doğru adıma destek çıkmaya hazırız. Biz doğru olanın arkasında, yanlışın da karşısındayız. Bu Anayasada özellikle kamu çalışanları açısından bir yenilik yok. Şimdi getirilen
Anayasa değişikliğinde yine bir uzlaştırma kurulu olacak. Uzlaştırma kurulunun verdiği karar kesin olacak. Yani başka bir hakkın yok. Grev hakkı doğurmayan hiç bir hak sendikal hak değildir. Bu yaptıkları uygulamayla, sendikal hareketleri görünürün ötesine geçiren bir düzenleme getirmiyorlar. Sendikal hareketi cılızlaştıran ama görünürde sendikal özgürlükleri tanıyan
bir uygulamayı getiriyorlar.”
Konuşmaların ardından, Tekirdağ Belediye Başkanı Adem Dalgıç, Genel-İş Sendikası Genel Başkanı Erol Ekici ve Süleyman Çelebi toplu iş sözleşmesini imzaladı. 2 yıl yürürlükte olacak sözleşme ile işçi ücretlerine birinci yıl yüzde 13, ikinci yıl ise enflasyon artı yüzde 2 oranında zam yapılacak. aa

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.