33 çocuk Koruyucu Aile bekliyor

27
“Gönül Elçileri Projesi” Tanıtım Toplantısı yapıldı
HABER MERKEZİ
Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından “Gönül Elçileri Projesi” Tanıtım Toplantısı yapıldı.
28 Ocak 2013 Pazartesi günü saat 14.30’da Kırklareli Üniversitesi Rektörlüğü Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda yapılan “Gönül Elçileri Projesi” Tanıtım Toplantısı’nda bir konuşma yapan Kırklareli Valisi Mustafa Yaman, Kırklareli’de 3 Koruyucu Aile olduğunu belirterek, 33 çocuğun ise Koruyucu Aile beklediğini söyledi.
Sosyal hizmetler kuruluşları tarafından çocukların bütün ihtiyaçlarının karşılandığını ifade eden Yaman, aile sevgisi, aile sıcaklığı, şefkatinin bir tek eksik kaldığına dikkat çekti.
“Gönül Elçileri Projesi” kapsamında Koruyucu Ailelere verilen çocukların aile sevgisi, aile sıcaklığı, şefkatinin giderileceğine dikkat çeken Yaman, konuşmasını şu şekilde sürdürdü;
“Çocuklarımızın sosyal hizmetler kuruluşlarında değil aile ortamında bakım ve korunmalarının sağlanması hedeflenmektedir. Koruyucu aile projesi ile daha iyi ortamlarda sevgi, şefkat ve aile sıcaklığı duygularını hissederek yetiştirilecekler ve sosyal hizmet kuruluşlarımızın yüksek maliyet ve hantal işleyişlere nazaran daha verimli uygulamalarla kamu kaynaklarında önemli miktarda tasarruf sağlayacağız.
Kırklareli’de 3 tane koruyucu ailemiz bulunmaktadır. Ancak çocuk evlerimizde yada yurtlarımız da 33 adet koruyucu aile bekleyen evladımız bulunmaktadır.
Biz devlet olarak kuruluşlarımızda bulunan çocuklarımızın beslenmeleri, giyim ve kuşamları, eğitim ile sosyal ihtiyaçlarını karşılaması konusunda her türlü tedbiri alarak hiçbir masraftan kaçınmıyoruz. Ancak koruyucu aile ile çocuklarımızın ihtiyaç duydukları aile sıcaklığını, ilgi ve şefkati verebiliriz.
Bu çocuklarımızı koruyucu aile yanına yerleştirmeliyiz. Koruyucu aile projesini çevremize aktararak, kuruluşlarımıza yardımcı olmalıyız. Bunu fazlasıyla başaracağımıza inanıyorum. Bizler büyük bir medeniyetin çocuklarıyız ve bizim medeniyetimizde bildiğiniz gibi sevgi medeniyetidir. Bizler inanıyoruz ki Allah sınırsız bir sevgiye sahiptir ki sınırsız sevgi için yaratmıştır kainatı. Her insanın kalbine de büyün kainatı kuşatacak büyüklükte muhteşem bir sevgi duygusu yerleştirmiş ve yaradan ötürüde yaradılanı sevmemizi istemiştir. Bizim inanç ve kültürümüze göre dünya mücadele dünyası değil yardımlaşma dünyasıdır. Yardımlaşma ve dayanışma medeniyetidir bizimki. Kültürümüzde düşene tekme vurmak değil, düşenin elinden tutup kaldırmak vardır. İnsan hızla yalnızlaştığı, egolarının sınır tanımaz bir hale geldiği kendinden başka hiç kimseyi sevmeyen insanların çoğaldığı bir dünyada bir araya gelip tanış olmaya bir birimizi sevip saymaya, sosyal hayatımızda sevgi, şefkat, merhamet, saygı ve hürmet gibi evreleri yaşatmaya ihtiyacımız vardır. Bir toplumda huzur ve güven içerisinde ahenkli bir şekilde yaşamak istiyorsak, toplumun çeşitli kesimleri arasında bu kopukluklar giderilmeli ve yakınlaşma sağlanmalıdır.
Gönüllülük esasına dayalı çalışmalarda yer alan toplumsal hayatta huzur ve güven hayat sigortası olduğu gibi bireyin kendi iç dünyasında derin bir güzellikler yaratır. Çünkü mutluluğun en önemli şartlarından birisi insan fıtratına yerleştiren güzellik duygusunun tatmin edilmesidir. Başkalarının mutluluğuna sebep olmak başlı başına mutluluk kaynağıdır.”
Kırklareli Vali Yardımcısı Taceddin Özeren, proje hakkında çeşitli bilgiler verdi. Toplantının geri kalanında Kırklareli Valisi Mustafa Yaman’ıon Eşi aynı zamanda Gönül Elçileri Projesi’nin Kırklareli İl Koordinatörü Av. Gülseren Yaman proje ile yapılacak çalışmaları ve projenin amaçlarını anlattı.
Kırklareli Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Mahmut Karaman ise koruyucu ailenin nasıl olduğunu, kimlerin olabileceğini ve ne gibi şartların arandığını ifade etti.
Ayrıca Kırklareli’de bir Koruyucu Aile bekleyen Tuğba Arslan ve Uğurcan Şentürk ile Koruyucu Aile Ayşe Çetin hislerini dile getirdi.
Çetin, herkesin yanına bir çocuk alarak Koruyucu Ailelik yapması gerektiğini ifade ederek, bunun çok değişik bir duygu olduğunu söyledi. (Ufuk Ertop)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here