“36. Turizm Haftası” kutlamaları başladı

8
“Kırklareli’de Turizmin gelişmesi için çalışmalar yapılıyor”
HABER MERKEZİ
Bu yıl 36’ıncısı kutlanan “Turizm Haftası” etkinlikleri Çelenk Töreni ile başladı.
Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl 36’ıncısı kutlanan Turizm Haftası etkinlikleri çerçevesinde 16 Nisan 2012 Pazartesi günü Kırklareli Vilayet Meydanı’nda Atatürk Anıtına Çelenk sunumu töreni yapıldı.
Saygı duruşu bulunulması ve istiklal marşının okunması ile başlayan çelenk töreninde, Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çelengi, Kırklareli Üniversitesi çelengi ve Trakya Turizm Derneği Kırklareli Gönüllü Temsilciliği çelengi konuldu.
Kırklareli Kız Meslek Lisesi öğrencisi Şeyma Demirbaş ‘Memleketim’ şiirini okudu.
Çelenk Töreni Kırklareli Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi’nin Folklor Gösterisi ile sona erdi.
* Kutlamalar Kültür Merkezi’nde devam etti
Program saat 13.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi’nde devam etti.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda bir konuşma yapan Kırklareli İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Fikret Macit, Turizmin gelişmekte olan ülkelerde öneminin gün geçtikçe artığını söyledi.
* “Istrancalar Bölgesi Doğa Turizmi olarak kullanılmalı”
Turizm Haftası’nın her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizmin geliştirilmesi bakımından kutlandığını anımsatan Macit, şunları söyledi;
“Turizm son aylarda özellikle gelişmekte olan ülkelerde önemi gün geçtikte artan bir sektördür. Kırklareli coğrafyası, doğası ve sosyo-kültürel doğası itibariyle bünyesinde çok önemli turizm potansiyelini barındırmaktadır.
1983’lü yıllarda Türkiye Cumhuriyeti’nin 70 bin yatak 200 bin Euro Turizm geliri vardı. Ancak günümüzde, özellikle son 10 yıllık yapılan çalışmalar neticesinde 2011 yılın da verileri ile yaklaşık 23 milyar dolarlık bir turizm gelirinden ve 1 milyon 200 bine yaklaşık yatak sayımızdan söz edebiliyoruz. Vizyon 2023 Projesi kapsamında Türkiye Cumhuriyeti’nin 50 ila 60 milyar dolarlık bir turizm perspektifi verilmişti. Bu son yıllara bakıldığı zaman çok daha ütopik ve gerçekleştirmesi zor hedefler olmadığı görülecektir.
Kırklareli’de özellikle Istrancalar Bölgesi Doğa Turizmi olarak kullanılmak üzere harekete geçildi ve o bölgede devam eden planlamalarımız var. Turizm Sektörü’nden çok fazla yatırımcımız bu güne kadar fazla olmadı ama bu daha sonrasında da olmayacağı anlamına gelmez.
Alt yapı çalışmalarımızın ardından yatırımların Kırklareli ve bölgesine yapılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Kırklareli’de Turizmin gelişmesi için bir takım çalışmalar yapan, tarihi öneme sahip binaları restore ettiren bu işlere heves eden bir Valimiz var. Bu Kırklareli için büyük bir şanstır. Hep birlikte bu şansı değerlendirebilmeli ve elimizden gelen desteklerde bulunmalıyız.”
* “Türkiye doğal güzelliklerin kaynaştığı bir coğrafyada yer alıyor” 
Kırklareli Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Turan ise, Türkiye’nin çeşitli medeniyetlerin bulunduğunu, doğal güzelliklerin kaynaştığı bir coğrafyada yer aldığını söyledi.
Trakya Bölgesi’nin de bu coğrafya içerisinde yer aldığını belirten Turan;
“Turizm ülke ekonomisine katkıda bulunan önemli bir sektördür. Günümüzde dünya turizmi için yılda 1 trilyon dolar para harcanmaktadır. Türk turizmi de bu paradan daha fazla pay almalıdır diye düşünüyorum. Çünkü ülkemiz çeşitli medeniyetlerin buluştuğu, tarihi ve doğal güzelliklerin kaynaştığı bir coğrafya da yer almaktadır. Trakya Bölgesi de bu coğrafyanın bir parçasıdır. Bölgede bulunan Kırklareli tarih, kültürel varlıkları ve doğa güzellikleri bakımından üstün turizm potansiyeline sahip bir görev düşüyor. Ayrıca bakla açılan kapısı dolayısıyla bölgeler arası turizmin gelişmesi açısında stratejik öneme sahiptir. Dolayısıyla Kırklareli’de yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin tanıtılması, pazarlanarak değerlendirilmesi ve özellikle bölge hayatın da hayat standartlarının yükselmesinde de etkili olmaktadır” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından Kırklareli Tanıtım Filmi’nin gösterimi, Ulaştırma, Konaklama ve Yemek Dalları’nda Kırklareli Turizmi’ne katkı sağlayan yatırımcılara ödül verilmesi ve Kırklareli Belediye Başkanlığı Halk Oyunları Ekibi’nin ‘Kına Gecesi’ Gösterisi yapıldı.
Programa; Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli Belediye Başkanı Av. Cavit Çağlayan, Kırklareli İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ömer Lütfi Mor, Kurum Müdürleri, Oda ve Dernek Başkanları, Öğretmenler ve Öğrenciler katıldı. (ue)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here