40 yıllık Aşçı gibiler

20
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından açılan “Sıcak Mutfak Aşçılığı Kursu”na katılan kursiyerler yaptıkları yemeklere verdikleri tatlarla 40 yıllık Aşçıları aratmıyorlar.
 
HABER MERKEZİ
Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı’nda yer alan “Sıcak Mutfak Aşçısı Kursu” 27 Haziran 2011 Pazartesi günü başladı. Başlayan kursa katılan kursiyerle aldıkları teorik eğitimlerin ardından öğrendiklerini pratiğe uygulayarak birbirinden lezzetli yemeklere imza atıyorlar.
Açılan kursla ilgili olarak bilgiler veren Kırklareli Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdür Yardımcısı Erbil Zaralı şunları kaydetti:
“Eğitirken öğreten, öğretirken kazandıran kurslarımıza bir yenisini daha ekliyoruz. Gelen talepler doğrultusunda Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı’nda yer alan “Sıcak Mutfak Aşçısı Kursu”nu 27 Haziran 2011 Pazartesi gününden itibaren Kırklareli İmam Hatip Lisesi’nde kursumuzu başlattık. Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri 18.00-22.00 saatleri arasında Usta Aşçı İrfan İşlek tarafından verilen olan kursumuza; Melek Gürkan, Vesile Yelman, Hakan Güven, Nurten Çevikalp, Elif Kurt, Nesrin Perçimli, Mutlu Yavaş, Rıdvan Sağman, Bahar Kurbun, Sezgin Türküsev, Burcu Türküsev, Mehmet Kay, Ceyhun Tosun, Levent Küçüksalam, Akın Akıcı, Necla Güven, Çağrı Kahraman, Vehbi  Malkoç, Emine Kabataş, Aynur Türkaydın, Mehmet Gürsün, Mediha Kumsar, Sedat Akın, Zeki Bektaş Varol, Dürdane Akıncı, Sevim Karabulut, Filiz Aygün ile Sinem Kaya katılıyor. 
15 Ağustos 2011 Pazartesi günü sona erecek olan 180 saatlik kursumuzu başarı ile tamamlayan kursiyerlerimiz; çalışma ortamı, çorba, sos, sebze yemekleri, bakliyat yemekleri, et yemekleri, çeşitli tatlılar, su ve deniz ürünlerini hazırlayabilecekler. Yumurta, makarna ve pilav pişirebilecekler. Yiyecekleri özelliklerine göre en uygun ne şekilde saklanabileceğini öğreniyorlar.  
Yiyecek ve İçecek Hizmetleri Alanı’nda yer alan “Sıcak Mutfak Aşçısı Kursu” teorik ve uygulamalı olarak gerçekleştirilecek. Bu kapsamda; Çalışma Ortamı Hazırlama konusunu 4 saat teorik, 4 saat uygulamalı, Sıcak Sos Hazırlama konusunu 4 saat teorik, 6 saat uygulamalı, Çorba Hazırlama konusunu 4 saat teorik, 12 saat uygulamalı, Sebze Yemekleri Hazırlama konusunu 5 saat teorik, 15 saat uygulamalı, Yumurta Pişirme konusunu 4 saat teorik, 10 saat uygulamalı, Bakliyat Yemekleri Hazırlama konusunu 7 saat teorik, 15 saat uygulamalı, Et Yemekleri Hazırlama  konusunu 7 saat teorik, 15 saat uygulamalı, Makarna ve Pilav Pişirme konusunu 5 saat teorik, 15 saat uygulamalı, Tatlı Hazırlama konusunu 4 saat teorik, 12 saat uygulamalı, Su ve Deniz Ürünleri Hazırlama konusunu 5 saat teorik, 15 saat uygulamalı ve Yiyecekleri Saklama konusunu da 4 saat teorik, 8 saat uygulamalı olarak işliyorlar.” (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here