“4 milyon 983 bin fidan toprakla buluştu”

9
* Kırklareli Çevre ve Orman Müdürü Erol Bilgir; ”2008-2012 yıllarını
kapsayan Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında 5 yılda 12 bin 900 hektar
alanda ağaçlandırma ve erozyon çalışması yapmayı hedefliyoruz” dedi.

HABER MERKEZİ
2008-2010 yıllarını kapsayan Ağaçlandırma Seferberliği kapsamında Kırklareli’de 3 yılda 4 milyon 983 bin 136 fidanı toprakla buluşturduklarını belirten Kırklareli Çevre ve Orman Müdürü Erol Bilgir şunları kaydetti:
“Bizim ağaçlandırma çalışmalarımıza kurum ve kuruluşları da çok büyük önem göstererek, kendilerine ait hatıra ormanları kuruyorlar. Biz her zaman diyoruz ki her bireyin en azından bir dikili ağacı olmalı. Kırklareli, Babaeski duble yolu çift yönlü olarak 26 kilometre gidiş 26 kilometre geliş olmak üzere 2008 yılı sonbaharında ağaçlandırılmış, 2010 yılı sonbaharında da yol güzergahında eksik olan tamamlama dikimlerimiz yapılmıştır. Okul bahçesi ağaçlandırmaları, köy muhtarlıkları, köy içi, park ağaçlandırmaları, ibadethane, mezarlık ağaçlandırma çalışmaları devam etmektedir. Özellikle okullarımızın, camilerimizin, köy muhtarlıklarımıza ait arazilerin ve mezarlıklarımızın, askeri birliklerimizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın uygun arazilerinin ağaçlandırılması büyük önem arz etmekte. Ağaçlandırma seferberliği kapsamında herkesi fidan dikmeye davet etmekteyiz. 2010 yılında özellikle köy muhtarlıklarımızdan ve okullarımızdan yoğun fidan talepleri gelmektedir. Bu talepler Demirköy ve Lüleburgaz fidanlıklarımızdan 100 adedi tüplü, uygun arazisi olduğu takdirde istediği miktarda çıplak köklü olmak üzere uygun türlerle karşılanmaktadır.”
Fidanlıklardan ücretsiz fidan verdiklerini de ifade eden Bilgir, ”2010 yılının Ocak -Şubat ve Mart aylarında bu konuda 24 köy muhtarlığına, 18 okul müdürlüğüne, 6 belediyeye, 13 adet askeri  birliğe ve 5 kamu kurumuna olmak üzere 12 bin 442 adet tüplü ve 69 bin 403 adette çıplak köklü olmak üzere toplam 84 bin 845 adet fidan ücretsiz olarak verilmiştir. 5 yılda 12 bin 900 hektar alanda ağaçlandırma ve erozyon kontrol çalışması yapmayı hedefliyoruz. Sonbahar ve kış döneminde de ücretsiz fidan dağıtımımız devam etmekte. Özellikle Kırklareli Üniversitemizin yeni yerleşke alanına 16 bin 500 adet tüplü fidan desteği sağlanmıştır. Karahıdır Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nun ağaçlandırılması için de 3 bin 500 adet değişik türde fidan desteğimiz olmuştur. Bu konuda üniversitemize ağaçlandırma çalışmalarındaki gayretlerinden dolayı teşekkür ediyoruz” dedi. (s)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.