4+4+4 kapsamında Kırklareli’deki okulların statüleri belli oldu

37
* Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Korkmaz; “Sorunsuz bir geçiş süreci yaşayacağız” dedi.
HABER MERKEZİ
Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Korkmaz, 4+4+4 Zorunlu Eğitim’in 12 yıla çıkarılmasının ardından Kırklareli’deki okulların statülerinin belli olduğunu söyledi.
Velilerin ve öğrencilerin yeni uygulamaya koyulan yasa kapsamında bir sorun yaşamayacağını ifade ederek, Kırklareli’deki okulların yüzde 95’i oranında tamgün eğitime devam edeceklerini belirtti.
4+4+4 Yasası’na göre Kırklareli il genelindeki okulların “İlkokul” ve “Ortaokul” olarak ayrıldığını ifade eden Korkmaz, gazetemize özel olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi;
“Kırklareli merkez ilçede 4+4+4 Yasası kapsamında 3 okulumuz ikili öğretime geçti. Hemen hemen tüm okullarımızda “İlkokul” ve “Ortaokul” olarak ayrılmasına rağmen normal eğitim devam edecek. İkili öğretim öğrencilerin daha uzak yere gitmemesi ve mağdur etmemek amacıyla merkezdeki Ahmet Mithat Ortaokulu’nda, Karahıdır İlk ve Ortaokulu’nda ve Vali Faik Üstün İlk ve Ortaokulu’nda ikili öğretime geçmiş oldu.
İlçelerimizde de gerekli düzenleme yapıldı. Bunun neticesinde de il geneline baktığımızda yüzde 95 oranında tamgün eğitim devam edecek. İkili öğretimde öğrenciler de bir sabahçı ve bir öğlenci olacak. Sabahçı olan öğrenciler erken gidecek ve öğle saatlerinde çıkacak, öğlenci olan öğrenciler ise sabahçıların ardından ders başı yaparak, akşamüzeri okuldan çıkacak. Anca tamgün eğitim-öğretimde ise giriş saati sabah ve çıkış saati öğlen olunca başarıyı da arttırıyor. Biz tüm çalışmalarımızı yaparak normal eğitim olması için planlamalarımızı yaptık.
Yeni olarak İstiklal İlköğretim bünyesinde İmam Hatip Ortaokulu açtık.
4+4+4 yasasına göre okullar İlkokul ve Ortaokul olarak ayrıldı. Ancak kademeli geçiş var. Bu kapsamda mevcut öğrenciler mağdur olmayacak. Kendi bulundukları okullarda devam edecekler. Örnek verecek olursak yeni müfredata göre Kırklareli Hamdi Helvacıoğlu İlköğretim Okulu, Kırklareli Hamdi Helvacı İlkokulu oldu. Dolayısıyla 4+4+4’ten dolayı Hamdi Helvacı İlkokulu 5. sınıf öğrencisi almayacak. 5. sınıf okuyacak öğrenciler de en yakın başka bir Ortaokula kayıt yaptırılacak. Bir örnek daha verecek olursak Cumhuriyet Ortaokulu 1. sınıfa öğrenci almayacak. Ancak bu yıl 2., 3., 4., 5., 6., 7. ve 8. sınıf öğrencileri öğrenimlerine devam edecek.
Böyle hem iyi hem de sorunsuz bir geçiş olacak. Hiçbir öğrenci ve hiçbir veli okulundan bir başka okula gitmelerine gerek kalmayacak.
Bu yönde velilerden olumlu tepki aldık. Herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak. Zaten bir sorun yaşanmaması için bu konunun üzerinde uzun bir süre çalışmalar yaptık. İkametine en yakın okula giden bir veli, sorunsuz bir şekilde öğrencinin okula kaydını yaptırabilecek” dedi. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here