30 ülkeden 75 öğrenci bugün Kırklareli’de

11
9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında yapılan il etkinliklerinden bir tanesi Kırklareli İş Adamları Derneği (KİAD) öncülüğünde Kırklareli’de yapılacak.
HABER MERKEZİ
30 Haziran 2011 Perşembe günü saat 20.30’da Vilayet Meydanı’nda yapılacak olan etkinliğin tüm hazırlıkları tamamlandı. KİAD Genel Sekreteri Ömer Altun, Kırklareli’de yapılacak olan etkinlik hakkında bilgiler vererek şunları söyledi;
* “130 ülkeden toplam 1000 öğrenci katılıyor”
“Türkçeyi Öğretme Derneği (TÜRKÇEDER) tarafından Uluslararası Türkçe Olimpiyatları’nın bu yıl 9.su düzenleniyor. Bundan önce düzenlenen 8 tanesinin ilkinde 17 ülkeden 62 öğrenci katılmıştı. Bu yıl 9.su düzenlenen olimpiyatlardan 130 ülkeden toplam 1000 öğrenci katılıyor. 8 yıllık süre zarfında ülke sayısı 17’den 130’a çıktı.” 
* “Etkinliklerin bir tanesi yarın Kırklareli’de yapılacak”
“Bu bağlamda il etkinlikleri düzenleniyor. Türkçe Olimpiyatlarına diğer illerden de katılım olmasından dolayı uzak illerden katılımlar olmuyordu. Ankara’da yarışmalar oluyor, İstanbul’da ödüllendirmeler yapılıyordu. Güneydoğu, Doğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi illerinden katılmak isteyenler oluyordu. Fakat imkanlar sağlanmıyordu. TÜRKÇEDER bu duruma güzel bir alternatif geliştirdi. Yapılan olimpiyatları farklı illerde etkinlik şeklinde oluşturdu. Ama yarışma şeklinde olmayacak. Yarışmalar Ankara Kızılcahamam’da olacak. Ödüllendirme ve kapanış töreni yine İstanbul’da yapılacak. Etkinliklerin bir tanesi yarın Kırklareli’de yapılacak. Toplam 29 ilde etkinlikler yapıldı. 30. ve son olarak etkinlikler Kırklareli’de yapılacak.”
* “Kırklareli’ne 30 ülkeden 75 öğrenci gelecek”
“Etkinlikler için öğrenciler 3 farklı gruba bölündüler. Türkçe Olimpiyatları etkinliklerinin sonuncusu Kırklareli’de 30 Haziran 2011 Perşembe günü saat 20.30’da Vilayet Meydanı’nda düzenlenecek. Bu etkinliğe yaklaşık 30 ülkeden 75 öğrenci katılacak. Etkinlik programı Samanyolu Haber TV’de canlı olarak yayınlanacak. Rumeli TV ve Küre TV’de program canlı olarak yayınlanacak. Etkinlik ile alakalı 20 bin dergi dağıtıldı. Kentte bulunan billboardlarda reklamlar asıldı. Afişler asıldı.”
* “Öğrencilerin ziyaretleri olacak”
“Misafir öğrenciler öğle saatinde Kırklareli’de olacaklar. İlk olarak bir şehir turu yapılacak. Ardından çocuklar öğle yemeği yiyecekler. Daha sonra gruplar halinde valilik, belediye başkanlığı ve rektörlüğe ziyaretler yapılacak. Daha sonra misafir öğrenciler saat 15.00’da bir prova yapacak.”
* Kırklarelilileri çok renkli bir program bekliyor
“Program akışı şu şekilde olacak. İlk olarak 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının tanıtım videosu izletilecek. Ardından reklam videoları izletilecek. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak programda açılış konuşmaları olacak. Sayın Valimiz Mustafa Yaman bir açılış konuşması yapacaklar. Davet ettiğimiz Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağışı ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu’da programa katılırlar ise konuşmalar yapacaklardır. Daha sonra sırasıyla katılan çocukların şarkı, şiir ve halk oyunları, skeç ve stand up gösterileri olacak. Program yaklaşık olarak 2 saat sürecek. 20.30’da başlayan programı 22.30’da sonlandırmayı düşünüyoruz. Programın finalinde havai fişek gösterisi yapılacak. KİAD Başkanı Selim Kınalı ve birkaç dernek üyesi program sürerken canlı yayın ekiplerine demeç verecek. KİAD öncülüğünde olan etkinlik Kırklareli Valiliği’nin himayesinde yapılıyor. Kırklareli Belediye Başkanlığı, LİAD, Kırklareli Ticaret Borsası, Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası etkinlik için destek veren kurumlar.” (cs)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here